Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Elizabeth Holmesová, startup Theranos a podvodné testování krve

  15:41
Startup Theranos údajně vyvíjel zařízení, jež měla způsobit revoluci v testování krve. Investoři i média se však jen nechali okouzlit zakladatelkou firmy Elizabeth Holmesovou.

John Carreyrou, Bad Blood: Secrets and Lies in a Silicon Valley Startup. foto: Montáž Richard CortésČeská pozice

Psal se rok 2015, když americký viceprezident Joe Biden navštívil laboratoře mladého startupu Theranos vyvíjejícího údajně zařízení, jež měla způsobit revoluci v testování krve. Při pohledu na vyrovnané řady moderních přístrojů Biden ohromeně chválil Theranos jako laboratoř budoucnosti. Nemohl se mýlit víc. Laboratoř nebyla ničím jiným než Potěmkinovou vesnicí. Ani jeden z přístrojů nebyl funkční, byly vystaveny pouze kvůli Bidenově návštěvě.

Americký viceprezident nebyl jediný, kdo se nechal napálit, během svého krátkého života se Theranos stal miláčkem Silicon Valley a slavní investoři do něj nalili na 900 milionů dolarů. Ve vedoucích postech zasedl například Henry Kissinger nebo americký ministr obrany Jim Mattis. Zakladatelka firmy, Elizabeth Holmesová, byla považovaná za Steva Jobse biotechnologií; do této role se také ráda stylizovala, když na veřejnosti vystupovala v černém roláku typickém pro šéfa Applu.

Rozplétání pavučiny lží

Ikarovský příběh rychlého vzestupu a následného tvrdého pádu Holmesové a její firmy přináší skvělá kniha Bad Blood: Secrets and Lies in a Silicon Valley Startup (Špatná krev. Tajemství a lži startupu ze Silicon Valley) Johna Carreyroua, reportéra a někdejšího bruselského zpravodaje amerického deníku Wall Street Journal. Rozplétáním pavučiny lží, jež Theranos obklopovala, strávil Carreyrou tři roky a sérií investigativních článků značně přispěl k pádu společnosti. Pár týdnů po vydání jeho knihy byla Elizabeth Holmesová obžalovaná z řady kriminálních činů.

Rozplétáním pavučiny lží, jež Theranos obklopovala, strávil Carreyrou tři roky a sérií investigativních článků značně přispěl k pádu společnosti. Pár týdnů po vydání jeho knihy byla Elizabeth Holmesová obžalovaná z řady kriminálních činů.

Při pročítání knihy získá člověk záhy pocit, že nejlepším argumentem obhajoby by bylo prohlásit Holmesovou za duševně chorou. Carreyrou třeba popisuje, jak před zaměstnanci vykřikuje, že nový systém testování krve, s nímž Theranos přichází, je „tím nejvýznamnějším vynálezem v dějinách lidstva“, a kdo s tím nesouhlasí, může firmu opustit. Ignoruje varování zaměstnanců, že přístroje Theranosu nelze používat na lidech (jeden z pracovníků o nich mluví jako o výtvorech žáka osmé třídy základní školy), jelikož nechce zklamat investory.

Výsledky testů jsou žalostné, vzorky skladované za špatných teplot, a proto pacienti dostávají nesmyslné údaje. Jejich stížnosti jsou ignorovány, zaměstnanci zpochybňující kvalitu přístrojů firmy a kontroly i neetické chování propuštěni. Carreyrou zmiňuje neuvěřitelné lži, které Holmesová servírovala investorům – jak její zařízení používají američtí vojáci v Afghánistánu, neexistující smlouvy s farmaceutickými společnostmi či zcela vymyšlené obrovské příjmy Theranosu. Nejvíce však nešokují samotné lži, ale jak dlouho vše Holmesové procházelo.

Vypadá to, jako by se investoři, média i lidé v dozorčí radě Theranosu nechali okouzlit mladou krásnou dívkou a svůj mozek zcela vypnuli. Opět se ukázalo, jak škodlivý může být kult podnikatelských superhvězd, který se v USA v uplynulých letech rozvinul.

Bad Blood: Secrets and Lies in a Silicon Valley Startup

Špatná krev. Tajemství a lži startupu ze Silicon Valley

AUTOR: John Carreyrou

VYDAL: Knopf 2018

ROZSAH: 352 stran

Jak odvrátit katastrofu

Proč dochází k obrovským průšvihům a jak se jich do budoucna vyvarovat? Chris Clearfield, manažer americké firmy System Logic, a András Tilcsik, kanadský profesor strategického managementu na Rotmanově vysoké škole, ve své knize Meltdown: Why Our Systems Fail and What We Can Do About It (Kolaps. Proč naše systémy selhávají a co s tím můžeme dělat) na řadě studií ukazují, že se organizace i vlády staly nebezpečně závislé na složitých, komplexních systémech.

A zatvrzele ignorují jednoduchá řešení, která by pomohla odvrátit katastrofu. Přitom by stačilo málo – ve firmách by se měl například podporovat zdravý skepticismus, podstatná je i diverzita na pracovišti, jež pomáhá odolávat chybám.

  • Meltdown: Why Our Systems Fail and What We Can Do About It

Kolaps. Proč naše systémy selhávají a co s tím můžeme dělat

AUTOŘI: Chris Clearfield, András Tilcsik

VYDAL: Penguin Press 2018

ROZSAH: 304 stran

Indie na americké cestě

Bývalý bombajský korespondent britského deníku Financial Times James Crabtree ve své knize The Billionaire Raj: A Journey Through India’s New Gilded Age (Miliardářský Raj. Cesta novým indickým pozlaceným věkem) barvitě popisuje Indii 21. století, která podle něho značně připomíná USA „pozlaceného věku“ posledních desetiletí 19. století.

Politický a byznysový život je úzce propojen, korupce všudypřítomná a kapitalismus nelítostný. Až budoucnost ukáže, zda se Indii podaří totéž co USA na začátku 20. století – zažít svou „progresivní éru“ modernizace, boje proti korupci a větší regulace divokého kapitalismu.

  • The Billionaire Raj: A Journey Through India’s New Gilded Age

Miliardářský Raj. Cesta novým indickým pozlaceným věkem

AUTOR: James Crabtree

VYDAL: Tim Duggan Books 2018

ROZSAH: 416 stran

Autor: