Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Smutné dohry v kauze profesora Bezoušky

Bezprecedentní případ v dějinách české vědy skončil u soudu. Z podvodu usvědčený biochemik se musí kolegovi i omluvit za pomluvu.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Michal Hocek

5. 5. 2013 13:45
Kdo je obet ?
Dost nechapu, proc oni citovani "mnozi akademici" lituji vinika (Prof. Bezousku), ktery krome vedeckych podvodu evidentne i lhal a urazel na cti - za coz je nutne se aspon omluvit. Ze naopak nikdo nelituje Prof. Krena a cleny jeho tymu, kteri s Prof. Bezouskou mnoho let v dobre vire spolupracovali a spolecne publikovali nekolik desitek clanku (ktere z jejich casti jsou spravne - ale je otazka, kolik z nich je cinknutych v biologicke casti provadene Bezouskou). To oni prisli na ten misconduct a upozornili na nej a ted musi pracne opakovat spousty drive publikovanych veci a uvadet je na pravou miru. 
0 0
možnosti
Model pozorovaného jevu
Ve všech těch softwarech, co jimi primární signály prošly, a v tvé práci s nimi je skryt model pozorovaného jevu. Základní výzkum / věda by měl být zpřesňováním těchto modelů, konfrontací předpovědí, které dávají, a jejich testováním. Například meteorologové o tom vůbec nepochybují.   
0 0
možnosti

Alexr

2. 5. 2013 13:23
"V zákulisí se vyprávějí
"V zákulisí se vyprávějí neoficiální příběhy o neprůkazných experimentech jiných osobností české vědy, jež měly větší štěstí v tom, že je při manipulacích nenafilmovaly kamery..."Ano, to je ta nejděsivější část celého článku. Jak je možné, že i po této kauze v tom někteří stále ještě pokračují?? Proč by jinak odcházeli studenti z laboratoří, když je nutí falšovat výsledky,  že...
0 0
možnosti
Nikoliv
A víš, že si to nemyslím. Úplně naopak, technické prostředky, hlavně výpočetní a měřící, umožňují získávat a zpracovávat mnohem větší datové sady. Může se tedy správně popsat experiment, zejména pokud jde o jeho úplnost. Holt by to bylo tak, že biologické experimenty by se publikovaly s odpovídající, velmi malou, frekvencí. Mnohem menší než experimenty fyzikální.
0 0
možnosti

Sebop

2. 5. 2013 22:26
Tak jo, každý ať smí za život publikovat nejvýše 8 prací
a vše bude mnohem radostnější a spolehlivější, když na přípravě jedné publikace bude každý z nás moci strávit aspoň 5 let...Práce shrnutá v kvalitní biomedical life science publikaci se mnohdy ani mnohem rychleji stihnout nedá. Teď se chystáme publikovat něco na čem dělá kolega již 10 let...Proti pojetí vědecké práce jako veřejné služby při hledání pravdy a nového poznání, a aristokratické zábavy sloužící k ukojení mé osobní potřeby pochopit jak něco funguje, proti té bych ja sám jistě nic neměl, právě naopak.Akorát doktorandi, kteří potřebují k obhajobě vypustit aslespoň pár peer-reviewed publikací budou mít problém, grantové komise budou mít obtíže posoudit komu podporu dát a komu ne, a daňovému poplatníkovi, dychtícímu po zázračných lécích na všemožné choroby a rakovinu, pokud možno na počkání a teď hned, se bude špatně vysvětlovat na co si nás vlastně vydržuje...Nicméně, nic z toho neřeší realitu, že objem dat z jednoduchého postgenomického experimentu typu RNA-seq je takový, že se po síti stahuje pomalu celou noc a když člověk dostane excelovskou tabulku o 30-ti tisících řádků a a několika sloupcích, nebo mu při literární rešerši vypadne 3000  publikací na dané téma, tak i s pomocí velmi inteligentího a sofistikovaného expertního software má jeho mozek problém z toho množství informací něco chytrého vyčíst a uzavřít. Obzvláště když biologická variabilita mu v tom udělá pěkný guláš a velkou část publikujících ty správné kontroly často vůbec nenapadnou, pokud je tedy "nezapomenou" udělat z nedbalosti nebo schválně...
0 0
možnosti

