Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Pustí se Němci do kontroverzní těžby břidlicového plynu?

Německým politikům schází odvaha k úplnému zákazu hydraulického frakování, které se používá při získávání plynu ze země.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JM

J. Malik

15. 4. 2013 21:50
HF v ČR? Národní ohrožení! Je třeba metodu zastavit zákonem.
Německo netuší zcela, co je HF zač. Dopady v USA, kde je mnohem přiznívější geologie než v ČR, dosahují postupně katastrofálních rozměrů. Zlomek se dostává na náš web stop HF - můžete se do aktualit podívat.  Diskuse pro zasvěcené je zbytečná. Je to i ekonomický nesmysl. A diskuse o tom, zda jít k OZE nebo dalším šetrným zdrojů, nebo zůstat v pekle závislosti a neuvěřitelné špinavosti fosilních zdrojů a hrabivosti ropných koncernů, je také mrhání časem. A hlavní poznámka: fosilní zdroje dochází a dojdou. Od roku 1981 se více čerpá než nachází nových zdrojů. Břidlice jsou pomíjivou bublinou. Hydráty metanu jsou možná zajímavé co do objemu, ale oboje je třeba odsoudit. Znečišťují totiž planetu i při spalování, nejde jen o úniky při těžbě, zatím potvrzeno u břidličných plynů oněch 10%, což působí na klima, a jak sděluje  prof. Ingraffea: že těžba plynu z břidlic je vůbec nejšpinavější metoda, horší než uhlí. Takže pokud uslyšíte: boom v USA, klesá cena plynu, soběstačnost, energetická bezpečnost, nezávislost na Rusku, bezpečná metoda, zvládnutá technologie, není jediný případ poškození životního prostředí metodou HF, nutnost zkoumat, vězte, že slyšíte PR agenturami vymýšlené lži na vymytí mozků cílových skupin v cílových oblastech pro olejáře pro prosazení metody. Smutné je to, že v rámci tzv. vyváženosti médií zní tyto lži ze strany lobistů, jaksi samovolně, snadno, skoro bez jejich přičinění. Pravda, aby se rozkrájela, skoro se do médií nedostane. Leýž snadno. Proč? Média totiž považují vyváženost za normální, namísto toho, aby hledaly pravdu. Kolikrát jsem např. letos četl PR slogan, že podzemní voda nemůže být znečištěna, protože se břidličné plyny těží v hloubkách několika km a podzemní voda je jen do 300 m hloubky. Opakuje to server za servem co druhý třetí den. Neuvěřitelné. Zdánlivě logický argument, přitom je to čirá manipulace. Byla by to pravda, kdyby: nebyl tak velký tlak pro injektáže, nebyly tektonické pukliny, vrty stoprocentně těsnily nejen samy o sobě ale nebyly propustné po vnější straně pláště, kdyby břidlice nebyly také třeba jen 700 m pod zemí (Barnett 700 m, v Marcellus shale někde vychází i těsně pod povrch!)  a podzemní voda nebyla i hlouběji - u nás Český kras minimálně 500, Trutnovsko 500 m zdroje pramene Ida i 1500 hluboko atd. Jiří Malík, vedoucí národní kampaně Koalice STOP HF (letos jen můj asi 50 příspěvek do diskuse, to samé stále opakujeme dokola, stále to samé, stále vyvracíme lži, které znovu a znovu pokaždé trochu jinak jsou prezentovány a živí diskuse, nekonečný proud Geobelsovsky laděných lží  ze strany dobře placených PR agentur - stokrát opakovaná lež stává se pravdou.... je jejich heslo. U nás ale narazí!)
0 0
možnosti
LN
Re: "vymýšlené lži na vymytí mozků cílových skupin"
Nejste náhodou taky jedna z obětí? :-) Blábolení o tzv. "OZE" je typickým znakem právě lidí s "výplachem" dutiny lebeční.Vám už nezbyde, než si vykopat zemljanku a v ní dožít pokud možno bez dětí, protože každý člověk na planetě Zemi navíc je hřebíčkem do rakve nedotčené přírody. :-P
0 0
možnosti
J

J.L.M.

