Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

K silné Evropě povedou jen společné mocenské zájmy

Dějiny západní Evropy jsou dějinami idejí, z geopolitického hlediska pak dějinami moci. Ty však také mají své ideje. Problémem Německa je jeho poloha ve středu Evropy, velikost a ekonomický potenciál. Jeho poloha a rozdrobenost z něho činily cíl expanzí, přičemž pro Evropu bylo sjednocené Německo příliš velké a pro svět příliš malé.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
PJ

P57e32t81r 37J80e15ž34e87k

2. 8. 2015 12:40
Zajímavé, leč diskusní

Logistické propojení Česka s Německem rozhodně není určující pro lokajskou pozici vůči Německu. Staré mocenské principy v současnosti vedou pouze k vnitřní nekonzistenci a ztrátě motivací - kdo by radostně žil a pracoval při vědomí lokajské pozice vůči hegenomovi? Peníze vše neuplatí a netrvají věčně... Jinak Česko má své pozitivní tradice zjevně silnější než Německo. Bývaly totiž doby, kdy se naši předkové dokázali nejen se ctí porovnat s tehdejšími mocnáři, ale také se proti jejich zvůli rozhodně postavit. Proto pobělohorská katolická mocenská kontrarevoluce a absolutizace, tak "populární" po celé, i protestantské Evropě. Pomineme-li romantický nános českého národního obrození (idealisté jsou kořením každé doby), Češi projevili pozoruhodnou životnost svých národních a kulturních idejí, které čerpaly z historicky významné zemské a národní pozice. Vznik Československa pak završil proces emancipace našeho národa v situaci, kdy zůstat pod Rakousko-Uherskem znamenalo být hnáni proti své vůli do boj

0 0
možnosti
T

Tatana

23. 7. 2015 23:18
Praha leží západněji, než Vídeň

Nebýt Slovenska a Zakarpatské Ukrainy, nikoho by nenapadlo nás považovat za východní Evropu, historická hranice Německa prochází Polskem a Ukrainou, část Ukrainy patřila Rakousko - Uhersku.

Jenže jsme tím, za koho se SAMI považujeme.

VB a Francie nemají, neměli a mít nebudou zájem o přátelské vztahy mezi státy na víchodní hranici Německa.

A pokud si to sami neuvědomíme, tak nás samozřejmě budou rozeštvávat.

Nejvyšší čas pro historiky a antropology střední Evropy udělat pořádný výzkum kosterních pozůstatků a podle nich zjistit, kdo byli naši předci, jazyk k tomu nestačí - v průběhu staletí se mění, např. na Českokrumlovsku bylo do vysídlení "Němců" stálé obyvatelstvo, ale v některých dobách je více písemných zápisů v češtině, jiných latině, a zase jiných němčině.

Ve Štrasburku se dříve mluvilo Německy, potom Francouzsky a mnozí používají volně oba jazyky.

0 0
možnosti