Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Magie demokracie: Po překvapivém vítězství propad na dno

Dle vtipu dokážou ekonomové předpovědět šest ze tří minulých recesí. Britský politolog David Runciman dodává, že zprávy o krizích šíří i politologové, novináři a politici. Demokracie je totiž slalomem mezi krizemi – domnělými, očekávanými i skutečnými.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

18. 9. 2014 14:24
Kniha je pokusem Davida Runcimana oživit

něco co už žije pouze na přístrojích a mozek má mrtvý. V dnešní postindustriální , mediální době přeci demokracie již dávno není správou věcí veřejných lidem. Dnešní demokracie je virtuální hrou na správu věcí veřejných lidem. Správu věcí veřejných provádí kapitál skrze mediální ovládnutí vůle lidu. Co je to svobodná vůle???? Svobodná vůle je možnost rozhodnout se mezi reálně existujícími možnostmi. Dnešní člověk se v té hře na demokracii má možnost rozhodnout mezi směsicí reálných a virtuálních možností, které mu nabízí mediální obraz světa a on není schopen rozeznat co je reálné a co virtuální. Strhne se velká kritika tohoto mého výroku. příklad: Poslanci se měli vyjádřit ke krizi na Ukrajině. Kdo je schopen řici toto odráží skutečnost a toto je virtuální obraz. Nikdo. Názor na Ukrajinu je u každého z nás z 80% vira nikoli realita. A tak je to se vším. Názory na zásobení energiemi, kdo ví co je skutečnost a co fikce z normálních lidí nikdo. Je to tvrdé ale je to tak!!!!

0 0
možnosti

J. Václav

18. 9. 2014 20:28
Demokracii jsem si představolal

hlavně v tom, moci říci co si myslím a nemusí to nikdo brát vážně, jen mně nemůže za to trestat. Dnes mám pocit, že my škodí si něco myslet, protože bych to nemohl říci. Není totiž komu a kde.

0 0
možnosti

Jiri Janecek

18. 9. 2014 9:37
Zajimavy clanek...

...nicmene trochu mam problem s tim, co to ta demokracie vlastne je, resp. jak ji Runciman definuje. Vseobecne rovne volebni pravo?

Docela mne mate treba veta "Runcimanova cesta krizemi začíná rokem 1918. Vítězové se tehdy domnívali, že se stávají svědky definitivního triumfu demokracie." Nejsem politolog ani historik, ale nemyslim si, ze by v I. svetove bojovala demokraticka dohoda proti nedemokratum ze spolku. Mozna kdyby sla nejak demokracie merit, vyslo by vilemovske Nemecko ci R.-U. lepe nez USA s rasovou segregaci (a to nemluvim o carskem Rusku, ktere sice nebylo vitezem, ale bojovalo na strane vitezu). A hlavne - vitezove se tehdy domnivali, ze kdyz si s porazenymi - s prominutim - vytrou p*del, tak je to spravedlnost a bude to na vecne casy... Coz je tedy taky demokracie...

0 0
možnosti