Lidovky.cz

Aby novináři nepsali nesmysly...

  14:46

Masarykova univerzita vybrala mediálně zdatné vědce, kteří mají odpovídat na odborné otázky. Přibude někdy i veřejná služba občanům?

Masarykova univerzita otevřela před časem i nový kampus v Brně-Bohunicích. foto: ©? Masarykova univerzitaČeská pozice

Šikovnou novinku, kterou známe z evropských či světových univerzit, zavádí Masarykova univerzita v Brně. Jak známo, novináři potřebují – čas od času – do různorodých článků názor autority, nejlépe vědce či předního badatele v oboru. Někteří žurnalisté vědí, či alespoň tuší, na koho se obrátit (třeba ve věci novinek ve výzkumu rakoviny nebo historie), ale redakční služba to vědět nemusí a kontakt přes univerzitního mluvčího může chvíli trvat...

Vstříc mediálnímu zájmu – a citacím své školy v tisku – jde Masarykova univerzita, jež zprovoznila Databázi expertů, na něž se mohou novináři obracet, aby nepsali nesmysly. „Na dotyčné adrese najdete téměř pět desítek expertů na různé oblasti, vyhledávat můžete podle oboru, jména či klíčových slov. U každého odborníka je stručný popis jeho vědeckého zaměření a základní telefonní a e-mailový kontakt. Všichni experti uvedení v databázi jsou připraveni odpovídat na dotazy novinářů,“ uvedla mluvčí Tereza Fojtová.

Na dotazy povahy antropologické je tak přichystán profesor Jaroslav Malina, astrofyzické „špeky“ má zase zodpovědět profesor Jiří Krtička a bludy z oblasti ekologie či environmentalistiky je připravena vyvrátit hned pětice vědců. Častějších novinářských telefonátů se však zřejmě dočkají univerzitní právníci, ekonomové, sociologové či politologové.

Podobně to dělají například ve Skandinávii – třeba ve Švédsku mají takovou „mediální“ odpovědnu. Když se nedávno ČESKÁ POZICE setkala s ředitelem PR University of Iceland panem Jónem Örn Gu?bjartssonem, dozvěděli jsme se, že univerzitní vulkanologové zodpověděli při erupci nevyslovitelné sopky Eyjafjallajökull tisíce dotazů z celé Evropy.

Masarykova univerzita je jednou z prvních škol u nás, která vybrala své mediálně zdatné vědce, a patrně i popularizátory. Nezbývá než doufat, že takovou věc odkoukají i další veřejné vysoké školy. Pak by mohl následovat ještě jeden krok, totiž že experti, kteří bývají odměňováni z veřejných peněz, poskytnou svůj expertní názor i běžným občanům. Ve Skandinávii funguje i to. Brněnská databáze je (zatím) „výhradně pro redakční využití“, ač výhledově počítá s dalším rozšiřováním.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.