Superstar mezi žalobci by asi vyhrála Bradáčová

Chvála krajské státní zástupkyně Lenky Bradáčové, jež dohlíží na případ Davida Ratha, přichází z nejnižších, ale i nejvyšších pater justice.

Martin Shabu 22.5.2012

Zadržení bývalého hejtmana Davida Ratha potvrdilo, že česká justice je přeci jenom schopná zacílit na politiky. A má i své hrdiny. V rozhovoru pro Právo vyzdvihl kvality státní zástupkyně Lenky Bradáčové, která na Rathův případ dohlíží, její mladší kolega. Dle šestatřicetiletého žalobce z Litoměřic Radka Bělora, který Bradáčové s kauzou na jejím počátku pomáhal, je tato výrazná osobnost vzorem i pro mladou generaci žalobců.

„Z mladší generace státních zástupců, které jako právní čekatele vybírala doktorka Bradáčová a podílela se velkou měrou na našem školení i na naší přípravě na zkoušky, je pro většinu z nás velká čest s ní vůbec pracovat. Pro nás je vzor,“ řekl v úterý Právu Bělor, jenž stážoval v Ústí nad Labem, kde Bradáčová pracuje jako náměstkyně krajského státního zástupce.

A přidal i důvody, pro než si získala respekt. „Je skutečně velký právník a tahoun. Myslím si, že takových osobností v oblasti trestního práva, a zejména v aplikační praxi, je skutečně málo. Nebojí se využívat nové procesní instituty a motivuje k tomu státní zástupce,“ vypočítal přednosti Bradáčové, která je prezidentkou Unie státních zástupců, litoměřický žalobce.

Uznání a chvály se však ústecká žalobkyně dočkala i od nadřízených. S Bradáčovou se radí i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. „Nekouká doprava doleva, ale má na paměti prosazování spravedlnosti. Dokáže říct všude a každému, co se jí nelíbí. I na poradách klidně zkritizuje můj názor. Ale je to konstruktivní kritika, nic hysterického,“ řekl na její adresu minulý pátek v MF Dnes Zeman.

Nestranná a nekompromisní

Lenka Bradáčová měří všem stejně, což se tu nelíbí ČSSD, tu zase ODS. Není to jasné znamení toho, že svou práci dělá dobře? Nařčení, že má blízko k sociální demokracii, se objevilo v médiích po skandálu s eurodotacemi v Regionálním operačním programu Severozápad, který Bradáčová rovněž monitorovala. Mezi obžalovanými byl i blízký spolupracovník bývalého hejtmana Jiřího Šulce (ODS) Petr Kušnierz.

Snad se brzy ukáže, že Lenka Bradáčová není pouze čestná výjimka a najdou se i další odvážní žalobci

„Dříve se o mně hovořilo jako o člověku, který má blízko k sociální demokracii. To v době, kdy před soudem končili za korupci v případě dotací v programu Severozápad lidé spjatí s ODS. Když nyní dozoruji kauzu pana Ratha, mám mít blízko zase k pravici,“ komentovala dohady o blízkosti k partajím sama Bradáčová.

Kromě zmíněných případů se ústecká státní zástupkyně do povědomí širší veřejnosti zapsala například kritikou postupu policie, jež prověřovala miliardáře Andreje Babiše a jeho ovládnutí společnosti Lovochemie. Odložení případu tehdy označila za „nezákonné“. Pozornost vzbudil i její další případ – kauza úplatných soudců v Litoměřicích, jež policie zadržela loni na konci října.

Nekompromisní žalobkyně Bradáčová se již také ocitla v hledáčku na postup do vyšších pater justice. Nejprve se o ní spekulovalo jako o možné nástupkyni nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké. Tu však nahradil Pavel Zeman. Později se její jméno objevilo v souvislosti s odvoláním Vlastimila Rampuly z Vrchního státního zastupitelství v Praze (VSZ). Ani tentokrát to „nedopadlo“ a Rampulu několik měsíců zastupoval Zemanův náměstek Stanislav Mečl. Možná si její postup někdo nepřál...

Zkroťme ještě více optimismus, který působení Lenky Bradáčové oprávněně vyvolává. Šéf VSZ Vlastimil Rampula, za jehož vedení úřad proslul přezdívkou „vrchní státní zametačství“, si totiž vyžádal podklady ke kauze Rath. Pokud škoda přesáhne částku 150 milionů korun, je možné, že případ od Bradáčové převezme právě VSZ. Pak se teprve ukáže, jestli se stav české justice opravdu lepší, nebo je Lenka Bradáčová pouze čestná výjimka, taková právnická superstar.