Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Rozdělme eurozónu! Konečně je tu rozumný manifest.

Skupina evropských ekonomů podepsala výzvu k odchodu silných severních zemí z měnové unie. Slabší jih by si ještě nějaký čas ponechal euro.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Díky i Skiperovi, skvělé..
.
0 0
možnosti
Pane M. Hájku, děkuji
Jste jediný diskutér, jehož příspěvky se dají číst, řídí se realitou a ne emocemi Je to pohlazení po duši, když u nás potká objektivitu. Je to skutečně výjimečné..
0 0
možnosti

Aligator1674

2. 11. 2013 8:01
Ekonomie to je věda?
Předesílám, že nejsem ekonom, ale životní praxe a můj drahý profesor ekonomie mě utvrdili v tom, že v ekonomii lze těžko něco předvídat či dokonce vytvářet matematické modely, které by nás vedli k řešení ekonomických problémů.Existuje pojem "lidský faktor", který by musel někdo umět přesně popsat a definovat.To by ovšem šlo jen za jedné podmínky. Museli by se všichni nebo alespoň velká množina lidí naočkovat stejným modelem ekonomického chování.V určitém rozsahu se dá chování lidí v určité lokalitě ovlivnit např.politikou, ale bohužel lidé nejsou ovce, i když to tak někdy vypadá, a vždy se najde množina lidí, kteří politická přání nerespektují. A těch lokalit je v EU více než dost.Takže až nás všechny načipují, pak by se mohl "lidský faktor" dostat do nějakých pevných mantinelů. Ale to je snad ještě dnes sci-fi.Jen jeden příklad. Svého času v Německu politici nabádali občany kupovat jen německé výrobky. Chvíli to fungovalo. Nemusím snad popisovat jak to vypadá dnes.  
0 0
možnosti

Dank

30. 10. 2013 21:49
Souhlasim s vetsinou komentaru
Clanek je samozrejme velmi jednostranny, ale co, je to nakonec nazor pana Studynky. Ja se citim celkem dotcen, kdyz autor predpoklada, ze kdokoliv (me nevyjimaje), kdo si mysli, ze zniceni spolecne meny je cesta k zaniku spolecne Evropy, je automaticky oznacen za "hektickeho schvalovace hlouposti pochazejicich z unijni byrokracie a zboznych prani profesionalnich europolitiku".Ja nejsem profesionalni europolitik ani urednik EU a ani se necitim "hektickym schvalovacem hlouposti", ale zato citim, ze resenim krize a budoucnost Evropy lezi v uzsi jednote a ve federalizaci. Copak snad dnes nekdo z vehlasnych ekonomu mluvi o jiznim US dolaru? Nebo snad se nekdo snazi odtrhnout Ustecko od zbytku republiky a devalvovat "Ustecky Tolar"?Je preci jasne, ze cestou z krize jiznich statu je snizeni zivotni urovne (ano to boli, a taky se k tomu temer nikdo na jihu krome Recka nema), zefektivneni sluzeb a hlavne modernizace pracovniho trhu.Ano, menova unie bez dostatecnych kontrolnich mechanismu a spolecne politicke unie nema smysl a prave proto je zapotrebi se skutecne sjednotit. Pro mnohe je tato myslenka strasidelna (nevim proc), ale ono staci zit v zahranici nejakou delsi dobu a clovek pochopi, ze pokud chceme byt uspesni musime byt jednotni.Mimochodem, euro neni spatny projekt a prozatim, se vyplaci. Ze spolecne meny tezily vsechny staty po jejim vytvoreni. Jediny kdo je na tom ted opravdu tezce jsou jizni staty, ktere si za to ale muzou svou vlastni politikou.  Treba takove Nemecko, nebo Finsko od zacatku krize usetrilo na sprave sveho dluhu diky snizenym urokovym sazbam vic nez kolik muselo vlozit do zachrany Eura...
0 0
možnosti

Martin Hájek1

1. 11. 2013 16:19
Slyšel jste někdy o věci
Slyšel jste někdy o věci jménem rating? To je taková známka, která říká, jak je ten či onen dlužník spolehlivý. Zkuste se někdy podívat, jaké známky má Německo a Finsko a jaké ostatní státy. Německo by samozřejmě mělo velmi nízké náklady dluhu i kdyby mělo dodnes marku. Stejně jako ČR má dnes i s korunou nižší náklady dluhu než například Itálie nebo Španělsko s Eurem (o Švýcarsku s frankem nemluvě). Jinak máte samozřejmě pravdu, že po vytvoření společné měny z ní v podstatě všechny státy těžily, to je pravda - většinou však asi jako bezdomovec nenadále obdarovaný lahví whisky. Většina z nich totiž krátkodobě těžila na úkor své budoucnosti, když využily nižších úrokových sazeb k zadlužení, které dnes nejsou schopny splácet a současně nejsou schopny prodat své nekonkurenceschopné výrobky na trhu a vězí až po uši v dluhové pasti.
0 0
možnosti

