Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Stát jako začínající firma

  15:17

Velké mezinárodní korporace (Google, Intel, Microsoft...), jakož i čínská vláda nebo indická armáda mají vědecký a technický vývoj v Izraeli.

foto: © Česká pozice

Pro milovníky tvořivosti, podnikavosti, úspěchu a chucpe, dnes módně přejmenované na asertivitu, je kniha Start-up Nation: The Story of Israel’s Economic Miracle (Stát jako firma začínající z ničeho. Příběh izraelského hospodářského zázraku) zakládajícího partnera společností Rosemont Capital a Rosemont Solebury Capital Management a přispěvatele do deníku The Wall Street Journal Dana Senora a redaktora izraelského listu The Jerusalem Post Saula Singera napínavým, povzbudivým, dobrodružným a místy i humorným čtením. Od první do poslední věty, v níž se cituje motto současného izraelského prezidenta Šimona Perese: „Nejopatrnější je si troufat.“

Hlavní hnací síly

Napínavé ve sledování podnikatelského vývoje Izraele – od kříšení zanedbané neúrodné půdy a rozmach zemědělství přes tři války a nepřetržité ohrožení terorismem až po dnešní špičkovou elektroniku. Tou Izrael zásobuje nejen většinu západních zemí, ale i Indii, Čínu, Jižní Koreu a Japonsko. Povzbudivé v tom, jak se tragédie, nebezpečí, chyby a porážky dají proměnit v inovaci a vynálezy. Dobrodružné v tom, jak se transformace záporů v klady postupně stala základem izraelské mentality. S vědomím, že si nemůže dovolit prohrávat a musí z každé částečné prohry nakonec vyždímat vítězství, má-li přežít.

Takto automaticky nastavená mentalita neustálého zachraňování zdánlivě nezachranitelného, výdrže do posledního, opětného vzchopení a začínání z ničeho a navyklá na okamžité řešení problémů a překonávání překážek si vypěstovala na všechny těžkosti humorný pohled: „Pokud ti všechno jde bez problémů, nevnímáš, co se děje.“ Chucpe, asertivita či troufalost, k jejímuž vytříbení jsou Izraelci svým osudem neustále donucováni, představují hlavní hnací síly krkolomného podnikatelského úspěchu v uplynulých 20 letech. Během nich ekonomika od založení státu Izrael narostla 50násobně. Rostla dvakrát rychleji než ekonomika USA a založila víc nových firem než jakákoli jiná země na světě.

Arabský bojkot a Charles de Gaulle

Podíl izraelských firem na světovém rizikovém kapitálu od roku 2000 vzrostl z 15 na 31 procent. Izraelské technologie obsluhují telekomunikace mnoha zemí včetně Číny. Jako jeden z mnoha izraelských ekonomických zázraků uvádějí Senor a Singer firmu Netafim a její patent na zavodňování neúrodné půdy pozvolným únikem vody z podzemního potrubí. Ten zvyšuje úrodnost o 50 procent při 40procentním množství vody a dnes je vše elektronicky řízené. Firma teď působí ve 110 zemích včetně Vietnamu, Číny, Indie, Japonska, Filipín, Jižní Koreje a Indonésie.

Podíl izraelských firem na světovém rizikovém kapitálu od roku 2000 vzrostl z 15 na 31 procent

Namísto aby se tím Izraelci vychloubali, připisují za to zásluhy někomu jinému s typicky sebeznevažujícím humorem. „Dvěma skutečnými otci izraelské špičkové technologie jsou arabský bojkot a Charles de Gaulle, protože nás donutili vyvinout vlastní průmysl,“ zní jeden z citátů, který Senor a Singer uvádějí, jak se nevýhoda a zrada dají využít v tvůrčí příležitosti. Arabský bojkot znemožnil Izraeli obchodovat se sousedními zeměmi a donutil jej vymýšlet lehký až nehmotný export, který se nemusí komplikovaně převážet.

V národě, jehož 45 procent obyvatel má vysokoškolské vzdělání a který v uplynulých 20 letech vstřebal téměř milion technicky vzdělaných Rusů, se elektronika a počítačové programy staly logickou odpovědí. De Gaullova zrada v roce 1967 zablokovala Izraeli už zaplacené zbrojní dodávky s vysvětlením: „Francie nemá přátele, jen zájmy.“ A Izraelcům připomněla, že nemohou na nikoho spoléhat a musejí si vybudovat vlastní zbrojní průmysl.

Vliv armády

Armáda nabrala nejlepší vědecké a technické mozky do speciálních elitních jednotek technologických géniů, kteří řešili aktuální bitevní problémy okamžitými vynálezy. Mezi typickými a vtipnými obrannými vynálezy byla i blesková reakce na syrské či spíše sovětské protiletadlové rakety naváděné na teplo za první libanonské války v letech 1981 až 1982. Po sestřelení několika izraelských stíhaček vojenští vědci do nich přidali elektronický program, který vysouval tepelné centrum z letounů, a proto je rakety míjely. Následně Syřané vynadali Rusům, že jim dodali vadné zbraně.

Vojenští technologové i po odchodu do civilu udržují kontakty a neustále – ze zvyku a setrvačnosti – vymýšlejí elektronické technologie pro civilní využití. Například jak z různých bankovních a nákupních informací rozeznat poctivé a švindlující. Či jak elektronickým scannerem a počítačovým programem rychle diagnostikovat pacienta a naordinovat mu správnou léčbu. Popřípadě jak na několik měsíců dopředu vypočítat trendy akcií na burzách.

Armáda přetváří Izraelce ve vůdce orientované na úkol a záměr a na okamžité řešení problémů víc než univerzity. K mentalitě troufalosti a asertivity přispívá i systém dělení odpovědnosti v izraelské armádě. Ta má minimální počet vyšších důstojníků a každý poručík a četař je plně velitelsky odpovědný za akci, při níž musí improvizovaně řešit měnící se bojové situace.

Armáda přetváří Izraelce ve vůdce orientované na okamžité řešení problémů víc než univerzity

Po odchodu do civilu po třech letech vojenské služby se Izraelci rozutečou do světa a toulají se nejen po hlavních západních městech, ale i jihoamerických pralesech a asijských džunglích. A udržují své armádní kontakty, informují jeden druhého o příležitostech v dané zemi a navazují v ní nové obchodní vztahy.

Privatizace mozků

Problém s přebytkem vědců, techniků a vynálezců – tuzemských i přistěhovalých –, které Izrael nedokázal všechny zaměstnat, vyřešil po mnoha letech tuhé až socialistické státní kontroly privatizací mozků. Vymýšlejte si, co vás napadne a prodávejte to, kam chcete.

Tím začaly od devadesátých let vznikat firmičky vynálezců, které Senor a Singer popisují jako začínající z ničeho a jež na světovém trhu zaregistrovaly tisíce patentů a autorských práv. A prodávají patenty nebo kompletní firmy velkým mezinárodním korporacím, přičemž si ponechávají určitý podíl a pokračují ve výzkumu a vývoji v Izraeli.

Výsledkem je, že nejen téměř každá velká mezinárodní korporace – od Googlu přes Intel až po Microsoft –, ale i čínská vláda nebo indická armáda – má svůj vědecký a technický vývoj v Izraeli. „Největším tajemstvím je,“ citují Senor a Singer ředitele americké internetové společnosti eBay, „že všichni stojíme a padáme s prací svých izraelských týmů.“ Se znalostí těchto informací se lze jen divit, proč západní politici v uplynulých deseti letech provádějí politiku, která se jeví čím dál víc protiizraelskou.

Start-up Nation: The Story of Israel’s Economic Miracle
(Stát jako firma začínající z ničeho. Příběh izraelského hospodářského zázraku)
AUTOŘI: Dan Senor, Saul Singer
VYDAL: Twelve Hachette Book Group, New York 2009
ROZSAH: 320 stran