Lidovky.cz

Americké rodiny sužuje nestabilita příjmů

  17:56
Život chudých amerických domácností ukazuje, že tvrdá práce už není zárukou úspěchu. Americký sen je pro stovky tisíc Američanů jen snem. Mnoho amerických rodin se potýká s tím, že jejich pracovní příležitosti jsou omezené, mzdy jim stagnují, a ač zodpovědně šetří a pracují od rána do večera, místo úspěchu žijí od výplaty k výplatě.

Jonathan Morduch, Rachel Schneiderová, The Financial Diaries: How American Families Cope in a World of Uncertainty. foto: Montáž Richard CortésČeská pozice

USA byly po staletí tradičně označovány za zemi neomezených možností. Tradiční narativ zní: budete-li v USA pracovat tvrdě a s vydělanými penězi nakládat úsporně, úspěch vás nemine. Už to dávno neplatí. Mnoho amerických rodin se potýká s tím, že jejich pracovní příležitosti jsou omezené, mzdy jim stagnují, a ačkoli zodpovědně šetří a pracují od rána do večera, místo úspěchu žijí od výplaty k výplatě.

Právě těmito lidmi se zabývá kniha The Financial Diaries: How American Families Cope in a World of Uncertainty (Finanční deníky. Jak se americké rodiny vyrovnávají se světem nejistoty) profesora politologie a ekonomie Jonathana Morducha a Rachel Schneiderové, viceprezidentky organizace Center for Financial Services Innovation. Oba detailně studovali finanční toky ve více než dvou stech amerických domácností.

Nemožnost finančního plánování

Zaměřili se celkem na čtyři skupiny středně- a nízkopříjmových rodin v Kalifornii, New Yorku, Mississippi a Kentucky, které požádali, aby celý rok vedly podrobný přehled příjmů a výdajů. Mimochodem, v průměru zaznamenala každá z 235 domácností za jeden rok 1,275 milionu finančních transakcí (není proto divu, že z původních čtyř set vybraných rodin to 165 v průběhu roku vzdalo). Při analýze výsledků Morduch a Schneiderová zjistili, že největším nebezpečím pro domácnosti není ani tolik výše jejich příjmů jako jejich nestabilita.

Každá z domácností v průběhu roku zažila v průměru 2,2 měsíce, kdy její měsíční příjmy o čtvrtinu převýšily průměrnou výši a celkem 2,4 měsíce, kdy byly naopak o čtvrtinu nižší. Zhruba polovinu roku se pak u každé domácnosti měsíční příjem výrazněji odlišoval od dlouhodobého průměru – pouhá dvě procenta domácností neprožila během roku ani jeden takový měsíc. Vysoká kolísavost příjmů byla typická především pro skutečně chudé domácnosti, nevyhnula se ale ani rodinám, jejichž příjem byl o více než dvě stě procent nad hranicí chudoby.

Vysoká kolísavost příjmů byla typická především pro skutečně chudé domácnosti, nevyhnula se ale ani rodinám, jejichž příjem byl o více než dvě stě procent nad hranicí chudoby. Příběhy servírek či prodavačů, jejichž příjmy závisí na výši spropitného či roční sezoně, výrazně tudíž kolísají a zabraňují jakémukoli finančnímu plánování, rozbíjejí představu o tom, že kdo tvrdě dře, bude se mít dobře.

Kniha není žádnou nudnou statistikou, její velká síla spočívá v podrobném popisu finančních strastí jednotlivých domácností. Příběhy servírek či prodavačů, jejichž příjmy závisí na výši spropitného či roční sezoně, výrazně tudíž kolísají a zabraňují jakémukoli finančnímu plánování, rozbíjejí představu o tom, že kdo tvrdě dře, bude se mít dobře.

Stejně jako příběh dospělého muže pracujícího na plný úvazek, který ale přesto spí v bytě své matky na gauči, protože mu jeho příjem nedovoluje žít ve vlastním. Tyto domácnosti často nenacházejí jinou možnost než finanční výdaje záplatovat prostřednictvím půjček, které ovšem často nesou vysoký úrok, čímž se situace rodin ještě více zhoršuje.

Pokud lze Morduchovi a Schneiderové něco vyčíst, pak snad přílišnou jednostrannost. Chudí jsou vždy pracovití a zodpovědní, zatímco velké korporace bez výjimky chamtivé. To ale nic nemění na jejich hlavním sdělení: chceme-li bojovat s chudobou, nesmíme se zaměřovat jen na výši příjmů, ale také na jejich stabilitu.

The Financial Diaries: How American Families Cope in a World of Uncertainty

Finanční deníky. Jak se americké rodiny vyrovnávají se světem nejistoty

AUTOŘI: Jonathan Morduch, Rachel Schneiderová

VYDAL: Princeton University Press 2017

ROZSAH: 248 stran

Jak se neúčastnit veřejného dění

Cass Sunstein, známý právník a spolupracovník nobelisty Richarda Thalera, ve své knize #Republic: Divided Democracy in the Age of Social Media (#Republika. Rozdělená demokracie ve věku sociálních médií) varuje před nemocí moderní doby – uzavíráním se do sociálních bublin.

Jak Sunstein přesvědčivě argumentuje, budeme-li získávat pouze informace, které nám vyhovují, a bavit se pouze s lidmi, kteří si myslí totéž co my, ztratíme schopnost účastnit se veřejného dění. Naše demokratické společnosti se pak dostanou (lépe řečeno již dostávají) na cestu, jež končí roztříštěním nejen scény politické, ale i společnosti.

  • #Republic: Divided Democracy in the Age of Social Media

#Republika. Rozdělená demokracie ve věku sociálních médií

AUTOR: Cass Sunstein

VYDAL: Princeton University Press 2017

ROZSAH: 328 stran

Microsoft se musí zásadně změnit

Bestseller Hit Refresh: The Quest to Rediscover Microsoft’s Soul and Imagine a Better Future for Everyone (Obnova. Hledání nové duše Microsoftu a představa lepší budoucnosti pro každého) šéfa Microsoftu Satyy Nadelly by byl lákavým čtením, i kdyby pojednával jen o jeho životní cestě z Indie až do čela jedné z největších světových korporací. Ještě poutavější jsou ale pasáže popisující změnu firemní kultury, kterou pod jeho vedením společnost prošla. Kniha je i o vzestupu umělé inteligence. Nadella tvrdí, že společnost se bude muset zásadně změnit, zmáčknout tlačítko „refresh“.

  • Hit Refresh: The Quest to Rediscover Microsoft’s Soul and Imagine a Better Future for Everyone

Obnova. Hledání nové duše Microsoftu a představa lepší budoucnosti pro každého

AUTOR: Satya Nadella

VYDAL: HarperBusiness 2017

ROZSAH: 288 stran

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.