Lidovky.cz

Aktivisté Greenpeace vyvlastňovali. Sociálním demokratům vstup zakázán!

  6:07

Lidový dům, vyzdobený vlajkami uhelných společností, byl vzkazem ČSSD: Jednejte podle svého programu, nikoli v bizarní alianci s uhlobarony.

Praha, Lidový dům, 10. října 2012 foto: © GreenpeaceČeská pozice

Ve středu 10. října se aktivisté Greenpeace rozhodli symbolicky vyvlastnit Lidový dům, aby si poslanci sociální demokracie uvědomili, jaké praktiky podporují tím, že ve sněmovně odmítli, byť neúspěšně, novelu horního zákona. Účastníci happeningu vyvěsili na Lidový dům vlajky společností Czech Coal a OKD, jimž šlo sociálnědemokratické hlasování na ruku.

Jen jediný sociální demokrat Robin Böhnisch novelu horního zákona podpořil. Prošla tedy jen díky koaličním poslancům – a Böhnischovi. Zanedlouho ji však má schvalovat Senát a opětovné selhání sociální demokracie by ji mohlo vrátit do sněmovny, kde už by dosud získané hlasy nestačily. Proto se organizace Greenpace sociálnědemokratických poslanců a senátorů ptá: „Hájí ČSSD zájmy uhlobaronů proti tisícům lidí ohrožených těžbou?“

Nyní mohou soukromé těžební společnosti požadovat vyvlastnění všech nemovitostí v dobývacím prostoru, jejichž majitelé své domy a pozemky odmítnou dobrovolně prodat. Greenpeace upozorňuje, že dohromady jsou v sázce domovy téměř tří tisíc lidí, z nichž většina jednání s těžebními společnostmi odmítá.

Spor o malou novelu horního zákona je fakticky sporem mezi Zdeňkem Bakalou a Pavlem Tykačem a lidmi z ohrožených obcí

Spor o malou novelu horního zákona je proto fakticky sporem mezi Zdeňkem Bakalou a Pavlem Tykačem a lidmi z ohrožených obcí. Už takřka eskaluje konflikt o využití ložisek hnědého uhlí pod Horním Jiřetínem a Černicemi (Czech Coal Pavla Tykače) a černého uhlí pod Karvinou–Starým Městem (OKD Zdeňka Bakaly). Zatím je chrání územní limity z roku 1991, ale ty by mohlo zvrátit jediné vládní rozhodnutí.

Občané mají štěstí, že tohle zatím vůbec na sociálních demokratech nezávisí. S jakou radostí by asi sociálnědemokratičtí poslanci Jaroslav Foldyna, Břetislav Petr či Milan Urban vyvlastňovali Horní Jiřetín, jak to čišelo z jejich promluv při projednávání novely ve sněmovně!

ČSSD neodpovídá

Zatarasení vchodu do Lidového domu zkříženými prkny s nápisem VYVLASTNĚNO, jak to v záchvatu happeningu učinili aktivisté Greenpeace, vydrželo hodinu. Sociální demokraté přivolali policii, ta hasiče a ti rozbrušovačkou vchod uvolnili. Svědomí by však mělo sociální demokraty, kteří ctí prvorepublikové poslání své strany, tížit.

Ne tak jejího předsedu Bohuslava Sobotku, který se ani neuráčil odpovědět na otevřený dopis ekologických organizací z minulého týdne. Napsaly mu: „Většina poslankyň a poslanců zvolených za ČSSD se s neobvyklou razancí postavila za podnikatelské zájmy konkrétních těžařských společností vlastněných pány Tykačem a Bakalou proti obyčejným lidem v celé zemi. Podle našeho názoru jednala většina poslaneckého klubu nejen v rozporu s názorem drtivé většiny veřejnosti, ale také v rozporu s programem vlastní strany. Domníváme se, že tím strana ztratila jakoukoliv důvěryhodnost.“

Ekologické organizace Sobotku vyzvaly, aby neprodleně ujistil veřejnost, že ČSSD své selhání napraví při blížícím se hlasování o návrhu zákona v Senátu a jeho případném novém projednání v Poslanecké sněmovně. Spoléhají, že v podobném případě (při hlasování o zrušení poplatků za znečišťování ovzduší) už ČSSD jednou dokázala svou chybu napravit.

