Lidovky.cz

Jak baviči ovládli svět aneb O osobách proslulých svou proslulostí

Afghánistán

  7:14

Politici čím dál častěji zneužívají celebrity k propagaci politických kauz. A celebrity zase tyto kauzy využívají k vlastní propagaci.

foto: Česká pozice

Jak baviči ovládli svět a proč potřebujeme únikovou strategii, vysvětluje podtitul absurdně zábavné knihy Celebrity: How Entertainers Took Over The World and Why We Need an Exit Strategy od Mariny Hydeové, mladé komentátorky britského deníku The Guardian. Ta se na slavné baviče zaostřuje týden co týden už jedenáct let a dostala za to v roce 2010 cenu Komentátor roku.

Pod nálepkou „celebokracie“ hromadí stovky samolibých sebestředných projevů slavných herců a zpěváků pletoucích se do politických, ekonomických, vědeckých a zdravotních problémů a krizí, které „řeší“. A nejen sami za sebe, nýbrž „za celý svět“. Jak například radil Richard Gere palestinským voličům, aby využili svého demokratického práva a šli všichni volit. (Uposlechli ho, a tak máme dnes Hamás.)

Společenská odpovědnost

Jak politici čím dál častěji zneužívají celebrit k propagaci té či oné politické kauzy, tak celebrity těchto kauz využívají k vlastní propagaci. Tu a tam si do toho přihodí i nějaký výrobek, za který jim výrobce zaplatí. Učí nás zázračné léčby, obracejí na víru a vedou k mystickým zážitkům zachraňujícím svět, mír, národy, lidská práva a strádající chudé. Berou tím na sebe, jak celebrity rády říkají, „společenskou odpovědnost“.

Proto mohl třeba Bruce Willis nabídnout – a nakonec nevyplatit – vlastní cenu ve výši milion dolarů za dopadení Usámy bin Ládina a pak jeho iráckého zástupce Abú Músy  Zarkávího. „Řekl jsem to jen metaforicky několika kamarádům z armády,“ vysvětloval Willis, když američtí vojáci zabili Zarkávího a novináři se ho ptali, zda už zaplatil. „Nenapadlo mě, že se to bude veřejně citovat. Už zase se mnou novináři vyjebávají, rejpou do všeho.“

Tom Cruise přišel na zbořeniště Světového obchodního centra „povzbudit hasiče“ a zároveň představit scientologický „detoxikační projekt pro záchranné pracovníky“

Proto také mohl Jude Law cestovat do Afghánistánu, aby vyjednal mír s tálibánci. Po návratu vysvětlil: „Samozřejmě, že situace byla příliš komplikovaná, abychom se setkávali se skutečnými tálibánci, ale bylo nám dáno najevo, že naše rozhovory se správnými lidmi se k nim profiltrují.“ Charlie Sheen byl jedním z prvních, kdo vyslovil pochybnosti o oficiální verzi 11. září 2001, protože „to prostě nevypadalo jako komerční letadlo, jakým jsem kdy v životě cestoval“, nýbrž spíš „tak nějak jako kontrolovaná demolice“.

Scientologové a volební kampaň

Tom Cruise přišel na zbořeniště Světového obchodního centra „povzbudit hasiče“ a zároveň představit scientologický „detoxikační projekt pro záchranné pracovníky“. Na ten tehdy bývalá členka newyorské městské rady Margarita Lópezová pomohla získat veřejné peníze výměnou za sto tisíc dolarů od scientologické církve na volební kampaň.

Kromě toho se Cruise rád veřejně naváží do psychiatrů s erudicí a požehnáním scientologické církve, jejímž je celebritovým emisarem a která psychiatry nemůže vystát. „Když jsem začal studovat dějiny psychiatrie,“ vysvětlil Cruise v jednom televizním interview, „uvědomil jsem si, že s psychiatrií nesouhlasím, neboť je to pavěda.“ A doporučil, aby všichni, kdo trpí psychickou poruchou, jedli víc vitaminů.

Sharon Stoneová zachraňovala mír v Izraeli, protože „mě Židé vždycky přitahovali, mám ráda tmavé muže milující studium a umění“. Měla dva židovské manžely, což „souvisí s mou posedlostí studiem a jídlem, dvěma pilíři židovské kultury“. A svoje pověstné libido vložila do mírového procesu ujištěním: „Za mír na Blízkém východě bych políbila téměř kohokoli.“ A na všechny zdravotní problémy přestat pít kávu, což jí samotné za deset dní vyléčilo nádory v lymfatických žlázách. A pak už jen udržovat „wellness, fitness a pozitivní mentální postoj“.