15. 4. 2013 13:22
Plyn na dvě desetiletí
Zásoby břidličného plynu v Německu se odhadují až na 22 biliónů m3, alespoň to tvrdí deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Ložiska předpokládají geologové v severní polovině země, především v Dolním Sasku, Šlesvicku-Holštýnsku a Meklenbursku-Předním Pomořansku. Těžitelná je desetina tohoto množství – takže při současné německé spotřebě kolem 100 miliard m3 zemního plynu dováženého z Norska a Ruska by břidličný mohl vystačit na dvě desetiletí.Pokud by Německo vsadilo na plynovou soběstačnost, muselo by se zřídit alespoň tisíc plynových polí, každé o rozloze nejméně 100 km2, vyplývá z analýzy Ústavu aplikované ekologie a Mezinárodního ústavu pro analýzy a strategie udržitelného rozvoje (IINAS) v Darmstadtu. Plynaři by v takovém případě zabrali čtvrtinu německého území. Plynonosné horniny se nacházejí v hloubce od tisíce do 2,5 tisíce metrů. Podle prvních poznatků z průzkumu společnosti ExxonMobil obsahuje německý plyn 90 procent, ve větších hloubkách dokonce 95 procent metanu.Darmstadtští vědci přitom naznačují, že o přijatelnosti těžby břidličného plynu rozhodnou spíše konečná cena a dopady na životní prostředí, v první řadě na klima. Už dnes je cenově, energeticky i z hlediska ochrany klimatu podstatně výhodnější vyrábět elektřinu z dovážených paliv než využívat obdobná z domácích obnovitelných zdrojů. Tento stav bude platit ještě v roce 2030 dokonce i za předpokladu, že cena emisní povolenky na tunu oxidu uhličitého dosáhne 50 eur; dnes se prodává za méně než pět eur.Nejmenší kumulovanou energetickou spotřebu primární energie na výrobu jedné kilowatthodiny elektřiny budou nadále podle darmstadtských analytiků vykazovat norský zemní plyn a celkový energetický mix následované ruským a břidličným plynem; nejhůř tu vychází proud z dováženého uhlí. Nejmenší emise skleníkových plynů vznikají při výrobě elektřiny z bioplynu a v celkovém energetickém mixu. Podstatně větší pocházejí ze spalování dováženého i břidličného plynu a importovaného uhlí.
0 0
možnosti
LN
Otázkou je, kde chcete ten "bioplyn" brát, aby jeho podíl výroby
stál alespoň za řeč. O výši nákladů ani nemluvě. Ostatně, zemní plyn je taky "BIO", jenom s poněkud déle odloženou spotřebou. ;-)
0 0
možnosti
JN

Josef Novak

14. 4. 2013 15:24
Je to jednoduche, vydelat
Je to jednoduche, vydelat balik na ukor mistnich a po nas potopa§! Tak je to i s JE, to je pro zmenu megatunel
0 0
možnosti
FH

14. 4. 2013 19:29
pani Jaroslavu chapu
jeji obavy jsou z velke casti opravnene, Jiri Novak alias Josef Novak nastesti ani nevi co je to jaderna elektrarna, takze jeho vykriky jsou bezcenne
0 0
možnosti
J

Jaroslava

14. 4. 2013 15:07
Hrozba
Nedivím se že se Němci rozmýšlejí. U nás na Trutnovsku je to skutečná hrozba.   Pozavíraly se tu fabriky, i doly - pravda řeky a ovzduší se vyčistilo, ale copak  jen proto, aby  tu spustily další nepředstavitelné svinstvo? Jeden důl = vpodstatě l díra na 100 let. A toto - 1000 děr na 10 - 13 let. Zničené lesy - nové rostou  cca 70 a více roků, tvrdá chemie, 70 tun na jeden vrt, smrad, smog že trumfnem Ostravsko, ohrožení ze ztráty podzemní vody v hustém zalidnění. Jsou tu nevhodné geol. podmínky se spoustou zlomů. Vše naprosto nesrovnatelné s podmínkami v amerických stepích a pouštích. Hrozí zemětřesné jevy při jejich sondování metodami tuším tomu říkají D2 a D3. Neumím si předtavit jak by se jejich kamiony škrábaly do zdejších kopců a to se počítá s 1000 kamionů k jedné plošině. Mimo jiné budou převážet i obrovské kontejnery s nebezpečnou chemií, to zn. hrozící kolize a nehody. A nabídka práce? Na jedné plošině se počítá údajně asi 40 lidí, to zn. odborníků. Kolik našich by si u nich škrtlo?  A škody - dlouhodobá ztráta vody, kbelíky a cisterny stačit určitě nebudou, ztráta domovů. Je vůbec vláda schopná zaručit, že se nic nestane a plnohodnotně nahradit, až se stane? A každý ví, že  stane, tím spíš v takových podmínkách. Ministr Vhalupa už u koryta  nejspíš nebude a mnohdy ani těžaři. 10% plynu při této těžbě uniká do ovzduší - kdo potom způsobuje globální oteplování?! A zisky? Vláda ani neumí napsat smlouvu, kde bychom nepřišli zkrátka, ať už podplaceně nebo nešikovností.A ze všeho nejvíc člověka dráždí, když se dozví, že paní D v o ř á k o v á  z ČGS, která pro  MŽP řeší klíčové otázky v této věci a říká, že nic hrozného nehrozí , je   p r e z i d e n t k o u   AMERICKÉ ASOCIACE NAFTOVÝCH GEOLOGŮ  p r o  E v r o p u.  Čí zájmy to jsou, pro které pracuje!!! Jak může ministr Chalupa říct, že to není ve střetu zájmů!!! To ať se na mne nikdo nezlobí, ale nějaký ten zapomenutý estébák na  na úřadě je proti tomuto úplná nicotnost. Obávám se, že naše vlády už nemají moc co nabídnout a že jsou schopni nám prodat domov pod nohama, aby se kmotři měli dobře.
0 0
možnosti
JN

