Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Čeští muzikanti ochutnávají crowdfunding

  18:02

Dalším interpretům, jako jsou například Xavier Baumaxa či Vladimir 518, se podařilo získat od příznivců statisíce na vznik nových alb.

Xavier Baumaxa získal prostřednictvím webu HitHit.cz 290 tisíc korun. foto: © ČTKČeská pozice

Zdá se, že internetové crowdfundingové platformy, založené na „financování davem“, nacházejí širší uplatnění i v české kultuře. Už před půl rokem jsme psali, jak se vokální skupině Yellow Sisters podařilo od fanoušků vybrat přes 200 tisíc korun. V poslední době se daří i dalším tvůrcům.

Svérázný písničkář Xavier Baumaxa prostřednictvím webu Hithit.cz požádal příznivce o finanční injekci ve výši 200 tisíc na nové dvojalbum Dawntempo. Litvínovskému bardovi, který si dosud všechny své desky financoval sám z výdělků z koncertů a vlastních úspor, nakonec na stole přistálo téměř o 90 tisíc víc.

Svědčí to jistě o věrnosti Baumaxovy fanouškovské obce, která jednoduše chápe, že když její oblíbenec nebude mít z čeho desku nahrát, žádnou si neposlechnou, nekoupí ani nestáhnou. Také však o tom – a to je pro český kulturní rybníček důležitější –, že tuzemští umělci už nemají docela svázané ruce a vedle dotací a sponzorských darů existuje alternativa.

Jedna z nejznámnějších Baumaxových písní nese název Otvírákem a pojednává o životě průměrného ztroskotaného čtyřicátníka.

Pavel Eichler, lovec projektů zmíněného webu, důvody Baumaxova úspěchu vysvětluje: „Přišel na Hithit.cz se zajímavým produktem – jeho fanoušci na novou desku čekají už dva roky. Připravil si výbornou prezentaci – motivační video a text. Vymyslel atraktivní strukturu odměn. Má silný a velký kmen fanoušků. Nečekal, že se zalistováním na Hithit.cz zatáhne nebe a začnou z něj padat peníze, ale je od začátku aktivní na sociálních sítích, svém vlastním webu, o projektu na Hithit.cz mluví na koncertech, nechal si natisknout kartičky s výzvou, že sbírá peníze na novou desku.“

Druhý příklad: Pražský rapper, šéf vydavatelství Bigg Boss a velký milovník klasických elpíček Vladimir 518 se zase rozhodl vydat své nové album právě formou vinylu. Na Hithit.com vyvěsil svou žádost o 50 tisíc a dočkal se téměř dvojnásobné sumy.

Podle Vladimira 518 učí crowdfundingové platformy lidi brát kulturu kolem sebe víc osobně. „Tohle je pokus vtáhnout lidi do hry, zapojit je do příběhu vzniku alba. A to určitě stálo za pokus. Že mi to klaplo, je určitě příjemný moment a nezbývá, než to ostatním taky doporučit. Tyhle peníze jsou totiž naprosto reálné, přímo od lidí, kteří si vlastně tvojí práci předplatí a tím jí umožní i vzniknout. Nevím, jestli to má v českém prostředí šanci na dlouhodobý úspěch, ale vlastně bych si přál, aby to tak bylo.“

S touto výzvou se na své fanoušky obrátil pražský rapper Vladimir 518.

Dá se při tomto způsobu financování něco vydělat a „ulít si to stranou“? Horko těžko. K tomu však crowdfundingové portály určeny nejsou. Dobrými sluhy jsou pro umělce, kteří dopředu vědí, že si z prodejů nové desky neopatří nové auto ani umělé poprsí pro marnivou manželku, a pro srdcaře, kteří jsou schopni se kvůli hudbě vzdát nějaké tisícovky s dobrým pocitem, že tyto částky se zkratkou dostanou přímo k interpretovi a nepřetečou k němu přes síta vydavatelství. Pochopitelně, že z obdrženého obnosu si za služby vezmou svůj díl provozovatelé crowfundingových serverů a banky poskytující účet, jedná se však o marginální část v řádech několika procent.

Většina crowdfundingových webů funguje na principu „all-or-nothing“, takže pokud se do předem stanoveného data nestihne vybrat avizovaná částka, investovaný podíl se vrátí do kapsy přispěvatele. V případě úspěšné sbírky může zase interpret natočit album podle svých představ, aniž by byl kýmkoli omezován.

Přispěvatel si také může podle výše svého „vkladu“ vybrat odměnu, která může mít podobu podepsaného cédéčka, trička z limitované edice, ale také nevšedního zážitku. Jeden takový nabízí i písničkář Baumaxa: „Za 5000 Kč – V.I.P. Garden party v Xavilandu, speciality na grilu a plzínka přímo z rukou mistra, večer táborák, soukromá projekce dokumentu EM A ON za účasti Em Rudenka a režiséra Vladimíra Michálka, půlnoční ohňostroj na plátně, nocleh v Xavilandu a ranní káva se snídaní na vidličku!“ Jestli Baumaxa sám nevypije všechny plzínky, jistě se bude jednat o příjemně strávený večer.