Skandální mediální půst České exportní banky

Vedení státem vlastněné instituce rozhodlo, že přestane komunikovat s veřejností. Bez legrace.

István Léko 20.8.2012

Státem vlastněná Česká exportní banka (ČEB) přestala komunikovat s veřejností. Nejde o zprávu, která vznikla v přehřáté hlavě novináře v době letních veder, ale ani o vtip. Kdyby šlo o soukromou firmu, je možné si představit, že její vedení zakáže komunikovat se světem. Ale že si něco takového dovolí státní společnost 23 let po listopadu 1989, je skutečně skandální. A co je nejhorší, banka to myslí vážně!

Minulý týden začala ČESKÁ POZICE pracovat na článku, který se má týkat některých personálních změn uvnitř banky. Zvolili jsme standardní postup komunikace a poslali jsme mluvčí České exportní banky několik otázek. Očekávali jsme odpovědi opět v normálním režimu. Jenže stalo se něco, nad čím i šéfredaktor ČESKÉ POZICE, který pracuje v médiích již 23 let, žasnul.

Na naše otázky jsme obdrželi následující odpověď. „Moc se omlouvám, ale nemohu vám vyhovět. Vzhledem k tomu, že zhruba v září očekáváme důležité jednání našich akcionářů ohledně situace v České exportní bance, jejího dalšího směřování a strategie, rozhodli jsme do té doby zdržet jakýchkoli mediálních aktivit a to včetně inzerce,“ sdělila ČESKÉ POZICI mluvčí banky Věra Dušková.

Už jsme mysleli, že se jedná o reakci způsobenou mimořádně vysokými teplotami těchto dnů

Od ČEB jsme žádnou inzerci nechtěli, pouze odpovědi na otázky. V tomto smyslu jsme také na odpověď ČEB reagovali. Už jsme mysleli, že se jedná o reakci způsobenou mimořádně vysokými teplotami těchto dnů.

Obratem dorazila další zpráva od mluvčí ČEB. Opět citujme doslova: „Mohu vás ujistit, že horko neovlivnilo můj úsudek natolik, abych se domnívala, že po mně chcete inzerci. Jen jsem to uvedla pro představu, že svůj mediální půst v těchto několika týdnech myslíme vážně. Navíc máme teď generálního ředitele na dovolené a nikdo jiný mi výjimku povolit nemůže. Chcete-li uplatnit ustanovení zákona č. 106, tak si myslím, že pro nás nebude problém se vejít do jeho termínů. Ještě jednou děkuji za pochopení,“ dodala mluvčí ČEB.

Tak pochopení u ČESKÉ POZICE tato státní banka nenajde. Zejména proto, že jsme se nepídili po tom, co v České exportní bance nastane (další směřování banky a strategie), ale o tom, co se už událo. Dále nechápeme, jak je vůbec možné, že generální ředitel banky Tomáš Uvíra, kterého do této funkce začátkem roku 2011 dosadil Miroslav Kalousek, takové nařízení mohl vydat.

ČESKÉ POZICI samozřejmě nezbývá než otázky položit podle zákona 106 o svobodném přístupu k informacím. Jenže než odpovědi obdržíme, může uplynout několik týdnů. Čtenářům se omlouváme. Ale přístup České exportní banky k veřejnosti je absolutně neomluvitelný!