Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

„Skoronevěsta“ firmy ČEZ nyní pokukuje po Číňanech

Francouzská společnost EDF se jevila jako ideální partner pro dostavbu Temelína. Ukazuje se, že bohaté partnery spíše hledají sami Francouzi.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

14. 1. 2013 14:13
k veci
predstavte si, pane Ivane, ze me dokonce chteli Cinane zbit, kdyz jsem z nich dostaval tri dny data o mereni tlaku pri integrovane zkousce kontejnmentu (zkouska na tesnostni a pevnostni vlastnosti posledni bariery proti uniku radioaktivity do okoli), tak mi po trech dnech donesli disketu, ze tam pry data jsou, jenomze, ja jsem si v jejich kanclu s dovolenim sedl k jejich pocitaci a v Excelu jsem zacal importovat data, abych si udelal graf, mysleli si, ze si neporadim s MS Excelem v cinstine, to uz nevydrzeli a zacali pokrikovat, ze prekracuji kompetence nasi mezinarodni mise, zacali byt agresivni a zacali se na me sapat, samozrejme, ze data tam nebyla, nebo byla k nicemu, stejne tak, jako kdyz operator reaktoru ukoncil zapisy o nahrevu primarniho okruhu pri provadeni horkych zkousek bloku pri teplote asi 92 st. Celsia, dal uz parametry operatora reaktoru nezajimaly,  lhali jak kdyz tiskne, veskere protokoly vsak meli v poradku, i na cinnosti, ktere jeste nedelali, opsali je ze stejneho bloku jiz v provozu v Cine a jenom obouchali razitkama pro Pakistan, nechtejte, abych pokracoval a daval na prikladu angazma Cinanu v Pakistanu do ruky zbran odpurcum jadra, ja se klidne s Vama v te hospode sejdu a muzeme pokracovat, budete se velice divit,S pozdravemFH
0 0
možnosti

Urvisu

14. 1. 2013 15:09
Dobře, scházet se není třeba, elektroenergetiku jsem studoval na střední i VŠ (nedokončeno), z vašeho popisu spíš vyplývá, že vás k ničemu podstatnému nepustili. 92°C v primárním okruhu je o ničem, to je spíš nějaká zkouška náběhu (jak jinak, když reaktory doposud neběžely pod plnou zátěží), tam lítá přehřátá pára ve stovkách stupňů celsia a tlaky v sekundárním okruhu roztáčejí mnohatunové rotory v turbogenerátorech. Možná je důležitější vědět, jak probíhá provoz v těchto stavbách v současné době, i když to s revizí před spuštěním nemá nic společného. Nemám představu, jak vypadá jejich kontejnment, ty se mohou konstrukčně velmi lišit, taková data vám ale zcela jistě poskytnou měli vyčerpávajícím způsobem. Možná se vám moje otázka bude zdát naivní, ale nechovali jste se k čínským kolegům jako komise povýšeně, panovačně? Tohle oni zřejmě nedokáží tolerovat s ohledem na jejich národní mentalitu, pro ně je úcta a respekt nadevše. Díky za info, mějte se.
0 0
možnosti

14. 1. 2013 16:25
pane Ivane
uz jenom drobnost a uz toho necham, v reaktorech o kterych se bavime = tlakovodnich (takove jsou 4 kusy na Mochovcich a vsude kolem v SR a CR) musi byt voda vodou s velkou rezervou do varu, i pri teplotach pres 300 st. C, proto je tam tak velky tlak, a pro vsechny fyziky, vypoctare, projektanty a provozovatele je rezerva do varu (tedy ze voda v primarnim okruhu, krome kompenzatoru, nesmi varit, natoz aby tam byla para, jeste prehrata, jak pisete) neco jako prvni prikazani!!! Samozrejme, u varnych reaktoru, a ten jste v Mochovcich nemohl videt, je to trochu jinak, nicmene, rezerva do varu u aktivni zony stale plati :-) 
0 0
možnosti