Zdravotní vědy

Největší mediální odbornicí na zdravotní vědy je Shirley McLainová, autorka a praktikantka tuctů bizarních „alternativních“ terapií, které zvěčnila v knize Cesta do nitra: příručka vnitřní transformace. Například „psychické chirurgie“ čili otvírání, vyjímání lidských vnitřností a zacelování operovaných ran pouze psychickým „dotekem“ bez chirurgických nástrojů nebo „radioniky“ neboli léčení na dálku kdekoli na světě nějaký předmětem, který léčené osobě patří a jenž se dá smíchat s vodou – třeba její vlasy, ale stačí i chlupy jejího psa – pomocí přístrojů zvaných dynamizátory a osciloklasty.

Charlie Sheen byl jeden z prvních, kdo vyslovil pochybnosti o oficiální verzi 11. září 2001

Demi Mooreová se nechává léčit australskými pijavicemi, které „nejsou jen obyčejné bažinné, nýbrž lékařsky vysoce vyškolené“. Madonna propaguje léčivou vodu kabalistického centra newyorského lžirabína, který je původním povoláním účetní. A darovala mu miliony dolarů. Voda vznikla lžirabínovým požehnáním (1,5litrová láhev za čtyři dolary) a dokáže léčit AIDS i rakovinu. Jejímu manželovi dokonce vyléčila bradavice.

Madonna do mezinárodní politiky kabalisticky zasáhla pomocí afrického státu Malawi, kam jela sirotkům představit systém „spirituality pro děti“, který je měl „povznést z bezmocnosti do vlastního posílení“. Do otvírání newyorské nadace pro Malawi na trávníku centra OSN zapojila Gucciho prodejnu bot.

Pseudoudálosti

OSN takovým akcím dává punc úctyhodnosti i tím, že si celebrity najímá jako „ambasadory dobré vůle“. Její velvyslankyní pro AIDS v Africe se stala bývalá členka skupiny Spice Girls Geri Halliwellová. A v roce 2008 ji OSN vyslala do Washingtonu do Kongresu vyjednávat o pomoci africkým obětem AIDS „s různými mocenskými hráči“. Ti ji pochválili jako „zářný příklad, jak jedna žena dokáže změnit zdravotní stav a důstojnost žen na celém světě“. Ona se zase pochválila za „práci, kterou dělám pro OSN“.

Kongresmani si na jednu akci podvýboru pro práci, zdraví, lidské služby a vzdělání pozvali televizního hadrového maňáska Elmo ze seriálu Sesame Street

Nicole Kidmanovou agentura OSN pro zlepšování situace žen vyslala do několika států s komentářem: „Zahraniční vlády budou Nicole Kidmanové těžko moci něco odmítnout.“ V záležitosti Afriky svým kolegyním konkurovala i blondýnka Gwyneth Paltrowová. Plakát podporující africkou charitu s její postavou ověnčenou všelijakými africkými korály a tváří se šmouhami ve válečnické barvě, hlásal: „JSEM AFRIČANKA.“

Sylvester Stallone alias Rambo ve filmu Rambo: Do pekla a zpět zachraňuje Barmu, kterou mu poradil magazín Soldiers of Fortune. Prý je to „nejvýznamnější oblast porušování lidských práv na světě“, citoval jej Rambo, a proto tam děj filmu umístil. V dalším filmu zamýšlel zachraňovat Afghánistán, kde se chtěl spolčit s mudžáhedíny.

Jako by nestačily celebrity z masa a kostí, kongresmani si na jednu akci podvýboru pro práci, zdraví, lidské služby a vzdělání pozvali televizního hadrového maňáska Elmo ze seriálu Sesame Street, neboť „mluví za všechny děti na celém světě“.

Všechno to zapadá do zaplavení našeho života „pseudoudálostmi“ odvádějícími v hypnóze od reality. V nich se pak celebritou stává „osoba proslulá svou proslulostí“.

Celebrity: How Entertainers Took Over The World and Why We Need an Exit Strategy
(Celebrity. Jak baviči ovládli svět a proč potřebujeme únikovou strategii)
AUTOR: Marina Hydeová
VYDAL: Harvill Secker 2009
ROZSAH: 256 stran

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.