Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Absolventů učňovských oborů razantně ubývá

Počet mladých řemeslníků v tuzemsku trvale klesá. V roce 2005 se vyučilo více než 119 tisíc žáků, vloni už necelých 76 tisíc. Rok předtím jich bylo přitom o pět tisíc více. Největší propad zažívají nábytkářské a stavební profese. Problém je i v tom, že rodiče střední odborné školství kritizují a neoprávněně ho považují za podřadné.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

P. Klíma

17. 7. 2017 17:38
Pane Patto, jste pomýlený

V roce 1989 nastoupilo ze základních škol do učebních oborů 74 % žáků, teď je to 28 % žáků - a to, pochopitelně, těch nejtragičtějších (zdroj MŠMT).

Takže nejprve prosím bezplatně dovzdělejte sám sebe.

0 0
možnosti

P. Klíma

17. 7. 2017 17:31
Může za to Ministerstvo školství

Jsou podporována a ze státního rozpočtu štědře placena studia jalových oborů vzdělání ba přímo pavěd - různé sociální činnosti, veřejnosprávní činnosti, VŠ obory typu Rekreologie apod.

Proč by uchazeči chodili na těžké přírodní a technické vědy, když mohou získat magisterský titul studiem sociální práce a pak se nacpat do neziskovky nebo veřejného úřadu?

0 0
možnosti

17. 7. 2017 15:51
Pane Patto,

nechci hodnotit kvalitu článku, na tom vcelku nezáleží, ale že dochází k dramatickému úpadku řemesel a poklesu řemeslníků, je fakt. Zkuste sehnat kvalitního opraváře nebo údržbáře, zedníka, pokrývače, ale i elektrikáře, obrovský problém. Do restaurací chodím minimálně, a to zejména k vůli mimořádně nízké úrovni služeb. Já bydlím v RD a mám výhodu, že zvládnu téměř všechnu odbornou práci sám a manželka je výborná kuchařka. Mám dvě vysoké školy, odbornou maturitu a jsem vyučen černému řemeslu, takže řemeslníka nepotřebuji. Chtělo by se mi říci: "kdo z vás to má". Jenže, byli jsme vždy národem vynikajících řemeslníků a techniků, a to nás také živilo. A dobře živilo. Ty doby jsou v nenávratnu a důvodů je mnoho, vydalo by to na hafo studií. A úpadek trvá již mnoho let. A jestli mluvíte o opaku, pak jste se nikdy nepohyboval v průmyslu, tedy myslím v technické profesi. Zeptejte se těch, kdo ty zkušenosti mají, než napíšete takový diskuzní příspěvek.

0 0
možnosti

I. Patta 677

16. 7. 2017 8:25
Paní redaktorko,

je ošidné vzít statistická data a na jejich základě napsat článek. Bez potřebných hlubších znalostí problematiky se redaktor propracuje ke sdělení, jehož hodnota je pro čtenáře přinejmenším sporná. V případě učňovského školství, resp. počtu jeho absolventů je čertovo kopyto skryto v demografii. V roce 1987 bylo živě narozených dětí 130 921 a po 18 letech 119 000 vyučených, tj. 69 % z populačního ročníku. V roce 1998 se narodilo 90 535 dětí a po 18 letech vyšlo z učilišť 76 000 absolventů, tj. 64 % populačního ročníku. Vidíte sama, že pokles vyučených není nijak dramatický, pokud zohledníme porodnost v příslušných ročnících. Výsledek? Článek vyznívá jakoby šlo v učňovském školství o náhlou, nečekanou tragédii. Přitom šlo o tragédii předvídatelnou již před 18 lety. Nabízím Vám bezplatné konzultace. Stačí napsat na adresu: ivopatta@seznam.cz.

0 0
možnosti

16. 7. 2017 8:00
Neni dkivu, je to

snobska spolecnost, kdo neni magister ci alespon bakalar, je neco mezi clovekem a opici, bohuzel. Vzdyt jsou i ucnovske obory s maturitou, proste; nejaky uceny papir je nutnowt k preziti. A na vysokych skolach, tam, kde je nutna matematika, fysika ci chemie, to take hapruje. Nejlepe studovat humanitni obory, prava zen, deti, zelvm vlastovek, to se da snadno okecat. Ci se mladik vidi vsemocnym manazerem velke firmy, i to se da okecat.Byvaly doby, kdy vysoke skoly byly pro ty nejnedanejsi, take jich tolik nebylo. Dnes jsou placeny od zaka a university rostou jako houby. A stat plati na zcela neuzitecne obory. Je na case zavest skolne.

0 0
možnosti

16. 7. 2017 8:07
Re: Neni dkivu, je to

A to,ze vyucenci nemaji poradnou praxi, to je celkem logicke. Umi pouzivat ruzne nastroje, ale pouzivat je automaticky, to chce cas, stejne jako rizeni auta. V USA novy lekar si musi odkroutit nekolik let v nemocnici, nez si muze otevrit vlastni ordinaci. Praxa po vyuceni ci vystudovani je nutna, bez toho se neobejde zadna profese. I ta hajzlbaba potrebuje par dni, aby se naucila ''otacet'' a aby nikdo neutekl bez placeni.

0 0
možnosti
Rodič je také volič

a jak se v ČR volí, je známo, proč by se výběr povolání měl lišit

0 0
možnosti

J95i26ř33í 40K29o31p28i81s

14. 7. 2017 11:35
Ale na druhou stranu

tu naopak máme statisíce "potřebných a užitečných vzdělanců" v oboru genderových studií!

0 0
možnosti

Lsd

15. 7. 2017 19:15
Re: Ale na druhou stranu

Statisíce? Vy jste z těch internetových diskuzí úplně zblblý...

0 0
možnosti