Redukce EU programů: hejtmani zuří, experti si libují

Podle odborníků na problematiku čerpání evropských miliard kraje prokázaly, že nedokážou unijní peníze efektivně rozdělit.

Martin Shabu 7.6.2012

Vláda ve středu projednala návrh ministerstva pro místní rozvoj (MMR), který zásadním způsobem snižuje počet operačních programů po roce 2014 ze současných 26 na šest. Předloha počítá také s vytvořením jediného integrovaného operačního programu, jenž by rozděloval peníze pro regiony, místo sedmi regionálních operačních programů, které fungují v nynějším rozpočtovém období 2007 až 2013. Tento program by spadal pod MMR.

Kraje jsou ostře proti, a jak informují Hospodářské noviny, do nátlaku zapojily agenturu Ewing PR, známou třeba z akce lékařů Děkujeme, odejděte. Návrh MMR, pokud by ho vláda přijala v předložené podobě, naopak vítají někteří experti.

Změně struktury operačních programů jsme se věnovali v článku Přijdou kraje o možnost ždímat evropské fondy?

Tomaštík z ČSOB: „Pokud se nebudou peníze z EU rozdělovat v regionech, ale v Praze, je to plus. Kraje nedokázaly fondy efektivně řídit.“„Redukce operačních programů je velmi dobrým krokem. Pokud se nebudou peníze z EU rozdělovat v regionech, ale v Praze, je to plus. Vychází to ze špatné zkušenosti ze současného programového období. Kraje nedokázaly fondy efektivně řídit,“ řekl ČESKÉ POZICI Jakub Tomaštík, ředitel EU Centra ČSOB, jenž se zabývá zpracováním a vyřizováním žádostí zájemců o evropské dotace.

Dle Tomaštíka by bylo správným krokem zjednodušit implementační strukturu, jinými slovy byrokracii. Žadatelům by to usnadnilo předkládání projektů a vznikla by reálná šance evropské miliardy v budoucnu efektivně vyčerpat. Ze statistik vyplývá, že Brusel České republice dosud reálně proplatil jen 334 miliard z 800 miliard korun určených pro období 2007 až 2013.

Stejný postoj má i Jan Horník, senátor a starosta Božího Daru, který se problematice čerpání evropských fondů dlouhodobě věnuje. Podle něj regionální operační programy nesplnily očekávání, která do nich byla na počátku vkládána. „Šli jsme do toho s tím, že když se bude rozhodovat v krajích, bude to lepší. Hrál v tom roli i zakořeněný odpor k pragocentrismu. Tenkrát jsem to podporoval. Dnes se ale ukazuje, že to byla chyba,“ uvedl pro ČESKOU POZICI Horník.

Starosta Horník: „Krajští politici se snažili, aby peníze šly především do kraje, a ne například do obcí.“A popsal i realitu dění v regionálním operačním programu Severozápad, jenž rozděluje miliardy pro Ústecký a Karlovarský kraj. „Na počátku se kraje dohodly, že do každého přijde určitá část peněz. Do Ústecka mělo jít 65 procent peněz, zbytek do Karlovarska. Nerozhodovalo se tedy dle regulí a potlačila se soutěž mezi projekty. Krajští politici se navíc snažili, aby peníze šly především do kraje a ne například do obcí,“ dodává Horník.

Po středečním jednání vlády se materiál MMR dostal do vnějšího připomínkového řízení. V něm ministerstva, kraje a další dotčené instituce mohou vznášet svá doporučení. K finální podobě materiálu by se vláda měla vrátit ještě v červnu.


Doky Má v tom někdo jasno? 11:19 8.6.2012
Martin Cabejšek Korupční náklady jsou stejné. 12:04 8.6.2012
Dalibor_Stys Operační programy v prvním období 4:16 8.6.2012

Počet příspěvků: 4, poslední 8.6.2012 12:04 Zobrazuji posledních 4 příspěvků.