Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Americký pohled na opatrný pocit naděje čapkovské generace

Ve filozofické rovině se Čapkova generace ubírala od vitalismu Henriho Bergsona přes antiracionalismus k distingovanému liberalismu či pragmatismu. Karel Čapek toto směřování v mnohém sám formuloval.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

J. Hanzlík

28. 7. 2016 10:30
Obor kritiky obecně

Kniha Thomase Orta Umění a život v modernistické Praze je nepochybně zajímavá, ale běžný čtenář Čapkova díla nezná vitalismus francouzského filozofa Henriho Bergsona, ani nepodmiňuje svůj čtenářský dojem distingovaným liberalismem, prostě ho tento autor zaujme podle jeho vlastního "naturelu", a to je problém kriticismu jako žánru. Při tom jde jen o symboliku "naturelem" zmiňovaných autorů, kteří reprezentují ideové směry doby, majících přece jen univerzální charakter. Všechny kritiky z různých pozic jsou zajímavé, ale žijí svým vlastním životem a autor zase svým.

Patřím mezi ty, kteří kritiky rádi čtou a váží si "úhlových" rozborů a ideových hledisek a dává jim často za pravdu, jsou "legitimní", ale nic mi nevezme všední "poetičnost" a hluboce lidské pochopení, které Karel Čapek čtenáři nabízí. Mnohé zastaralo a je zatlačeno dramatem doby, která "řeší" problémy dosud nepředstavitelné. Kultivaci kulturního života zatlačila ideologie, která stále mnohým slouží jako protéza vzdělání. Bohu

0 0
možnosti

J. Hanzlík

28. 7. 2016 10:31
Re: Obor kritiky obecně

Bohužel mnozí levicoví bouřliváci minulosti se nepřímo zasloužili o funus slušnosti.

0 0
možnosti