Šéfka „superúřadu“ práce abdikovala, nahradí ji Jiří Kubeša

Kateřina Sadílková přijala nabídku na projekty se strukturálními fondy EU, vedením bude pověřen ředitel středočeského úřadu práce.

Ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková vyhodnotila svou dvouměsíční práci a přijala jinou nabídku v rámci ministerstva práce a sociálních věcí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková vyhodnotila svou dvouměsíční práci a přijala jinou nabídku v rámci ministerstva práce a sociálních věcí. | foto: © ČTKČeská pozice
Ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková vyhodnotila svou dvouměsíční práci a přijala jinou nabídku v rámci ministerstva práce a sociálních věcí.

Pouhé dva měsíce od svého jmenování generální ředitelkou centrálního úřadu práce Kateřina Sadílková na svůj post k dnešnímu dni abdikovala. Od 2. června bude řízením „superúřadu“ práce pověřen ředitel středočeské pobočky Jiří Kubeša. Informaci ČESKÉ POZICI potvrdil mluvčí úřadu Jiří Reichl. Jak dlouho Kubeša úřad povede a zda bude na jeho ředitele vypsáno nové výběrové řízení, zatím dle Reichla nebylo rozhodnuto.

Sadílková, která předtím vedla úřad práce v Liberci, na ministerstvu práce a sociálních věcí, pod které superúřad spadá, zůstane. „Dostala nabídku na projekty se strukturálními fondy EU, kterou přijala. Zjednodušeně řečeno bude dělat něco jiného ve stejné firmě,“ uvedl pro ČESKOU POZICI Reichl a vyloučil, že by důvodem abdikace Sadílkové byla nespokojenost s její dosavadní prací.

Centrální úřad práce funguje od letošního 1. dubna. Po jeho zavedení bylo všech 409 pracovišť úřadů práce převedeno pod 14 krajských poboček. Nově by se od příštího roku měly zabývat nejen zaměstnaností, ale také vyplácet podpory a všechny příspěvky a dávky. Převezmou tím část agendy radnic. Již na konci března ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) oznámil, že v rámci organizační změny přijde o místo několik stovek úředníků. Díky sníženým nákladům na provoz by se dle Drábka mělo letos ušetřit zhruba 180 milionů korun.

„Na jedné straně výrazně vyšší kvalita vůči klientům, na druhé straně výrazně tvrdší postup vůči těm, kteří pravidla nedodržují, protože poškozují nás všechny,“ uvedl k organizační změně ministr. Proti byli například někteří starostové, dle nichž se zneužívání dávek a podpor nezabrání, protože úředníci z úřadů práce budou na vzdálenějších místech a situaci nebudou tak dobře znát. Se zákonem o zřízení centrálního úřadu práce nesouhlasil ani prezident Václav Klaus a vetoval ho. Norma je podle něj nesystémová a posiluje byrokracii. Sněmovna jeho veto přehlasovala.