Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Advokát Choděra: Bartákovy dny v Lions Clubu jsou sečteny

  21:08

Věděli jsme, že dřív nebo později bude kvůli Jaroslavu Bartákovi nějaká ostuda, říká pražský advokát Oldřich Choděra.

Jako prvorepublikový hochštapler Harry Jelínek, jenže nebezpečnější. Vkládá lidem do úst to, co nikdy neřekli. Tak o pražském lékaři Jaroslavu Bartákovi mluví advokát Oldřich Choděra. foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Lékař Jaroslav Barták, momentálně obviněný ze sedmi trestných činů včetně vydírání, ublížení na zdraví nebo znásilnění, ve Lvím klubu brzy skončí. Tvrdí to advokát Oldřich Choděra, sám dlouholetý „lev“, bývalý guvernér česko-slovenského distriktu a člen klubu LC Praha Bohemia Ambassador. Centrála takzvaných Lvích klubů (Lions Club International) v Oak Brook v americkém státě Illinois podle Choděry právě projednává zrušení klubu LC Praha, který si Barták se svými příznivci založil před dvěma lety poté, co „byl odejit“ z jiného lvího klubu v Praze, LC Praha Orel.

„Do měsíce by měl být jeho klub zrušen. A Jaroslav Barták už nebude mít možnost si založit další,“ řekl Choděra ČESKÉ POZICI. Tím by nejspíš měla skončit anabáze „nejslavnějšího“ člena Lvího klubu v Česku, který se však neproslavil ani tak pomocí nevidomým lidem, k čemuž byla lví organizace původně založena, jako spíš svým chováním k ženám a neuvěřitelnými veřejnými výroky o morálce.

Ztracené peníze, příspěvky a jiné problémy

Oldřich Choděra prý Bartákovu hulvátskému chování nerozumí. Říká ale, že o jistých „problematických“ aspektech spolumajitele polikliniky v pražských Modřanech se mezi členy lvích klubů vědělo už dlouho. „To, že dříve či později nějaká ostuda bude, se čekalo. Jen se nevědělo, jaká bude a kdy.“

Přijímání do klubu za „individuální osobní zásluhy“ a nabalování dalších lidí na základě mnohdy domnělé solidnosti stávajících členů prý byla  Bartákova specialitaBarták tráví současné dny ve vazbě mimo jiné kvůli fyzickým útokům na své asistentky, o nichž novinářům před zatčením tvrdil, že dobrovolně fungovaly jako placené společnice. To ale ženy popírají. Oldřich Choděra se jako právník rychle vypořádává i s kličkami Jaroslava Bartáka mezi paragrafy. „Vždyť i prostitutka, které by zaplatil, má právo kdykoli říct, že už dál nechce pokračovat. A pak pokračovat nelze, protože by to bylo znásilnění,“ reaguje advokát na lékařova slova.

S Bartákem se Choděra zná od počátku devadesátých let, kdy v bývalé československé federaci lví kluby vznikaly. Barták se prý tehdy soudil s majitelkou domu, v němž žil společně se svou matkou. A spor se již dostal do fáze exekuce. „Protože jsem se tou problematikou zabýval, požádal mě, abych to vyřídil tak, aby se nemuseli stěhovat. Což jsem udělal,“ vzpomíná Choděra na jejich seznámení. Přijímání do klubu za „individuální osobní zásluhy“ a nabalování dalších lidí na základě mnohdy domnělé solidnosti stávajících členů prý byla v podstatě specialita Jaroslava Bartáka.

Stejně jako to, že Barták podle Choděry nehlásil v rozporu s pravidly nové členy americké lví centrále a poplatky za jejich přijetí si pravděpodobně nechával pro sebe. Překvapení tak čekalo například na někdejšího senátora Jiřího Rückla (ODS), který byl podle Choděry na jedné ze svých cest se lvím odznáčkem taktně upozorněn, že členem Lions Clubu není, neboť o něm v Oak Brook nic netuší.

