Lidovky.cz

A co kdyby si po volbách znovu zaúřadoval Rusnok?

  14:55

Výběr premiéra ovlivní schopnost politiků ČSSD vyjednat si s komunisty podporu pro menšinový kabinet.

foto: © montaž ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTK, ReutersČeská pozice

Kardinální vliv na výběr premiéra bude mít po volbách to, kdo z možných adeptů dojedná podporu menšinového kabinetu s komunisty. Pro toto jistě troufalé tvrzení ČESKÁ POZICE v politických kuloárech zaslechla několik vážných argumentů.

Za normálních okolností by se očekávalo, že prezident Miloš Zeman po volbách pověří sestavením kabinetu předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku, očekávaného vítěze voleb. Čestný předseda SPOZ Zeman se však netají, že právě tohoto politika opravdu nemusí. Z prezidentova okolí již delší dobu zaznívá, že Zeman by raději snědl hada, než aby jmenoval předsedou vlády Sobotku, jehož mimochodem – byť těsně – do premiérské funkce v srpnu doporučil i ústřední výkonný výbor ČSSD.

Klíčovým testem však nebude volební výsledek, nýbrž splnění jednoho choulostivého úkolu. Dle informací ČESKÉ POZICE jde o dohodu s KSČM na podpoře jednobarevného kabinetu sociální demokracie. Jde totiž o vládní variantu, která se Zemanovi zamlouvá nejvíce. A důležitou roli při vyjednávání sehraje čas. Členové stínové vlády ČSSD a další straníci, kteří mají do exekutivy nakročeno, jsou totiž dle našich informací na vládnutí velmi natěšení. Po volbách je bude především zajímat, kdo a jak rychle jim vládní posty zajistí.

Dohoda s komunisty však nebude zadarmo. Sociální demokraté se už dnes hrozí, co všechno budou muset za podporu zaplatit. Členové ČSSD mimo záznam ČESKÉ POZICI přiznali, že se v zákulisí nejčastěji hovoří o postech ve statutárních orgánech státem kontrolovaných podniků a o místech v diplomacii. Komunisté však tyto zprávy popírají. Nicméně, jak ukázal případ Remek, nepsané pravidlo nejmenovat diplomaty s rudou knížkou už u nás neplatí.Jak ukázal případ Remek, nepsané pravidlo nejmenovat diplomaty s rudou knížkou už u nás neplatí

Když se dva perou…

Kromě Sobotky, který má se Zemanem napjaté vztahy z prezidentské volby, přichází do premiérského postu v úvahu první místopředseda ČSSD, jihomoravský hejtman a momentálně i hradní oblíbenec Michal Hašek.

Na první pohled by se mohlo zdát, že Sobotka, který se spolupráci s KSČM na nevládní úrovni nebrání (naopak před spoluprací se SPOZ, Úsvitem a ANO 2011 varoval), má k dohodě s komunisty blíže. Lídr ČSSD například loni koketoval s myšlenkou zrušit takzvané bohumínské usnesení, které sociálním demokratům vládnutí s KSČM zakazuje. Jeho ambice však opět narážejí na Hrad. Dle nepotvrzených zpráv se prý už Zeman s komunistickým předákem Vojtěchem Filipem a vedením SPOZ dohodl, že by premiérem měl být Hašek.

Ani Michal Hašek však není v jednoduché situaci. Na rozdíl od Sobotky se totiž proti spolupráci s KSČM opakovaně vymezoval. „Nemůžeme dovést komunisty do Strakovy akademie hlavním ani bočním vchodem,“ uvedl například v březnu pro MF Dnes. V rámci vnitrostranických debat se stylizoval do role sociálně demokratického politika bližšího myšlenkám pravice. Ostatně v Jihomoravském kraji dal po krajských volbách v roce 2010 přednost vládě s lidovci. A dříve kraj vedl s ODS.

Prezident Zeman se však při výběru premiéra za ČSSD nemusí nutně omezit na duo Sobotka-Hašek. Trojkou na jihomoravské kandidátce ČSSD (jednička je Sobotka, dvojka Hašek) je Jeroným Tejc, jenž podporoval vyslovení důvěry pro Rusnokovu úřednickou vládu a Zemana se zastal i ve sporu o profesuru literárního historika Martina Putny. Stínový ministr vnitra Tejc však uvnitř vlastní strany ještě nemá vybudovanou dostatečně silnou skupinu příznivců. Pokud by se chtěl stát premiérem, musel by se nejprve dohodnout s jedním z dvojice Sobotka-Hašek, aby před jednáním s komunisty nepřišel o vnitrostranickou podporu.Zeman drží v ruce ještě jeden žolík. Dle informací ČESKÉ POZICE může znovu jmenovat premiérem Jiřího Rusnoka.

Žolík Rusnok?

Zeman drží v ruce ještě jeden žolík. Dle informací ČESKÉ POZICE může znovu jmenovat premiérem Jiřího Rusnoka. Předseda současné úřednické vlády by mohl dostat od hlavy státu befel, aby rozhádané strany sjednotil a vládu poskládal ze sociálních demokratů, nestraníků a případně politiků dalších parlamentních stran. Pokud by šlo o koaliční kabinet, předsedové vládních stran a pravděpodobně i místopředseda ČSSD Hašek by obsadili posty vicepremiérů. V takovém případě by si sociální demokraté vymínili obsazení ministerských postů na čtyřech resortech: finance, vnitro, průmysl a místní rozvoj.

Rusnokova motivace pro další politické dobrodružství? Funkční období současného guvernéra České národní banky Miroslava Singera skončí až v červnu 2016. A právě na tento post Zeman s Rusnokem už před prezidentskou volbou počítal. Že by se tedy Rusnokovi naskytla překlenovací funkcička?

Zeman pár měsíců od nástupu na Hrad odstavil od moci pravicovou koalici ODS, TOP 09 a LIDEM, rozštěpil ČSSD, prosadil si vládu úředníků a SPOZ táhne do Poslanecké sněmovny. Jedinou obranou ČSSD je udržet po volbách jednotu. Jedině tak se hradní plány sesypou. To ostatně demonstroval případ soudce Jana Sváčka, který se kvůli odporu senátorů ČSSD navzdory silnému lobbingu prezidenta Zemana ústavním soudcem nestal.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.