Lidovky.cz

Konkurenční trhy: Nejlepší prostředí pro podvod a klam

  18:27
Naši přední ekonomové měli vybrat nejlepší ekonomickou knihu , která vyšla v uplynulém roce v originále nebo v českém překladu.

Robert Shiller, George Akerlof, Phishing for Phools: The Economics of Manipulation and Deception foto: Montáž Richard CortésČeská pozice

Jedno je jisté, jazykem ekonomie je opravdu angličtina. A to i v Česku. Výběr nejlepších knih našich předních ekonomů, to potvrzuje. Ačkoliv se hned na druhém místě objevuje bestseller Francouze Thomase Pikettyho, jeho světová sláva vypukla předloni s anglickým překladem a tuzemskou diskusi jen podpořilo loňské vydání v naší mateřštině. Jistě i kvůli mimořádně aktuálnímu tématu nerovnosti.

Souboj o první místo byl těsný a vítězství slavné dvojice Shiller a Akerlof je sice poněkud překvapivé, opět však dokazuje, jak se přední tuzemští ekonomové orientují na to, co z našeho pohledu skutečně hýbe světem. Respondenti si sice přáli, aby jejich jména a hlasy nebyly zveřejněny, ale je možné prozradit, že boj o přední příčky byl těsný a bestsellery se v čele několikrát vystřídaly.

1 Phishing for Phools: The Economics of Manipulation and Deception

Robert Shiller, George Akerlof

Konkurenční trhy jsou ze své podstaty nejlepším prostředím pro podvod a klam. To není vyjádření skalního marxisty, ale téma, na něž se zaměřili dva nositelé Nobelovy ceny za ekonomii Robert Shiller a George Akerlof, manžel guvernérky amerického Fedu Janet Yellenové. Shiller a Akerlof se ve své nejnovější knize snaží rozstřílet představu, že neviditelná ruka trhu všechno spravedlivě zařídí, protože spotřebitel má přece dokonalé informace, a tak trh pracuje pro něj. Podle obou nobelistů je to totiž přesně naopak.

Trh je místem, kam se firmy vydávají s rybářským prutem s ostrým háčkem, aby pochytali co nejvíce hlupáků. Lidé si mohou myslet, že se jim na trhu daří, mohou se chovat racionálně, ale ve skutečnosti se stali naivní kořistí.

Jak napovídá název Phishing for Phools, trh je místem, kam se firmy vydávají s rybářským prutem s ostrým háčkem, aby pochytali co nejvíce hlupáků. Lidé si mohou myslet, že se jim na trhu daří, mohou se chovat racionálně, ale ve skutečnosti se stali naivní kořistí. Podle Akerlofa a Shillera se rybáři, jako jsou banky, farmaceutické firmy, realitní agenti a tabákové společnosti, snaží přimět svou kořist, jako jsou investoři, nemocní lidé, vlastníci domů a kuřáci, aby udělala něco, co je v zájmu rybářů, ale nikoli v jejím vlastním. A kdo to nedělá, nemá šanci na trhu uspět.

Řečeno jinak, samotné konkurenční prostředí je škodlivé a trh je dobrý jen k obohacení určité skupiny. Jsou přitom dva druhy rybaření, které vedou k obalamucení kořisti. Informační rybaření spočívá v tom, že rybář používá falešné argumenty: „Ano, je to starý dům, ale stačí jen drobné opravy a bude jako nový.“ Psychologičtí rybáři naopak působí přímo na lidské emoce: „Díky této investici můžete být do tří měsíců boháčem.“

Nejnovější práce nobelistů, kteří jsou známí tím, že prosazují zapojení psychologie do ekonomie, se označuje za velmi provokativní. Má ale i své mouchy. Shillerovi s Akerlofem se nejvíc vyčítá, že se pokusili pojmout velké množství témat, ale na žádné se nezaměřili do hloubky. Čtenář se tak dozví, že se sám stal nejspíš obětí rybářů, ale nedostává žádné řešení situace.

2 Kapitál v 21. století

Thomas Piketty

Jedni ho vychvalují, druzí nenávidí. Pikettyho Kapitál v 21. století rozpoutal předloni na Západě vlnu emocí. Objemná ekonomická práce se nečekaně stala bestsellerem na internetovém serveru Amazon, vykračovat si s Kapitálem pod paží bylo mezi mladými na Manhattanu novou cestou, jak navázat kontakt.

Pravicoví ekonomové mu však nemohou přijít na jméno, z jejich úst padají slova jako neomarxistický pamflet nebo méně ostřeji dobrá historická práce, která nám nic neříká o budoucnosti. Když loni přišla kniha do Česka, ihned se zařadila také mezi ekonomické bestsellery, i když na první příčky nedosáhla.

V ekonomice, kde je návratnost kapitálu vyšší než míra růstu hospodářství, poroste zděděné bohatství vždycky rychleji než bohatství, které si lidé vydělají

Výbušná směs, kterou francouzský ekonom Thomas Piketty namíchal, stojí na jedné základní myšlence, kterou podporuje nejen stovkami historických dat, ale i citacemi ze sociálních románů Jane Austenové nebo Honorého de Balzaca. V ekonomice, kde je návratnost kapitálu vyšší než míra růstu hospodářství, poroste zděděné bohatství vždycky rychleji než bohatství, které si lidé vydělají. Takže to, že bohatí stále bohatnou a chudí chudnou, není chyba v systému, ale naopak, takhle systém funguje.

V současné době přitom nemůžeme čekat, že by ekonomický růst předčil návratnost kapitálu. To se dělo ve 20. století jen díky světovým válkám a zotavení, které následovalo. Ve zkratce tak kapitalismus vytváří nerovnost, která je neudržitelná a neslučitelná s fungováním demokracie. Jako řešení navrhuje Piketty zdanění majetku nejbohatších.

Kniha rozdělila ekonomy na dva nesmiřitelné tábory. Jedni ji podrobili tvrdé kritice, a to včetně takových jmen, jako je Joseph Stiglitz nebo Daron Acemoglu, druzí, jako je Paul Krugman, by hned podle Pikettyho řídili světovou ekonomiku. Jen málo knih v poslední době vyvolalo stejně ostrou diskusi.

3 Misbehaving: The Making of Behavioral Economics

Richard H. Thaler

Nejnovější kniha otce behaviorální ekonomie by mohla klidně nést podtitul „Jak jsme bourali a tvořili ekonomii“. Ačkoliv pro většinu čtenářů nejspíš nebude Misbehaving takový průlom jako Thalerův bestseller Nudge (Šťouch), je stále fascinujícím vyprávěním člověka, který se namísto pohodlného života profesora na prestižní univerzitě rozhodl, že svůj obor raději s kolegy od základu změní.

Dvojsmyslný titul Misbehaving tak odkazuje nejen k podstatě ekonomie lidského chování, ale je i návodem, co dělat v situaci, kdy člověk stojí proti všem a je si jist, že má pravdu

Misbehaving je napůl historickým vyprávěním, možná pro budoucí generace, které budou pátrat, kde se ta revoluce vlastně vzala. Z poloviny je ale i polemikou se všemi zastánci tradiční ekonomie a odpůrci té behaviorální, které za téměř půl století nasbírala. Odrazem diskuse, kterou musel mladý žák Daniela Kahnemana a Amose Tverského od sedmdesátých let vést tisíckrát. Od dob, kdy se v matematice uvězněný obor snažil jejich pohled na svět nejprve ignorovat, následně popírat, až se musel s jejich světovou popularitou prostě smířit.

Letos 71letý Thaler je už dávno uznávanou osobností a hvězdou nejen vědeckého světa. Z jeho knihy je cítit nejen snaha o odkaz snad početným následovníkům, ale stále i odhodlání a jakási poťouchlá radost z možnosti bít se s rigidním myšlením, často tak iracionálním, jak samo tvrdí, že přece člověka ekonomického není.

Dvojsmyslný titul Misbehaving tak odkazuje nejen k podstatě ekonomie lidského chování, ale je i návodem, co dělat v situaci, kdy člověk stojí proti všem a je si jist, že má pravdu. Od prezidenta prestižní Americké ekonomické asociace je to rada skutečně pádná. V lednu ho na tomto postu vystřídal Robert Shiller. Nebude to trvat dlouho a Misbehaving se dočká i českého překladu. Práva již koupil renomovaný vydavatel.

4 Freakonomie. Skrytá ekonomie všeho

Stephen J. Dubner, Steven D. Levitt

České vydání legendární ekonomické knihy, v níž si Dubner a Levitt kladou otázky z běžného života, jako zda je nebezpečnější jízda autem, nebo let letadlem, jak nás skutečně ovlivní rodiče nebo co mají společného učitelé a zápasníci sumó. Dospívají k jednoduchému závěru: za vším hledej ekonomii. Ta nám ukáže, jak lidé dostanou to, co chtějí, zvlášť když chtějí tu stejnou věc.

5 Hall of Mirrors

Barry Eichengreen

Hall of Mirrors odpovídá na to, proč se nedaří důsledky krize překonat

Velká deprese ve třicátých letech a velká recese po roce 2008 si jsou v mnohém podobné. Když poslední krize udeřila, politici si vzali zkušenosti z velké deprese k srdci a odvrátili to nejhorší, jako byl kolaps bankovního systému. Zahájili také fiskální expanzi, protože ve třicátých letech chyběla právě podpora výdajů.

Objevily se ale nové problémy, na které nemysleli, derivátový trh předtím neexistoval, vládní výdaje zase rozpoutaly problém s dluhy. Hall of Mirrors odpovídá na to, proč se nedaří důsledky krize překonat.

6 Elon Musk: Tesla, SpaceX, and the Quest for a Fantastic Future

Ashlee Vance

Novinářský veterán Ashlee Vance nabízí pohled do života jedné z nejvýznamnějších postav Silicon Valley. S přímým přístupem k jeho rodině a přátelům ukazuje cestu až na vrchol podnikatelského světa. Nevypráví jen jeho příběh, ale klade si otázku, zda mohou ještě vynálezci a vizionáři držet krok v dnešním konkurenčním světě.

7 Rise of the Robots

Martin Ford

Technologický pokrok zrychluje, roboti se učí starat sami o sebe a lidí bude třeba stále méně

Co je zaměstnání budoucnosti? Kolik pracovních míst bude? A kdo je dostane? Můžeme doufat, že čtvrtá průmyslová revoluce, kdy lidskou sílu nahrazují stroje, bude jako ta minulá a vytvoří ještě více pracovních míst. Podnikatel Martin Ford ale dokazuje, že to nebude tak snadné. Technologický pokrok zrychluje, roboti se učí starat sami o sebe a lidí bude třeba stále méně.

Text, který Financial Times vyhlásily nejlepší ekonomickou knihou roku, vyzývá společnost k zamyšlení, zda roboty využije pro dobro všech, nebo k obohacení bohatých.

8 Jak jsme se stali kolonií

Ilona Švihlíková

Česká ekonomka popisuje cestu, kterou jsme od sametové revoluce až po dnešek prošli, a hlavně se zamýšlí nad tím, kam směřujeme. Na rozdíl od většiny ekonomů přitom nehodnotí polistopadový vývoj pozitivně, ale vychází z myšlenky, že do světové ekonomiky jsme se zapojili jako kolonie jiných zemí a proměnili se ze suverénní země v závislou periferii.

9 Other People’s Money

John Kay

Odborník na finance John Kay se zamýšlí, jak finanční systém vrátit na správnou cestu postarat se o peníze druhých lidí. To, co vidíme dnes, je totiž spíše cesta do pekla.

Finanční sféra je příliš velká a přitahuje příliš mnoho chytrých lidí. Větší část pozornosti přitom věnuje sekundárním obchodům s existujícími aktivy, než aby raději vyhledávala příležitosti k novým investicím a zabezpečení těch současných.

Potřebujeme některé věci, jež dělají Goldman Sachs a Citigroup, ale nepotřebujeme samotné Goldman Sachs a Citigroup. Odborník na finance John Kay se zamýšlí, jak finanční systém vrátit na správnou cestu postarat se o peníze druhých lidí. To, co vidíme dnes, je totiž spíše cesta do pekla.

10 Irrational Exuberance

Robert Shiller

Doplněné vydání klasické knihy z roku 2000, která se dočkala už několika edicí. Robert Shiller v ní konstatuje, že neracionální chování trhů po finanční krizi ještě vzrostlo. Ukazuje, jak investiční horečka může vyhnat ceny aktiv do neudržitelných výšek a jak naopak obavy investorů ceny strhávají na dno.

Pohyby na trhu prostě závisí na psychologii investorů a to vede k bublinám a krachům. Nově Shiller popisuje i trh s dluhopisy, jejichž ceny se pohybují nezdravě vysoko.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.