Lions Club International

Veřejně prospěšná organizace působící po celém světě s centrálou v americkém státě Illinois. Založena byla v roce 1917, jedním z jejích hlavních cílů je podpora nevidomých a slabozrakých lidí, a to pod mottem „Sloužíme“. Celosvětově má přes 46 tisíc klubů a více než 1,3 milionu členů. V Praze působí následující kluby: LC Praha Bohemia Ambassador, LC Praha Orel, LC Praha San Giorgio, LC Praha Heraldic, LC Praha první, LC Praha Hartig, LC Praha Energetic a LC Praha Ladies a LC Praha.

Jistá „nemilá“ příhoda potkala i samotného Choděru. Jak ČESKÉ POZICI potvrdil, na jednom ze setkání lvího klubu se mu z aktovky ztratilo přibližně třicet tisíc korun spolu se soudními spisy. Věc skončila podáním trestního oznámení na Jaroslava Bartáka, jenž byl ale následně soudně zproštěn. „Bylo sice prokázáno, že se věci ztratily, ale neprokázalo se, že by je vzal on,“ vysvětluje Choděra.

Hlava v písku

Jak je vůbec možné, že podobné věci tolerovali ostatní členové lvího klubu tak dlouho? Doktor Choděra se brání: „My jsme se snažili situaci v klubu řešit. Pan Barták to ale vyřešil tím, že tam (ke vchodu do restaurace, kde se konala klubová setkání – pozn. red.) postavil ochranku. A lidi, kteří proti němu měli připomínky, ochranka dovnitř prostě nepustila,“ popisuje.

Část odpovědnosti za dnešní situaci lze podle Choděry připsat také Juraji Schwarzovi, někdejšímu guvernérovi československého distriktu. Guvernéři ve lvím hnutí se ujímají funkce vždy na jeden rok a každý může být guvernérem pouze jednou v životě. Právě Schwarz prý Bartákovi dovolil založit si po vyloučení novou organizaci, ačkoli proti tomuto rozhodnutí protestovaly už existující pražské kluby. „Juraj Schwarz měl povinnost to projednat s pražskými kluby a měl se řídit jejich názorem. A to neudělal, dovolil mu to proti vůli ostatních. Proč, to se v podstatě nedá vysvětlit,“ říká.

ČESKÉ POZICI se zdá, že zatímco široká veřejnost Jaroslava Bartáka za jeho výroky odsuzuje, lvi-kolegové víceméně strkají hlavu do písku a mlčí. Jistě, lékař zatím není pravomocně odsouzený, ale nezasloužily by si jeho výroky o prostitutkách coby běžné součásti vyšší třídy razantnější odsouzení už teď? „Když aféra vypukla, zaslali jsme ČTK vyjádření, ve kterém jsme se od něho distancovali. Dál se to bohužel nedostalo,“ lituje Choděra. Otázkou podle něj navíc je, jak moc ostatní „lvi“ na Bartákově straně stáli předtím, než se zprávy o napadání asistentek dostaly na světlo boží.

Chodit po soudech nebudu

Právě Oldřich Choděra spolu s Andorem Šándorem, bývalým šéfem vojenské rozvědky a dalším členem lví organizace, prý zosnovali obvinění proti Jaroslavu Bartákovi. Tak to alespoň lékař tvrdil v nedávném rozhovoru pro Lidové noviny. Advokát Choděra i za svého kolegu jakékoli spiklenecké teorie odmítá. Stejně jako obvinění, že v minulosti napadl amerického velvyslance.

„Žádného amerického velvyslance jsem nenapadl. Jeden čas jsem dokonce americké velvyslanectví zastupoval. Jak k tomu mohl pan Barták dojít? Jemu je to jedno, prostě si to vymyslí,“ vysvětluje Choděra. Pro právníka by v této situaci nebyla jednodušší a logičtější věc než se obrátit na soud. Proč to advokát Choděra neudělá? „Stojí mi ten člověk za to? Mluvili jsme o tom s Andorem Šándorem. Dobře, podáme na něj žalobu na ochranu osobnosti. A další rok budeme chodit po soudech a dělat mu reklamu,“ popisuje scénář, jemuž se chce vyhnout. Barták se podle něho musí jednoduše „vyignorovat“ sám.

Oldřich Choděra

Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let absolvoval Právnickou fakultu a Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy. Advokátem je od roku 1975. Věnuje se mimo jiné občanskému právu, je rozhodcem Rozhodčího soudu v Dlouhé ulici v Praze.

O kauze doktora Bartáka si přečtete také v těchto článcích:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.