Lidovky.cz

Aféra Hartmann: Smutný comeback pervitinu

  16:52
V minulém týdnu dosáhl módní pervitin neboli metamfetamin na svém vítězném tažení Německem další mety. Nebezpečný stimulant pronikl až do nejvyšších pater spolkové politiky a způsobil vážné problémy vládní sociální demokracii.

Vlivný poslanec SPD Michael Hartmann se zapletl s pervitinem. foto: Michael Hartmann

Michael Hartmann, poslanec SPD od roku 2002, platil až dosud za vzor solidnosti. Uznávaný bezpečnostní expert a angažovaný katolík se na veřejnosti objevoval prakticky jen v decentních oblecích s kravatou. Jeho kolegové u něj nepozorovali žádné výstřelky. Jako Porýňan si snad jen občas vypil sklenku vína. Veškerý čas věnoval svobodný padesátník své práci a jeho strana s ním napevno počítala do budoucnosti.

Zlom přišel minulou středu, kdy do Spolkového sněmu dorazila žádost vyšetřovatelů, aby byl Hartmann zbaven imunity. Prominentní poslanec a vnitropolitický mluvčí své frakce se totiž ocitl v podezření, že porušil protidrogový zákon. Vše šlo ráz na ráz. Pro vydání Hartmanna k trestnímu stíhání se vyslovil příslušný parlamentní výbor a vzápětí i plénum. Za pár hodin už Hartmann otvíral dveře policistům, kteří k němu dorazili vykonat domovní prohlídku.

Zákazník jisté Silke C.

Podle státního zastupitelství se v jeho bytě žádné drogy nenašly. To ale nic moc neznamená. Jak informoval zpravodajský server Spiegel Online, Hartmann se dostal do hledáčku policie v rámci většího zátahu proti berlínské drogové scéně, který probíhá už od loňského roku. Jednou z osob, již vyšetřovatelé dlouhodobě sledovali a jejíž telefon odposlouchávali, byla jistá Silke C., 43letá dealerka, kterou její zákazníci navštěvovali na zanedbaném pozemku v zahrádkářské kolonii Samoa na jihu Berlína.

Poslanec Hartmann se dostal do hledáčku policie v rámci většího zátahu proti berlínské drogové scéně, který probíhá už od loňského roku

Mezi odběratele jejího pochybného zboží měl patřit právě i Hartmann. Údajně si měl opatřit jen malé množství pro vlastní potřebu. I to ale může stačit ke zbrzdění či konci jeho kariéry. Hartmann se zatím vzdal jen svých parlamentních funkcí, samotného mandátu však nikoli. Podle mohučského deníku Allgemeine Zeitung prý svému okolí přiznal, že drogu jednou v malém množství zkusil, ale hned od ní dal ruce pryč.

Pro jeho stranu, sociální demokracii, přichází aféra v krajně nevhodnou dobu. V posledních týdnech cítila po dlouhé době vítr v plachtách. Ve vládní koalici, kde je slabším partnerem CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové se jí podařilo prosadit své dva stěžejní projekty – minimální mzdu a částečnou možnost odchodu do důchodu v 63 letech. Dokonce začaly mírně stoupat i  preference SPD v průzkumech veřejného mínění. Drogový skandál může pozitivní trend rázem utnout.

Rána pro SPD

Michael Hartmann totiž není prvním poslancem SPD, který se letos ocitl v konfliktu se zákonem. Již v únoru se musel svého mandátu vzdát jeho kolega Sebastian Edathy, který se ocitl v podezření, že nakupoval a přechovával dětskou pornografii. Jeho případ není zdaleka u konce a hned tak ze stránek novin nezmizí. Parlamentní vyšetřovací výbor jeho případu, který na jaře stál křeslo i ministra Hanse-Petera Friedricha z CSU, zahájil svoji činnost právě v den, kdy policisté vstoupili do Hartmannova bytu.

Hartmann byl významným členem parlamentního výboru kontrolujícího činnost bezpečnostních složek

Pro sociální demokraty, kteří nemají slibných politických profesionálů nazbyt, bude minimálně dočasná ztráta Hartmanna, pověstného nejen svojí erudicí, ale i dobrými konexemi na nejvyšších místech, bezpochyby citelná. Utrpí také pověst samotné strany, ať už kauza dopadne jakkoli. 

Na výbušnosti jí mimo jiné dodává i fakt, že Hartmann byl významným členem parlamentního výboru kontrolujícího činnost bezpečnostních složek. Ve vzduchu proto visí otázka, zda nezneužíval informace, které jsou běžným občanům nedostupné – či zda se naopak nevystavil riziku toho, že bude ve svém postavení snadno vydíratelný.

Oblíbená droga

Nejvíce znepokojivé je, že Hartmann rozhodně není jediným dobře situovaným Němcem, který se do problémů s metamfetaminem zapletl. Nebezpečná droga zažívá v zemi, kde byla právě pod značkou pervitin za druhé světové války plošně rozšířena (užívali jej běžně vojáci na frontě, piloti bojových letounů i lidé v domácnostech), silný comeback. 

Množství těch, co v Německu sahají po vysoce návykovém a rizikovém pervitinu, podle aktuálních dat roste

Podle aktuálních dat, zveřejněných spolkovou zmocněnkyní pro otázky drog Marlene Mortlerovou, v zemi v posledních letech klesl počet rizikových uživatelů alkoholu a počet konzumentů konopných drog stagnuje. Množství těch, co sáhnou po vysoce návykovém a rizikovém pervitinu, naopak roste.

Účinky substance, známé v Německu pod názvem Crystal Meth, ale zdaleka nezkoušejí jen pouliční narkomani či návštěvníci tanečních party, jak tomu bylo dříve. Stále více se k prášku či tabletkám, masově produkovaným zejména ve vietnamských varnách v českém pohraničí uchylují lidé, kteří se pod nátlakem stresu a denních povinností snaží zvýšit svoji výkonnost – studenti, vrcholoví sportovci, matky malých dětí či přetížení manažeři. Nezbývá jen doufat, že na ně případ poslance Hartmanna zapůsobí jako silné memento. 

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.