Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Aféru s dalajlámou spískal Žantovský a dostal za to „kartáč“

  23:44

Schůzka velvyslance Michaela Žantovského s dalajlámou před letní olympiádou v Londýně rozčílila prezidenta Václava Klause i exportéry.

foto: © ČTK, Reuters, ČESKÁ POZICE, UrbČeská pozice

Aktuální spor premiéra Petra Nečase s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem o „dalajlamismus“ a poškozování zájmů českých vývozců má základ v jednom konkrétním setkání. Podle informací ČESKÉ POZICE byla spouštěcím mechanismem červnová schůzka českého velvyslance ve Velké Británii Michaela Žantovského s dalajlámou. Právě toto setkání zkomplikovalo politicko-ekonomické vztahy Česka s Čínou.

Až dosud se tento diplomaticky lapsus řešil jen v politických a podnikatelských kuloárech. Kritika exportérů na adresu některých zástupců českého státu poprvé naplno zazněla na srpnové tiskové konferenci ke zhodnocení dosavadní exportní strategie ministerstva průmyslu a obchodu (Čína patří mezi tucet prioritních zemí českého exportu). V pondělí pak toto téma zvednul premiér Nečas. Na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně prohlásil, že český vývoz nesmí podléhat „módním politickým projevům“. A uvedl dva příklady: podporu ruské skupiny Pussy Riot a vstřícnost k tibetskému duchovnímu vůdci dalajlámovi.

Jedno setkání kvůli knize...

Zpátky k počátku sporu. Že se setkal s tibetským disidentem, velvyslanec Žantovský ČESKÉ POZICI potvrdil. Dle diplomata šlo o ryze soukromou záležitost, neboť pracuje na životopisné knize o Václavu Havlovi, jenž byl dalajlámovým blízkým přítelem. Tibetský duchovní vůdce byl také dle Žantovského jedním z posledních lidí, kteří se s exprezidentem Havlem setkali.

Čistě soukromá schůzka nejvyššího reprezentanta Česka v Británii neunikla pozornosti čínské strany„Schůzka se odehrála během dalajlámovy červnové návštěvy v Londýně v jeho hotelovém apartmá. Setkal jsem se s ním jako soukromá osoba, bez jakékoli publicity. Zastupitelský úřad v Londýně se na setkání nijak nepodílel,“ napsal ČESKÉ POZICI velvyslanec.

Čistě soukromá schůzka nejvyššího reprezentanta Česka v Británii však neunikla pozornosti čínské strany. A ta dala svou nelibost českým exportérům náležitě pocítit. „Snažíme se vylepšit obchodní vztahy s Čínou. Máme ale problém dostat lidi na oficiální návštěvu. Byli jsme kvůli tomu u čínského velvyslance v Praze. A do toho se z čínských zdrojů dozvíme, že naši snahu poškozují setkání s dalajlámou. To není dobré, čeští exportéři by potřebovali, aby do Číny vycestovala oficiální delegace na úrovni prezidenta, premiéra nebo ministra průmyslu,“ popsal problémy Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy, který sdružuje přední tuzemské vývozce.

... a kartáč od Klause

O tom, že osobní setkání Žantovského s dalajlámou vyvolalo poprask, vypovídá i jedna červencová událost. Během letních olympijských her navštívil Londýn i prezident Václav Klaus. Při jednom z prostojů mezi oficialitami se odehrála poměrně zajímavá scéna. Očitý svědek ji ČESKÉ POZICI popsal následovně: „Žantovský dostal od Klause hodinový kartáč, jak si to představuje scházet se s dalajlámou. A jestli si uvědomuje, že tím poškozuje byznys.“

Jali jsme se proto ověřovat u obou klíčových aktérů, nakolik popis důvěryhodného zdroje odpovídá realitě. Prezident Klaus na dotaz, jestli setkání českého velvyslance s dalajlámou poškodilo vztahy ČR s Čínou a zájmy českých podniků, neodpověděl. Vskutku diplomatické vyjádření ČESKÉ POZICI poskytl Žantovský: „Prezident se mě během návštěvy olympijských her v Londýně na schůzku dotázal na základě nepřesných informací, které původně obdržel. Byl jsem rád, že jsem mu měl možnost okolnosti schůzky vysvětlit.“

Osobní versus národní zájmy

Velvyslanec Žantovský, který byl počátkem devadesátých let tiskovým mluvčím a poradcem exprezidenta Havla, nevidí v setkání s duchovním vůdcem problém. Kritická slova premiéra Nečase o módních politických projevech však nechtěl coby státní úředník komentovat. Na svou obhajobu nicméně uvedl, že se dalajláma v Londýně potkal také s britským premiérem Davidem Cameronem, vicepremiérem Nickem Cleggem, opozičním předákem Davidem Milibandem a následníkem trůnu princem Charlesem. A dodal: „Britský vývoz do Číny mezi roky 2010 a 2011 vzrostl o 21,4 procenta. Za první dva měsíce letošního roku o 16,2 procenta. Po Německu a Francii je Velká Británie třetím největším evropským exportérem do Číny.“

Naopak prezident svazu průmyslu a dopravy Hanák je na základě svých zkušeností přesvědčen, že byť jde o soukromé akce, setkání s tibetskými disidenty na vysoké politické úrovni české podnikatele poškozuje. „Setkat se s dalajlámou během mediálně sledované události, jako je olympiáda, byť jako soukromá osoba, není dobré. Zástupci českého státu by si měli rozmyslet, zda hájí vlastní zájmy, nebo reprezentují zájem českého státu.“

Předseda Asociace exportérů Jiří Grund má názor jiný: „Obchody, pokud nejde přímo o vládní zakázky, se dělají jinde než za řečnickými pulty,“ uvedl Grund pro Lidové noviny s tím, že „diskuse o exportu se vede úplně jinak“. Přímější byl šéf Brisku Mojmír Čapka: „V Rusku, Číně, Indii se střetávají světoví výrobci, to jde mimo ministry. Vyhraje jen nápad, kvalita a nízká cena.“

Vlivné zastánce má Žantovský v osobě ministra zahraničí Schwarzenberga a straně TOP 09. Šéf české diplomacie se s dalajlámou potkal loni v listopadu. A v úterý zaútočil na premiéra Nečase. Česko by dle něj nemělo v otázce lidských práv strkat před velmocemi hlavu do písku.

Za premiéra se zase postavil ministr průmyslu Martin Kuba (ODS): „Nemá smysl, abychom se mezi sebou chytali za slovo, nešťastných výroků ze strany politiků TOP 09, které ČR neprospěly, jsme již za krátkou dobu působení této strany na české politické scéně slyšeli víc než dost.“

Autor: