Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Společenský sestup ohrožuje i demokracii

Západní společnosti se stále více dělí na lidi užívající si efektů globalizace a na ty, kteří sice udělali vše správně, ale jsou neúspěšní. Způsob života orientovaný na společenský vzestup skončil a nahradil jej strach z ekonomického poklesu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JR

11. 8. 2016 12:29
Domnívám se, že úvaha začíná dobře a špatné končí

Problémem posledních dvou generací je , že nároky na neustálé zvyšování životního standardu dosahly úrovně, kterou prostě nelze u většiny populace akceptovat. A nová, ještě dnes hodně mladá generace to odnese velmi tvrdě. Příjmy v absolutní podobě dlouhodobě stagnují, ale nároky pořád rostou. Luxus, který si mohly dřív dovolit jen nejvýše situované vrstvy (dvě i tři auta v rodině, cestování do exotických krajin, relativně luxusní výbava domácnosti...atd), spolu s neochotou vykonávat manuálně nebo časově náročná zaměstnání, je problém, který bude víc a víc rodin tížit a neúměrně zatěžovat státní rozpočet. Stále větší zadlužování nízkopříjmových rodin, kteří chtějí mít vyšší životní standard , než jsou jejich reálně dosažitelné příjmy, to prokazuje. Jediným východiskem je tak snížení nároků, obnovit respekt k ekonomické realitě a návrat k ochotě vykonávat jakoukoliv práci, která je úměrná skutečným pdychickym i fyzickým schopnostem. Jinou cestu nevidím.

0 0
možnosti
JK

J25i37ř88í 37K86o86p90i12s

12. 8. 2016 12:16
Re: Domnívám se, že úvaha začíná dobře a špatné končí

Nemáte tak úplně pravdu, neboť ta nejvíce příjmová část populace, rozhodně netvoří svůj příjem z časově nebo manuálně náročného zaměstnání. Vezměte si kupříkladu právníky, ekonomy a další humanitně vzdělané "pracovníky". Jaký je vlastně jejich společenský přínos, aby ospravedlnil jejich příjmy oproti třeba pekařům, nebo zemědělcům? Co poskytují natolik společensky nepostradatelného? To, že jsou nároky současné společnosti takové jaké jsou, je právě důsledkem výše uvedeného. Dokud bude mít např. herec, který si hraje na policistu, nebo hasiče v tv seriálu, vyšší společenské ohodnocení, než skutečný policista, nebo záchranář, tak se zkrátka nic nezmění. To je to samé, jako motivace u zaměstnance. Když bude dobře pracující ohodnocen hůře než lempl, nějaký známý šéfa, tak pokud je pracovník inteligentní, tak se tomu přizpůsobí a schválně hádejte jak?

0 0
možnosti
JD

J. Dvořák 732

11. 8. 2016 9:26

Je fascinující, jak dokážete všechno hned stočit na uprchlíky a socany. Četli jste vlastně ten článek? Vy, pánové, jste Ti pravicově radikalizovaní, zoufalí voliči, kteří nás přivedou do ještě větší bídy.

Už dávno jste prohráli, nikdy nebudete miliardáři jak vám Klaus sliboval. Prohráli jste se zahraničním kapitálem, kterému jste otevřeli naší malinkou ekonomiku.

Jestli by nám něco dnes pomohlo, tak systematická podpora domácích firem, vytlačení zahraničního kapitálu z klíčových segmentů, navýšení minimální mzdy, navýšení tabulkových platů a dobrý výběr daní. Prostě ty úplně základní věci, na které se kvůli divoké privatizaci kašlalo.

0 0
možnosti
JR

11. 8. 2016 12:55
Re:

Co to je "navýšení tabulkových platů"? To lze jen ve veřejné sféře a ta neúměrně zatěžuje státní rozpočet uz dnes.

Jinak to chce zavést nějaký zákonem daný ZEUMS a sjednotit mzdy. Tak proč rovnou nezavést plošné zestátnění? To je totiž jediná možná cesta k zavedení jednotných tabulkových platů a jejich direktivou nařízenému zvýšení. Pak ještě státní cenovou komisi a později i státní plánovací úřad. Jinak to fungovat nelze, neb trh práce, včetně mzdové úrovně a trh zboží a služeb jsou spojité nádoby. Když zvýšíte platy jinde než u státních zaměstnanců, zvednou se i ceny. To samozřejmě vyvolá i inflaci a spirála růstu cen i mezd, v tomto pořadí, se roztočí.

0 0
možnosti

11. 8. 2016 7:57
Jízda se může změnit směrem dolů?

Ano, může. A je to zákonitý, obecný jev. Je nutno se ovšem ptát, kdo se to vydává na jízdu směrem dolů. Pokud nebudeme uvažovat lidi nemocné a jinak zdravotně handicapované, kterým především, lépe řečeno "jen", má pomáhat stát, jde vesměs o lidi líné, práci se vyhýbající a práce se štítící. Každý takový, který se vydává na cestu dolů je obvykle lenoch, alkoholik, gambler či drogově závislý, tedy lidé, kteří jsou na cestě dolů z vlastní viny. A takovým chce někdo pomáhat? Proč? Na cestu dolů se vydali sami z vlastního svobodného rozhodnutí a nechť se tedy opět svobodně rozhodnou k cestě zpět. Možností pro to mají přehršel.

0 0
možnosti

11. 8. 2016 8:02
Re: Jízda se může změnit směrem dolů?

Tedy, společenský sestup nemůže ohrožovat a neohrožuje skutečnou demokracii (nikoliv náš politický systém). Takovou skutečnou demokracii ohrožuje především socialismus a socany preferované, nelidské (lidem není přirozeně vlastní) rovnostářství.. Takový jev je totiž součástí anarchie, ke které má socialismu blízko.

0 0
možnosti
JK

J68i32ř44í 59K71o52p69i58s

11. 8. 2016 7:28
Prostě dobře nastavený otrokářský systém

když na jedné straně přebývá, musí na straně druhé chybět. Teď si představte situaci, že po mnoha letech marného zápasu a obětí proti společenskému a ekonomickému sestupu, do společnosti během krátké doby přibudou masy nekvalifikovaných a společensky neukotvitelných individuí, kterým je najednou poskytnuta veškerá společenská a ekonomická podpora stejná, ne-li vyšší než těm, které společnost doposud zneužívala, ždímala je a profitovala z nich s tím, že nemá prostředky na alespoň udržení jejich životní úrovně!

0 0
možnosti