Josef Novak

13. 4. 2013 6:21
"při níž jen v posledních
"při níž jen v posledních dvanácti letech tato těžba stoupla 31krát a kdy každý měsíc vyrůstají tisíce nových těžebních zařízení. Faktem je, že díky novému zdroji plynu se jeho ceny v USA dostaly na třetinu cen v Německu. " Jaksi uniklo váženému autorovi, že klesající cena plynu si vynutila další vrty, protože se nevrací investice díky klesající ceně plynu.... a proto budou další vrty.......nehledě na to, že plynu je jen na deset let při současném objemu těžby plynu.A co potom? Zůstane otrávena voda! Přitom na Sibiři je plynových ložisek tolik, že je při současně spotřebě vystaráno na cca 300 let celosvwtové spotřeby a to není ještě prozkoumáno 90% Sibiře !! Frakování má společněho s jaderkou jednu zásadní věc a to, že když se něco stane, kdo to zaplatí? soukromé firmy si už vydělaly a tak nakonec tu lacinou energii zaplatí daňový poplatník několikanásobně. A takové řeči o nekonkurenci hospodářství jsou jen tlachy, protože problematika leží úplně někde jinde, ve vysokých zlodějsko-daňových nákladech!
0 0
možnosti
LN
No jasně, "...na Sibiři je plynových ložisek tolik, že...."
Chápu, že agent Jana Beránka z Greenpeace, který do komentářů na ČP nakopíroval pod nickem "Josef Novak" bez udání původu polovinu jeho "sebraných spisů", nám zase bude argumentovat hloupými bláboly bůhvíodkud. Nicméně sama skutečnost, že zmiňovaná ložiska mají být na Sibiři, která je územím Ruska, dává tušit poněkud nepříjemné souvislosti. :-)Rozsahem největší katastrofou v energetice je megatunel "OZE" hlásaný zelenými magory po celém světě, který razantně zdražil chudým zemím potraviny. Daňovým poplatníkům v zemích postižených ovládnutím státní politiky zelenou sektou Greenpeace a z ní naklonovanými národními pobočkami způsobil už k dnešnímu datu škody, které rozhodně přesáhnou rozsah a následky známé či myslitelné poruchy jaderné elektrárny kdekoli na světě.
0 0
možnosti
LN
Tady se člověk dozví věci....
"Dalším nebezpečným „vedlejším“ produktem frakování je i unikající metan, který je – jak známo – jedním z nejagresivnějších plynů z pohledu ničení ozónu."No bať, a co teprve takový dihydrogenoxid, kterého je podzemí plné!Kdyby v podzemí metan nebyl, tak by snad ani nemělo smysl jej těžit! :DNo a jinak voda pod zemí je voda podzemní a ne "spodní".Ach jo...Pokud se Německa týče, je skepse ohledně těžby opravdu namístě. V zemi ovládané zelenými magory a jejich "protiatomovou" fobií, odstavení jaderných elektráren a masívní výstavba elektráren uhelných napovídá, že když se zelení rozhodnou energetiku postavit na hlavu, tak to dokáží. Stačí se podívat na jejich aktivity u nás, v českém Kocourkově. :-P
0 0
možnosti
DK

Death Knight

12. 4. 2013 23:00
metan
Což o to, metan unikat opravdu může, akorát s tím účinkem na ničení ozónu to autor lehce netrefil. Metan je mnohem účinější skleníkový plyn než oxid uhličitý (asi 23*), ale s ozónem toho moc neudělá. Ale to se na VŠE asi nebere
0 0
možnosti