Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Nová Europa: Jednotný hospodářský celek vycházející z eurozóny

Plán francouzského exprezidenta Giscarda d’Estainga lze chápat jako uznání nezdaru rozšíření EU na východ. A přeje si uskutečnit federalistické sny jen mezi starými západními zeměmi. Jako by období 1992 až 2014 bylo slepou uličkou.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Tatana

1. 5. 2015 9:55
JIž ve smlouvě z Versailles

Francie prosadila požadavek přesně definovat západní hranici Německa, zatím co víchodní nechala co nejvíce "otevřenou" pro budoucí konflikty, opepřenou ještě " Polským koridorem".

Co se týče bývalého Rakouska-Uherska, v případě konfliktu s Tureckem, nikdy nezapomněla Turecku pomoci, minimálně dodávkou zbraní.

Od Versaillské smlouvy se Francii taky velice dobře daří "přisání se" k peněžence Německa.

Že tam o nás nic není? No to je přeci logické, pro frantíky jsme byli vždycky součástí Svaté říše Římské, potřebovali nás jenom pro rozbití R-U , francouzští svobodní zednáři udělali svoje dílo, a pak nás odkopli.

0 0
možnosti

30. 4. 2015 13:42
a tzv. libanonskou smlouvu vypovědět.

.

0 0
možnosti

30. 4. 2015 13:40
Po té, co padl tábor míru a socialismu, tak se západu

otevřely neuvěřitelně veliké a zcela prázdné trhy, kam již desetiletí lifrují nejdříve zboží vyšlé z módy a pak také spoustu dalšího předraženého zboží. Pomohli jsme jim k takovému bohatství, že roupama nevěděli co dělat a tak si vymysleli eurozónu, protože měli strach, že po nich v historii nic nezůstane. Jsem pro oddělení od "starých" Evropských zemí a spojení střední Evropy pouze jako hospodářský prostor, tedy bez cel, s jednotnými normami atd. Ostatní si lidi zařídí sami. To, že pro Francouze končí hranice Evropy u Rozvadova není žádné překvapení, většina tzv. západních Evropanů to má stejné. Měli bychom začít konečně budovat stát tak, jak si ho sami představujeme, se schopnou státní správou, bojeschopnou armádou, slušnou ale výkonnou policií atd. Oni nás nakonec zaznamenají, to se nebojte, až jim vlastní kolonisté přerostou přes hlavu. Jen doufám, že nám zatím ty kolonisty nenacpou třeba násilím. V tom případě bychom měli urychleně z tohoto "projektu" vycouvat a tzv. lisabonskou s

0 0
možnosti
Má pravdu.

Vývoj EU byl posledních deset patnáct let příliš překotný. Po bitvě sice každý generálem, ale v případě Eura jistě spousta lidí tušilo, že jeho plošné zavádění neudělá dobrotu. Bude snad i žádoucí, když z měnové unie pár členů vypadne. A chtělo by to narovnat daňové systémy, když je zaveden volný pohyb kapitálu. Bez toho bude trpět i samotné jádro EU.

0 0
možnosti
Re: Taky myslím, že má pravdu, jen se možná

rozcházíme, v čem vlastně. Oproti Vám si nemyslím, že vývoj EU byl překotný, ale jsem přesvědčená, že byl naprosto mylný. Díky dnešním zkušenostem je už zřejmé, že rozšiřování EU se provádělo z politických důvodů (a s vírou, že hospodářsky "to nějak dopadne...") s vidinou vytvořit silné uskupení s jednotným politickým postojem ke všemu, co se v Bruselu upeče. A přijmout postkomunistické země bylo z tohoto pohledu nanejvýš vhodné, protože přece my jsme naučení všechno bez řečí odkývat a nediskutovat a hlavně se neptat, co jako je vlastně náš národní zájem, že? S touto "promoskevskou" průpravou jsme byli neocenitelnými parťáky. Vzpomeňte na ten úúúdiv pokaždé, když naši činitelé občas vyjádří třeba jen pochybnosti nad nějakou ptákovinou! A že je třeba nějak narovnat daňové systémy je zřejmé i laikovi, ovšem je mu jasné i to, že se to nikdy nemůže povést - ve stávající EU rozhodně nikdy a v jádru EU možná někdy. Jinak souhlasím i s výše uvedenými diskuzními příspěvky.

0 0
možnosti