Lidovky.cz

3D tisk zbraní už řeší policie i BIS

  20:53

Důvod k obavě není bezpředmětný, funkční totiž 3D zbraň rozhodně je. Pokud vám stačí jeden jediný výstřel – tak bohužel...

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Americká společnost Defense Distributed nedávno představila funkční palnou zbraň, kterou si může kdokoli vytisknout na 3D tiskárně. Digitální nákresy plně funkční zbraně si v uplynulých týdnech stáhlo přes sto tisíc lidí. V utajovaném dokumentu, který se dostal do německých médií, o tom informuje spolkový národní kriminální úřad BKA. V Česku problematiku již začala monitorovat Bezpečnostní informační služba (BIS) i policie.

„Prostorový tisk sledujeme v souvislosti s možnostmi individuální výroby zbraní,“ sdělil ČESKÉ POZICI mluvčí BIS Jan Šubert s tím, že se trend vyvíjí velmi rychle a rychlost a rozsah aplikací 3D tisku závisí zejména na poklesu cen tiskáren a na vývoji vhodných materiálů. Jde například o to, aby vytištěný předmět snesl zátěž a nebyl jen na jedno nebo dvě použití.

Dle Šuberta zřejmě přijde i doba, kdy se zbraní nebude třeba cestovat. „Postačí stáhnout si program, v cílovém místě koupit tiskárnu s materiálem a zbraň vytištěná 3D technologií bude na světě,“ věří Šubert a dodává: „V této chvíli pro nás není 3D tisk zbraní problémem číslo jedna. Je ale obtížné říci, co bude za rok, za dva. Nicméně jde spíše o téma pro policii, se kterou, pokud je to třeba, jsme vždy připraveni spolupracovat.“

O tom, že by se zbraně tohoto typu v České republice vyskytovaly, zatím policejní prezidium žádné zprávy nemáAni pro českou policii nejsou zbraně z tiskárny žádnou novinkou. Markéta Johnová z oddělení mediální komunikace a PR Policejního prezidia České republiky redakci ČESKÉ POZICE sdělila, že problematikou byl pověřen speciální útvar policejního prezidia, který nový fenomén aktuálně analyzuje. O tom, že by se však zbraně tohoto typu v České republice vyskytovaly, Johnová zatím žádné zprávy nemá. Policie chce na tématu spolupracovat především s kolegy ze zahraničí, konkrétně z Německa, od kterých si vyžádala doplňující informace.

Tam se totiž dle informací spolkového tisku v polovině května sešly na úřadu spolkového kancléře špičky německé zpravodajské služby a národního kriminálního úřadu BKA, aby zvážily rizika, která novou technologii doprovázejí. Dle odhadů německých odborníků si výkresy stáhlo již víc než sto tisíc uživatelů.

Ačkoli soubory na domovském portálu Defense Distributed již nejsou přístupné (Úřad pro kontrolu obchodu se zbraněmi při americkém ministerstvu zahraničí vyzval pětadvacetiletého amerického studenta Codyho Wilsona, který za vývojem tištěné zbraně nazvané Liberator stojí, aby příslušné soubory odstranil z veřejně přístupného serveru), jejich šíření bude zřejmě obtížné zabránit, neboť se mezitím objevily i na dalších serverech, mimo jiné na známé síti ke sdílení dat The Pirate Bay. BKA médiím potvrdilo, že v současnosti zbraně z 3D tiskáren podrobuje rozsáhlým testům.

Vnitro: Za tisk 3D zbraní hrozí dva roky natvrdo

Že by bylo nutné situaci akutně řešit – rozhodně ne z legislativního hlediska –, si nemyslí vedoucí oddělení obecní policie, zbraní a dopravního inženýrství odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra Milena Bačkovská. Zákon mluví jasně: „Pokud si střelnou zbraň někdo vytiskne, tak to bude stejné, jako by si ji vyrobil na soustruhu anebo si upravil znehodnocenou zbraň. Prostě se dopustí nedovoleného ozbrojování, což je trestný čin,“ míní Bačkovská s tím, že zákon v tomto případě počítá s odnětím svobody až na dva roky. Navíc, jak Bačkovská podotýká, je i do 3D zbraní zapotřebí munice, a tu bez zbrojního průkazu jen tak neseženete.

I do 3D zbraní je zapotřebí munice, a tu bez zbrojního průkazu jen tak neseženetePolicejní prezidium ve svém e-mailu ČESKÉ POZICI rovněž zmínilo, že by mohl nastat problém se zákonem o zbraních, který s tímto druhem zbraně nepočítá. To však Bačkovská vylučuje: „V zákonu se zbraně definují podle toho, co dokážou. Střelná zbraň je schopna vystřelit nějaký náboj na požadovanou vzdálenost na základě uvolnění chemické energie – tuto definici splňují i zbraně z 3D tiskáren.“

A kdyby si Liberator dle návodu Defense Distributed nějaký fajnšmekr přeci jen vytisknout chtěl? Musí dle Bačkovské nejprve na policii, kde získá povolení k vlastnictví zbraně kategorie B. Vytisknutou 3D zbraň si následně musí nechat zaregistrovat.

Odvaha, anebo hloupost

Důvod k něčemu takovému ale nevidí technický ředitel České zbrojovky Radek Hauerland. „3D tisk je ve svých začátcích a s tradičně vyrobenou semiautomatickou zbraní, pistolí či revolverem ty plastové výrobky nelze srovnávat,“ řekl Hauerland v rozhovoru s ČESKOU POZICÍ. Tedy pokud uživateli nejde pouze o to někoho ohrozit.

S tradičně vyrobenou poloautomatickou zbraní, pistolí či revolverem nelze plastové výrobky srovnávat. Tedy pokud uživateli nejde jen o to někoho ohrozit.Funkční totiž zbraň vytištěná na 3D tiskárně rozhodně je. „Pokud vám stačí jeden jediný výstřel – tak bohužel. Zakladatelé Defense Distributed použili náboje 9 mm Browning. Ty jsou sice slabší než například 9 mm Luger, které u nás používá policie, smrtícího účinku s nimi ale dosáhnete také,“ vysvětluje Hauerland.

I z toho důvodu technický ředitel České zbrojovky soudí, že by se tímto novým fenoménem měli co nejdříve začít zabývat všichni, kteří mají co do činění ať už se zákony o zbraních, anebo s ověřováním zbraní či jejich zařazováním do kategorií. Technologie se vyvíjejí a je potřeba jednat co nejrychleji.

Na závěr našeho rozhovoru Hauerland zmínil ještě jednu věc: že „obdivuje“ každého, kdo si z výtvoru z 3D tiskárny troufne vystřelit: „Je to o velké odvaze, anebo hlouposti. Spíš o tom druhém.“ V případě podomácku vyrobených zbraní totiž bývá první obětí často samotný majitel.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.