Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Čínský ekonomický zázrak možná skončí velkou katastrofou

  17:15
Čínský ekonomický růst od roku 2008 závisí více na rostoucích domácích investicích než na exportu. Investice jdou především do stavebnictví, jež tvoří zhruba pětinu čínského HDP.

Dinny McMahon, China’s Great Wall of Debt: Shadow Banks, Ghost Cities, Massive Loans, and the End of the Chinese Miracle foto: Montáž Richard CortésČeská pozice

Čínská ekonomika již léta ignoruje všechny temné předpovědi o brzkém kolapsu. Podle mnohých prý Peking nalezl pravou rovnováhu mezi tržními i státními silami působícími na hospodářství země. Někdejší finanční novinář Dinny McMahon, který mnoho let psal o říši středu pro Wall Street Journal, si to nemyslí.

McMahon Ve své knize China’s Great Wall of Debt: Shadow Banks, Ghost Cities, Massive Loans, and the End of the Chinese Miracle (Velká čínská dluhová zeď. Stínové banky, města duchů, obrovské půjčky a konec čínského zázraku) tvrdí, že v čínské ekonomice se léta hromadí obrovský balík nesplácených dluhů a vytvářejí se v ní výrazné nerovnováhy, které ji činí nebývale křehkou a nestabilní.

McMahon upozorňuje, že čínský ekonomický růst od roku 2008 závisí více na rostoucích domácích investicích než na exportu. Investice jdou především do stavebnictví, které tvoří zhruba pětinu čínského HDP. Dlouhý stavební boom vytvořil v zemi řadu takzvaných měst duchů, kterým chybí jediné – obyvatelé. McMahon takových míst v knize uvádí padesát.

Stále neprůhlednější finanční systém

Pokud čínskou ekonomiku pohání stavebnictví, není podle McMahona tajemstvím, že stavebnictví funguje díky obrovským vládním stimulům. To v důsledku znamená jediné: obrovský růst zadlužení. Byl-li v roce 2008 celkový čínský dluh na úrovni 141 procent HDP země, loni vystoupal na 256 procent HDP. Čínský finanční systém se navíc podle McMahona stává stále neprůhlednějším. Zatímco dříve byli střadatelé nuceni držet své úspory ve státem kontrolovaných bankách, v uplynulých letech země vytvořila vlastní stínový bankovní systém tvořený řadou prapodivných investičních produktů.

Čínský finanční systém se navíc podle McMahona stává stále neprůhlednějším. Zatímco dříve byli střadatelé nuceni držet své úspory ve státem kontrolovaných bankách, v uplynulých letech země vytvořila vlastní stínový bankovní systém tvořený řadou prapodivných investičních produktů.

Tento systém funguje dle McMahona jen proto, že se vládě doposud dařilo skrývat, když poskytovatelé těchto služeb přestali plnit své závazky. Peníze doplatí státní banky, aby ochránily obyvatele od důsledků neodpovědného úvěrování. Tak to zdůvodnil McMahonovi jeden z vrcholných čínských úředníků. Banky by totiž jinak musely omezit poskytování úvěrů, což by vedlo k bankrotům firem a k nezaměstnanosti. Důsledkem takové politiky je předlužená ekonomika trpící nadbytkem kapacity. Přežijí v ní totiž všechny firmy, i ty, které by v normálním tržním prostředí dávno zkrachovaly.

McMahon zúročuje dlouhá léta v Číně a ukazuje mimořádnou znalost situace v zemi. Je to vidět i na řadě anekdotických příběhů. Někdy jsou k pousmání, jindy z nich spíše mrazí. Třeba mladého čínského analytika z jednoho hedgeového fondu, který obvinil veřejně obchodovanou čínskou těžební společnost z podvodu. Policie ho zatkla, tři dny vyslýchala, aniž by ho byť na chvíli nechala usnout, a nakonec byl odsouzen na dva roky do vězení za „poškození důvěryhodnosti firmy“.

Dle McMahona má současná situace čínské ekonomiky řadu důvodů – od lehkomyslných investorů až po špatnou regulaci. Hlavní je ale jinde – čínský politický systém.

China’s Great Wall of Debt: Shadow Banks, Ghost Cities, Massive Loans, and the End of the Chinese Miracle

Velká čínská dluhová zeď. Stínové banky, města duchů, obrovské půjčky a konec čínského zázraku

AUTOR: Dinny McMahon

VYDAL: Houghton Mifflin Harcourt 2018

ROZSAH: 288 stran

Jak dosáhnout lepších rozhodnutí

Ani ta nejlepší rozhodnutí nevedou pokaždé k úspěchu. A ne každý úspěch je důsledkem dobrého rozhodnutí. Někdejší pokerová šampionka Annie Duková, z níž se stala byznysová konzultantka, to moc dobře ví.

Ve své knize Thinking in Bets: Making Smarter Decisions When You Don’t Have All the Facts (Přemýšlejte, jako kdybyste sázeli. Jak dělat lepší rozhodnutí, pokud neznáte všechna fakta) pak na řadě příkladů z byznysu, politiky, sportu a (samozřejmě) pokeru učí, jak se lépe vyrovnávat s nejistotou, a tím dosahovat lepších rozhodnutí. A naučí to doslova: kniha obsahuje mnoho technik, strategií a praktických fíglů, jak se vyhnout psychologickým pastím a předsudkům, které mnohdy ošálí mysl.

  • Thinking in Bets: Making Smarter Decisions When You Don’t Have All the Facts

Přemýšlejte, jako kdybyste sázeli. Jak dělat lepší rozhodnutí, pokud neznáte všechna fakta

AUTOR: Annie Duková

VYDAL: Portfolio 2018

ROZSAH: 288 stran

Co čeká ženy ve firmách řízených muži

Jste-li ženou pracující v ryze mužském prostředí, kniha Reset: My Fight for Inclusion and Lasting Change (Nový začátek. Můj boj za inkluzi a trvalou změnu) americké aktivistky Ellen Paové by vás neměla minout. Líčí v ní všemožné potíže a šikanu, které na ženy ve firmách řízených muži mohou čekat, přičemž vychází z vlastních zkušeností.

V roce 2015 zažalovala velkou firmu rizikového kapitálu ze Silicon Valley kvůli diskriminaci na základě pohlaví. Soud sice nakonec prohrála, ale celý spor tehdy otřásl světem technologických firem a rozproudil dodnes trvající debatu o sexismu a diskriminaci žen, a to nejen v Křemíkovém údolí.

  • Reset: My Fight for Inclusion and Lasting Change

Nový začátek. Můj boj za inkluzi a trvalou změnu

AUTOR: Ellen Paová

VYDAL: Spiegel & Grau 2017

ROZSAH: 288 stran

Autor:

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...