Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Spása, či nebezpečný experiment? ECB začne nakupovat dluhopisy.

Ač v rozporu se základními principy centrálního bankovnictví, je oznámený záměr ECB z hlediska současného vývoje v eurozóně obhajitelný.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Petr.Brambora

10. 9. 2012 8:05
Nevidím příliš důvodů k
Nevidím příliš důvodů k eufórii a posilování evropských měn, neboť dle mého názoru ECB ustoupila pouze momentálně. ECB přijme vládní dluhopisy, které se nyní nacházejí na sekundárním trhu. Tím si uleví finanční instituce, které mají ve svém portfoliu špatně likvidní dluhopisy Španělska a Itálie. Ovšem před dalšími nákupy těchto dluhopisů jsou investoři varováni, neboť není záruka, že ECB nově emitované dluhopisy bude akceptovat. Mezi koupí  dluhopisů na primárním trhu a jejich umístěním na sekundárním trhu může proběhnout řada změn, zejména politických kolapsů, pokud obyvatelstvo zadlužených zemí nebude souhlasit s úspornými opatřeními a politikům nezbyde nic jiného, než od úspor ustoupit či přímo vyvolat předčasné volby.Nebezpečí spatřuji v tom, že ECB může na nátlak politiků změkčit své nároky na úsporná opatření a restrukturalizaci výdajů u dlužníků, což by mohlo vyvolat silné inflační tlaky v eurozóně. Někdo ty účty bude muset zaplatit.
0 0
možnosti

Murdoch

10. 9. 2012 10:04
Zajímavé, ale v tom, v čem Vy
Zajímavé, ale v tom, v čem Vy vidíte nebezpečí, vidím já naději:-) Podle mého pokud nenaordinuje Troika měkčí úsporná opatření potencionálním žadatelům a nerozloží je do delšího období (momentálně spíš Španělsko, Itálie nemá i přes daleko větší zadlužení primární deficit ), tak se stane jistotou, že ECB své peníze neuvidí. Ono při dalších škrtech, zvyšování daní a nezaměstanosti přes 20% a s primárním deficitem je dost těžko představitelné, že by i přes pokles úročení země byla schopná splácet...
0 0
možnosti

Petr.Brambora

13. 9. 2012 17:22
Ano, to je jeden z významných
Ano, to je jeden z významných rozporů ekonomických teorií a politických přístupů. Nic se nesmí přehánět.  Tlak na úspory ve výdajích, zvyšování daní na příjmu můžou poškodit růst ekonomiky, bez něhož jsou dluhy v podstatě nesplatitelné. Své místo tu však má privatizace, pokud se něco privatizovat dá. Privátní sektor více dbá na růst produktivity práce a na ekonomiku vůbec. Též je třeba vybírat daně. To je velká slabina třeba Řecka. Nesmíme zapomínat též na strukturu veřejných dluhů. Velká částka je seniorních či superseniorních, které jsou zajištěné a nikdo je nebude chtít odpouštět. Není to lehká situace a přesvědčovat lidi, že si mají zásadně utáhnout opasky,  to je to nejhorší.Centrální banka však musí být strohá a přísná a na politicích nezávislá. Kompromisy ať si dělají komerční banky.  Kdo bude zachraňovat centrální banku, když bude mít značnou ztrátu? Jedině rozpočty těch, kteří ještě platí. A to poškodí i jejich růst. Je to koloběh.Ale myslím, že jsem se nevyjádřil přesně. Psal jsem o tom, že ECB v podstatě neustoupila.  Jen na chvilku, aby si zejména komerční banky vyčistily svá portfolia od horších dluhopisů. Ale do nových vstupů do obchodů na primárním trhu budou opatrnější.Trhy asi reagovaly pozitivně na to, že ECB nákup dluhopisů nižší bonity nezavrhla a de facto nedala základ rozkladu měnové unie. Ekonomicky hloupý krok to zajisté nebyl. Spíš taková chytrá Horákyně.
0 0
možnosti