Jindrichmelar

1. 5. 2013 19:54
Amen
Tahle kauza je fakt smutná, Prof. Bezouška seděl na nafukující se bublině, kterou sám přifukoval a která pod ním praskla. Nevím, čím si teď prochází, já bych byl zralý na útěk do divočiny, abych se nikomu nemusel kouknout do očí. Ale lidi jsou různí. Kdo je schopen takovéhleho podvodu, aniž by mu to bylo blbé, se možná ani trapně necítí. Každopádně je dobře, že to dopadlo takhle, snad se všichni poučí. 
0 0
možnosti
Věda jako společenská služba
Už jsem to říkal na semináři Thomson Reuters. Věda je společenská služba, jejíž věcný obsah činnost této soukromé firmy v posledních 40 letech zásadně proměnila. Podobně, jako protomotoři sportovních utkání hvězd proměnili sport. Ta analogie sedí více, než bychom si přáli.
0 0
možnosti

Sebop

1. 5. 2013 16:11
Velmi smutné, ale též velmi poučné a důležitý precedens...
 Pochvalme obě zúčastněné instituce, že když celá ta pohroma před rokem vypukla, že nestrčily hlavu do písku a důsledně celou věc odpracovaly a se ctí se s ní vypořádaly. Všem zúčastněným to bylo krajně nepříjemné, kolem bouřily emoce, a sebralo jim to neuvěřitelné množství času a energie. Díky jim za tu investici!!!Kdo si přečte plné znění zápisu Etické komise, více vědět nepotřebuje. Udělá si názor, o co se jednalo i bez toho, aby si jako já mohl následně přečíst i zápis vyšetřovací komise MRC v Londýně z roku 1999, který skýtá velmi podobný závěr, tedy že náš slovutný kolega si nejspíše docela často pomáhal "nedovolenými prostředky" a nějaké výsledky si případně občas i vymyslel, nebo je jenom "vylepšil", třeba aby někoho potěšil.Škoda jen, že tehdejší vedení obou institucí o incidentu z Anglie buďto nevědělo, nebo se tak alespoň úspěšně tvářilo a chovalo. Tudíž nikdo nic nepodnikl dokud byl čas a kolegův problém tak mohl narůst do obludných rozměrů, v jakých se vloni provalil. Poškodil tak desítky studentů a spolupracovníků. V roce 1999 to ještě všechny kolem mohlo bolet mnohem méně, a nešťastný kolega nemusel spadnout z takové výšky. Mohl mít šanci začít znovu, načisto a jinde.Kdo zná trochu historii vědy ví, že jakkoliv je to jevem doufejme vzácným, podvádění ve vědě není nic dnešního. Nikdy mu nepůjde úplně předejít. Vědecká práce je svou povahou velmi komplexní obor lidské činnosti a špičkový specialista opravdu může léta šikovně něco předstírat, než se vyjeví, že to není pravda. Ze západního zahraničí je známá řada takových odhalených případů, celé série vymyšlených publikací v nejprestižnějších odborných časopisech, kdy ani vysoce kvalifikovaní a anonymní recenzenti – experti na daný obor - nepoznali, že se jedná o podvrh a podvod.Nezvládnutá ctižádost se nevyhýbá ani vědcům. Někteří mohou být též stiženi poruchami hodnotového systému, poruchou osobnosti, či přímo duševní nemocí. Vědecká práce zpravidla přitahuje spíše ty „neprůměrné“ a  „netuctové“ jedince, často velmi nadané a někdy i mírně „postižené“. Tato mimořádně smutná causa zasáhla velké množství lidí v obou institucích v okolí hlavního aktéra. Vezměme si z toho poučení, že potenciální požár je lepší uhasit již v zárodku. Pozitivní zkušeností je, že pravda nakonec zpravidla vyjde najevo, i kdyby to jako zde trvalo 20 let. I v ČR teď máme precedent jak se s podobnou „provozní havárií“ civilizovaně vyrovnat. Reprezentativní Etická komise vše důkladně vyšetřila a vydala jasné stanovisko. Vznikl tím velmi významný precedens, ze kterého se mohou učit ostatní výzkumné instituce ČR, jak podobná "přírodní neštěstí" uchopit a jak s nimi naložit. MBÚ AV ČR a UK tady společně nastavily velmi vysokou etickou laťku. Posunuly nás všechny zase o kousek blíže k civilizovaným poměrům vyspělých západních demokracií. 
0 0
možnosti