Svlékněte se! aneb Miloš Zeman radí, jak na korupci

Bývalý premiér Miloš Zeman má jednoduchý recept na boj proti korupci: změnami v zákoně o státní službě a dokazováním původu příjmů a majetku. Představil ho na fóru Zlaté koruny na téma Korupce jako ekonomický fenomén.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: Česká pozice

Řešení někdejšího premiéra Miloše Zemana, jak zatočit s korupcí, zní jednoduše: „Svlékněte se!“ Má na mysli změny v zákoně o státní službě a dokazování původu příjmů a majetku, které představil na X. fóru Zlaté koruny na téma Korupce jako ekonomický fenomén, jehož mediálním partnerem byla i ČESKÁ POZICE. „Peníze se neztrácejí, přelévají se pouze z kapsy do kapsy. Pokud se do těchto kožených kapes nebudeme chtít podívat, nepodaří se nám z naší krásné České republiky korupci nikdy odstranit,“ konstatoval na fóru Zeman a narážel tím na Viktora Koženého dnes pobývajícího na Bahamách, o jehož vydání se Česká republika marně snaží několik let.

Finančník a zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček uvedl svou prezentaci na konferenci jasně: „Korupce je nejhorší forma krádeže. Přesto naše společnost korupci toleruje, někdy ji dokonce považuje za přínosnou.“ Jde o přežitek z doby totality, kdy platilo heslo: kdo nekrade, okrádá rodinu. Janeček varuje, že korupce nesmí být nadále považována za společensky přijatelný „zločin bez rizika“ a ten, kdo na ni upozorní, nesmí být nazýván „udavačem“.

Karel Janeček navrhuje inspirovat se americkým False Claims Act, který zavádí pokutu ve výši trojnásobku ukradené částky, a pro toho, kdo na korupci upozorní, zaručuje procento ze zachráněné částky. Dotyčný se tak nemusí obávat, že kvůli „udání“ přijde o pracovní místo a příjmy.

Podívejte se na diskusní příspěvek Karla Janečka v kompletním znění.

V závěrečném bloku fóra diskutovali novináři na téma Média proti korupci – osamocený boj? „Média dnes často vystupují jako prostředník při odhalování korupce. Jejich úlohou je ale informovat, nikoliv vyšetřovat. Jenže lidé nedůvěřují policii, jsou skeptičtí k tomu, že se domohou spravedlnosti u soudu. S kauzami se proto obracejí na média,“ uvedla na konferenci zástupkyně šéfredaktora ČESKÉ POZICE Kateřina Menzelová.

Podívejte se na diskusní příspěvek Kateřiny Menzelové v kompletním znění.

Bývalý premiér Miloš Zeman má jednoduchý recept na boj proti korupci: změnami v zákoně o státní službě a dokazováním původu příjmů a majetku. Představil ho na fóru Zlaté koruny na téma Korupce jako ekonomický fenomén.

Počet příspěvků: 4, poslední 18.4.2014 10:48 Zobrazuji posledních 4 příspěvků.