Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Řemeslo i práce ztrácejí morální hodnotu i úctu

Pracovní model, kterým se řídila ještě generace po druhé světové válce a kdy bylo možné odhadnout kariérní postup od mládí až do penze, už neexistuje. Nahradilo jej několik spolu nesouvisejících krátkodobých zaměstnání. V důsledku toho stagnují reálné platy.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

29. 6. 2014 9:47
Hodnoty

Jedná se spíš o změnu tradičních hodnot, vycházejících z křesťanství, které západní, tedy i naše česká společnost,  uznávala. Úcta k práci, tedy i k řemeslu, k fungující rodině, ke starým lidem, úcta k půdě, z které se "doýval" chléb, úcta k tomu chlebu -   božímu daru, jak se říkávalo. . Dnes si nikdo neváží poctivé práce, (poctivého řemeslníka), ale ppeněz, a je jedno, jak je ten který člověk získal. A rodina? Byla kdysi základem státu. A dnes? Je snad rozpadlá rodina základem státu? Stát leda prodělává tím, že je povinen finančně podporovat matky - samoživitelky, které nejsou schopny rodinu uživit, často ani děti řádně vychovat.  A tak je to se vším. Není vyučených obráběčů kovů, protože byly zrušeny učnovské obory v továrnách, kde jich vyučili tolik, kolik jich bylo v daném závodu třeba. Máme samozřejmě větší svobodu, ale mladým lidem chybí motivace ke skutečné práci. Všichni chtějí rychle zbohatnout, ale pohodlně, bez větší námahy. Sociologové by konečně měi začít bít  na poplach.

0 0
možnosti

Mir

28. 6. 2014 22:57
Přechodné snížení složitosti systému, tedy

to co M. Bárta nazývá kolapsem civilizace (22.6.) by jen prospělo. Ubylo by zbytného zboží, pokleslé zábavy,

spekulativního podnikání. Poctivá práce i kulturnost by nabyly ztraceného významu. Dospějeme k tomu

skrz katastrofu nebo dobrovolně? Již dnes někteří mladí lidé či vyhořelí úředníci odcházejí z měst, zkouší

se uživit řemesly či zemědělstvím.

A špílec závěrem. Nás starší učili, že posledním stadiem kapitalismu je imperialismus. Spíše se mi zdá,

že jeho posledním stadiem je manažérismus, křížený s nenažérismem.

0 0
možnosti

R. Jackl

26. 6. 2014 8:22
vzestup a pád civilizace?

Bohužel,současný stav není nic jiného než totální plundrování země, kdy

psychopati a mafiáni mají tzv. pré Až teď, po 25 letech se začínají

objevovat vlaštovky, které naznačují,že by politici mohli být též

zavíráni.A i kdyby zavřeni nakonec nebyli, dá se hodnotit jako

pozitivum již to, že ta vlaštovka po nich alespoň klove – i to je

úspěch. Česká republika je bohužel totálně paralyzovaná mrtvola, kterou rozežírají supi. Protože - věda jde do háje,školství jde do háje, rozvodovost je 55 procent, nemanželských dětí je něco mezi 40 až 50 procenty. A s tím jdou další jevy: Péče o seniory naprosto příšerná, chaotická je i péče o děti bez rodičů, upadá lékařská péče. Ten proces je dlouhý, delší než nás život, a tak máme pocit, že se vlastně nic moc neděje.

0 0
možnosti

J. Václav

26. 6. 2014 8:48
Přesto jsem přesvědčen,

že máme jednu z nejvyšších životních úrovní na světě a hlavně jsme svobodní lidé, také jedni z nejsvobodnějších na světě. Važme si toho, bývalo daleko hůře a pro zlepšení jsme doposud nehnuli ani prstem. Hněme a uvidíme, kecy jsou málo platné.

0 0
možnosti

26. 6. 2014 6:32
Elementární(selský) rozum byl ctěn.

Po 2. světové válce se mnohde domnívali,že vše z minulosti si nezaslouží být i nadále váženo pro mylný názor,že nedokálo se takto zabránit válce.Komunistické nesmysly jsou rovněž z této kategorie.Práce se začala normovat,bez ohledu na podstatné skutečnosti.Kdo dělal více,měl měkké normy,kdo zase méně,ten dostal punc flákače.Bohužel to platí dodnes.Telátko u okénka úřadu,banky,pojišťovnay atd.,má vyšší plat,jak dorý a kvalifikovaný řemeslník(dělník).Majiteli firmy stačí par korun zisku a ostatní nechá osudu a managementu.Ten pochopitelně okrádá firmu a zaměstnance.Leckde slyšíte pohrdavé řeči o sockách a cvičených opicích.A různí rádobyvědci(filosofové) píší s krokodýlími slzami dojemné fantazie o neúctě k řemeslům.Přitom stačí tak málo.Zvednout platy alespoň 50% výše obvyklé ve starých státech EU!Neprodáváme zboží po Evropě za třetinové ceny,tak proč nezaplatit poctivou mzdu!Zvednout platy o 10000kč měsíčně té 60% většině,tak stát má plusový rozpočet při zachování všech dosavadních soc

0 0
možnosti

J. Václav

25. 6. 2014 20:05
Práce nemá hodnotu,

protože je levná a nákladná. Nejbohatší lidé dnes nepracují, protože prací opovrhují. Investoři vyhledávají nejlevnější pracovní síly, bez ohledu na jejich kvalitu. Čína produkuje levné zmetky a atrapy, které brzy zamoří celý svět odpadem. Kvalitní zboží se vyrábí jen pro bohaté, ostatním je cenově nedostupné. Je to tak i s potravinami a zdravím. Potřebuje svět nového Marxe, aby se to změnilo ? Jeho filozofie zasela komunizmus a komunizmus byl jen dvojčetem fašizmu. Myslíte, že maluji čerta na zeď ?

0 0
možnosti

V.Hricák

26. 6. 2014 6:53
Re: Práce nemá hodnotu,

Za bolševíka jsem si zkusil živit rukama i hlavou.Když jsem se živil rukama,vydělával jsem 4 tisíce.Když jsem přestoupil na funkci THP,šel jsem s platem na půlku.Tak nějak mi to nevadilo.Práce mne bavila a šel jsem do toho i s vědomím,že si finančně pohorším.Dnes jsem na tom mnohem lépe,než "moji" dělníci.A docela mi to vadí.Nejsem schopen s tím nic udělat,protože musím respektovat vůli svého zaměstnavatele a on zase zákonitosti ekonomiky.

I popelář,pokud pracuje poctivě,by si měl vydělat tolik,aby dokázal uživit sebe a svou rodinu.Rétorika na téma průměrné,resp. minimální mzdy mne zvedá ze židle.Znám poměrně dost lidí,kteří se pohybují svým výdělkem kolem státem udávaného průměru.Ovšem za cenu 40-50 přesčasových hodin,nebo obětování sobot a nedělí.Ti,co pracují normální fond pracovní doby se motají kolem 15 bruto.Nedokážu pochopit,jak s tímto platem může vyjít rodina,kde je žena na mateřské a mají např. dvě malé děti.

0 0
možnosti