Protože na výzvu nikdo nereagoval, aktivisté Greenpeace si pro odpověď přišli přímo do Lidového domu. Měli v úmyslu na střeše paláce ČSSD vyčkat do pátku, ale policie byla jiného mínění, a proto putovali na strážnici.

Kritika v předvolebních rukavičkách

Aktivisté Greenpeace prý nepřišli odradit voliče před krajskými a senátními volbami, ale sociální demokraty samotné od rozhodnutí namířených proti obyčejným lidem. Vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský uvedl: „Naše akce není zaměřena proti celé ČSSD. Velmi si vážíme postoje poslance Robina Böhnische, který vládní novelu ve sněmovně podpořil. Šlo bohužel o osamocenou výjimku. Věříme nicméně, že sociální demokraté svoji věru bizarní alianci s uhlobarony nebudou mít zájem veřejně obhajovat, a svůj postoj proto změní.“

A před volbami si všimněme, že také Hnutí Duha odkládá sršatost a snaží se sociálním demokratům nadbíhat. Programový ředitel Vojtěch Kotecký se 8. října na stránkách Deníku Referendum sice nejprve kriticky zamyslel: „Ekologickou politikou vlády je povětšinou v lepším případě fiasko, v horším ji určuje hrůza ze zloby hradního pána a v nejhorším kšefty krajských kmotrů. Takže se nabízí otázka: Proč se sociální demokraté poslední dobou snaží přesvědčit každého, že jsou ještě horší?“

A posléze si Kotecký sám odpovídá: „Abychom si rozuměli – ČSSD je strana, která má moderní ekologické uvažování a povětšinou to myslí vážně.“ A o kousek dál opět chválí: „Návrh sociálně demokratického programu obsahuje progresivní a dobře promyšlené body…“ a tak dále. Musí Kotecký nejprve ČSSD pohladit, aby ji mohl zkritizovat?

Nejdřív Kotecký připomněl historii vyvlastňování: „Horní zákon je prvotřídní ostudou. Shrňme to: v horním zákoně dodnes straší paragrafy, které umožňují státu, aby vyvlastnil soukromé domy nebo zahrady ve prospěch těžby uhlí, zlata nebo kamení, pokud o to důlní společnost požádá. Protože současný zákon platí od roku 1988, někdy se jim říká ,komunistické vyvlastňovací paragrafy‘, ale to není přesné. Nejsou komunistické, nýbrž nacistické. Součástí české legislativy se staly v roce 1943, aby lidé svým sentimentálním lpěním na vlastním domově nemohli překážet dodávkám surovin pro říšské válečné úsilí, a Gottwald i Jakeš je tam už jenom ponechali,“ připomíná Kotecký.

A teď konečně očekávaný kritický pohled na chování socdem ve sněmovně: „Při pohledu na parlamentní klub ČSSD, jak kvůli politické symbolice podporuje Tykače a Zdeňka Bakalu proti místním lidem, kteří jen chtějí žít ve svém domě, docela mrazí v zádech.“ A konečně zásadní varování: „ČSSD hrozí akutní nebezpečí, že v ekologické politice přijde o věrohodnost.“ Jinak zase jen ohledy, které marno citovat.

Ty ohledy nejsou na místě. Kdo jiný než politická strana musí zvážit, zda se právě před volbami může chovat tak, že u závažného zákona popře svůj program, dá všanc své jméno a ve sněmovně za sebe nechá mluvit zapšklé spolustraníky. Volič by v takovém případě neměl být nezávislými organizacemi chlácholen, ty by ho měly vyzvat, ať si podobného jednání před vstupem do volební místnosti všimne.

Ale zatímco okolo ČSSD je mela, komunistů, kteří jsou proti novele jako jeden muž, si nikdo nevšímá a mohou se oddávat vzpomínkám na znárodňování. To byla jiná razance než vyvlastňování, k němuž se už 22 let naštěstí nikdo neuchýlil.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.