Starej Jakub

29. 10. 2013 19:33
Námět na další článek pro redakci ČP:
Tohle je jen totiž jen zlomeček debaty, o které není v Česku ani slyšet. Možná důležitější, alespoň na počet zastánců - 220 europoslanců napříč politickým spektrem - je způsob řešení krize obsažený v paragrafovaném znění návrhu nové evropské ústavy: totiž sdílení dluhu, tedy něco na způsob federálního dluhu ve Spojených státech. Evropské dluhopisy ostatně navrhoval bývalý předseda euroskupiny Juncker hned, jakmile krize vypukla.Info od zdroje:http://www.spinelligroup.eu/article/fundamental-law-european-uniona stručný komentář z LSE tady:http://blogs.lse.ac.uk/europpblog/2013/10/08/europe-an-end-to-fallacy/A nebo byste mohli udělat přehled různých návrhů, co jich za ta leta padlo, ale to by bylo těžké. Takhle přijít s referátem o jednom jediném - to souhlasím s panem zákonem o nzz, že to vypadá jako propaganda.Mnozí ekonomové ostatně tvrdí, že Řecko, Irsko a další se zachraňovaly z obdobných důvodů, z jakých Amerika zachraňovala své velké banky: nikdo netušil, koho by nakonec jejich bankrot zlikvidoval. Nebo tušil. Mnozí ekonomové zase tvrdí něco jiného, ekonomie je společenská věda, žádná fyzika.
0 0
možnosti
Marketingově snadno
Ale mírová epizoda Evropy není věčná, jsou další důvody, proč prodělávat. Řecko, zlenivělé a zhýčkané,  zhltnou turci jako malinu. Balkán se vrátí rusům? Ta nová hranice by se asi bez boje neobešla, a nemusí to být boj volební, ale třeba inkasní nároky díky otevření ztrát II.světové války . Pro nás pevnější propojení s Německem, komunisté v Sudetech by konečně opravili volební výsledky. Jinak tip zajímavý, jen nevím, za které z těch eur měnit koruny, abych neskončil jako dědeček co měnil až místo jalovice přišel domů snad s  blechama.
0 0
možnosti

Martin Hájek1

28. 10. 2013 23:32
Proč mají odejít silní?
Nabízí se základní otázka, proč mají odejít silní? Neměli by spíš Eurozónu opustit ti, kteří nemají na to, aby v ní setrvali a členství je ekonomicky rujnuje? Německo dodnes z jednotné měny výrazně profitovalo a jeho průmysl válcoval slabší členy EU. Není v zájmu Německa odejít z Eurozóny, to by totiž znamenalo další výraznou kontrakci trhů pro Německé výrobky (po devalvaci Eura by si nákup za Marky řada zemí EU nemohla dovolit), takže Německo z Eurozóny neodejde. Odejít mělo dávno třeba Řecko, ale neudělalo to a raději snáší devastační důsledky. Situace se změní až ve chvíli, kdy začne kolabovat Itálie a po ní Francie, protože tyto státy Německo sanovat nemůže, na to prostě nestačí. Pak bude relevantní úvaha, zda není pro Německo výhodnější odejít a ponechat zbytek Eurozóny jejímu osudu. Ekonomické důsledky by byly fatální, politické důsledky tragické...
0 0
možnosti

Avanti

29. 10. 2013 8:24
Souhlas
Tihle lidé jsou úplně mimo. Euro vyhovuje Severu.  Za problémy Jihu stojí především to, že EU nemá doposud federální vládu, opírají se o vůli lidu EU, která  by patřičně řídila měnovou politiku emisní banky a pododobně.  Kdyby centrální banku neovládali Němci ke svému prospěchu, tak je dnes situace na Jihu poněkud příznivější.  Pokud se EU nevzpamatuje, a nedožene zameškaný čas od nepřijetí evropské ústavy a urychleně nepřistoupí k federalizace (ovšem tentokrát se všemy zárukami zachování sociálního státu v duchu poválečného koncensu, jinak to zase Francouzi a Nizozemci zablokují), tak rozumným řešením může být právě naopak zavedení lokálních měn ve státech Jihu, které by fungovali paralerně s eurem.
0 0
možnosti