Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Ekonomický model podle Koránu je pouhou ideologií

Proč se říká, že islámské banky nabízejí etičtější finanční produkty než západní banky? Vize rovnostářské islámské společnosti, která tvoří základ ekonomistické teorie a řízení islámských bank, je totiž utopická.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JS

J. Schneider

25. 11. 2016 0:29
Je to asi trochu jinak

Běžný úrok je spojený s časem. Čas je ale atributem božím, a pánbůh nám nemůže vydělávat peníze. Píšu to "obecně", protože to je argumentace jak islámská, tak i středověká křesťanská ("Úrok je zisk, který stoupá v čase. Avšak Bůh je pánem času – a tak si lichvář ten čas nemůže přivlastnit, aby mu vydělával peníze." Jan Hus).

Proto v popisu islámského bankovnictví nebývá používán výraz "úrok", ale "podíl na zisku" (ten je fixní a rozložený do splátek a je konstruován mnohými, i zde naznačenými způsoby). Zisk je odměnou za riziko spojené s obchodem či jinou transakcí, ale hlavně - nestoupá v čase. To je podle mého porozumění ten zásadní rozdíl.

Domnívám se, že bankovní úředníci v systému islámského bankovnictví nejsou placeni fixně, ale v závislosti na výši podílu banky na zisku z bankou financovaného projektu (takže je úředník placen v závislosti na zisku, a nikoliv na výši rozpůjčovaných peněz, což ho vede ke zcela jiné odpovědnosti).

0 0
možnosti
TS

T. Sauer

24. 11. 2016 10:35
Díky

za zprostředkování zajímavého textu. Také tímto způsobem je potřeba v současné Evropě otevírat oči všem hledajícím identitu a zažehnout jejich jiskru kritického myšlení.

0 0
možnosti