Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Psí problém: Inspiruje se Praha Vídní?

Česká metropole si s nezodpovědnými pejskaři neví rady. Civilizovaný model přitom zdárně funguje u sousedů.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
KI

Karel Iv

16. 9. 2013 13:00
Jediný problém je nedostatek
Jediný problém je nedostatek zeleně. Stačí aby v okolí byla travnatá plocha a věřte že i tomu psovi se tam lépe sere. Prostoru je dost, jen se všude zbytečně sere asfalt. Nejhorší čeho se dopouštíme jsou vydlážděné parky.   
0 0
možnosti
ZM

16. 9. 2013 10:12
pan Charvát mudruje
 a bez nadhledu přejímá blábol veřejné správy.   To, že v Praze je nedostatek vegetace není "názor poslance Manharta" ale ví malé  dítě. Praha není  Vídeň. Lidé na chodníky nemočí, psi ano. Řeší se jen výkaly. Deset postupně vyschlých loužiček udělá na asfaltu pěkný škraloup.   Psí záchodek (slušel by středověký výraz "výsernice")  je postavena na tezi, že  pes čte a obsah střev donese až k cedulce s nápisem, kde se poslušně vyprázdní. Pro psy negramotné bývá nápis doplněn piktogramem.  Moudřejší města to řeší pruhem vegetace v chodníku podél vozovky. Ty dva tři kroky je majitel schopen psa přimět aby se vyprázdnil zde a nikoliv v místě chůze.  V  místech naprostého nedostatku vegetace, např. v holešovickém "malém Berlíně", se  kromě bobků všude po chodnících dostalo dostatečného přídělu hovínek i psímu záchodku cca 4x4 m  na Řezáčově náměstí označenému cedulí. Koncentrace výkalů v různém stádiu rozkladu, podle roční doby 10-30/m2. Čištění 2x týdně, vzduch se tu dal krájet do výše druhého patra.  Sankce fungují pokud:a) jsou sankce nízké, ale častá kontrola,b) kontrola sice malá, ale výše (případné) sankce odrazuje V Praze to není "trochu o lidech",  ale "hodně  o policajtech" . Fotoaparát schopný vyfotit páníčka včetně detailu kadícího psa v ranním šeru 200 m daleko, nestojí ani 10 tisíc. Pokud by se rozkřiklo, kázeň by se během dvou měsíců zlepšila. Pokud by policajti uměli zvednout zadek a vyrazit pěšky. Ze statistiky uvedené p. Charvátem vyplývá, že v milionové metropoli policie denně zjistí průměrně 0,605 majitele co neuklidí bobek a  3,3  majitele volně pobíhajícího psa.Poučení:  v Praze je naprostý nedostatek volně pobíhajících policajtů. Výkal lze odstranit a) smetákem a lopatkou na holi, b) hovnocucem za půl milionu.  Absence kontroly má i pozitivní aspekt. Radnice může nakupit drahé vysavače a uzavřít nevýhodné smlouvy. Vlastní sběr  výkalů provede nuzák za  pár šupů.  Na výše zmíněném Řezáčově náměstíčku (30x40 m !), kvůli psům zcela zrušena vegetace, za 24 mil Kč vydlážděno, lidově se nyní nazývá Kameňák. Za jeho systematický úklid začala radnice Prahy 7  platit přes 1/4 mil Kč ročně.      Danit psa podle váhy: v r.92 jsem seděl v posluchárně, přednášel starosta holand. třicetitisícového města Zoetmeer. Zmínil i psí problém, utrousil jsem, že by mohli danit podle váhy, hranice 12-15 kg. Zasmál se.O tři měsíce později jsem jej potkal, plácl mne po zádech - na radnici již mají váhu. V ČR bude podobné věci řešit parlament a možná, že se vymluvíme na Brusel. Chvála granulím. Výkaly z granulí se rozpadnou během tří dešťů. Za komunismu, kdy se chodilo s kýblem na jatka pro vnitřnosti, výkaly držely, klouzaly a víc páchly.  Taktéž Odbor  městské zeleně HMP si stěžoval, že tvrdé bílé bobky z kostí ničí nože sekaček.  Sametová revoluce přinesla granule, jasný pokrok. 
0 0
možnosti
K

Křivan

16. 9. 2013 16:57
Policajtů je samozřejmě málo,
Policajtů je samozřejmě málo, ale nejspíš nemáte zkušenosti s psím přisednutím. Každý veterinář Vám potvrdí, že ne každé je korunováno úspěchem a hned tu máte problém jak to vysvětlit, nebo se snad radši preventivně vždy sehnout?  Za kým je pak důkazní povinnost? V noci se upřimě řečeno bobek v trávě taky těžko hledá. Jinak souhlasím, sbírat, sbírat a sbírat jak pravil VIL.Výkaly z granulí jsou vzhledem k vysokému obsahu pilin několikrát větší a s tím poločasem rozpadu to také není tak horké, viz záživný příspěvek pana KarltreuaPS. Fakt dobré thema.
0 0
možnosti
O

Odpad

16. 9. 2013 8:02
uz to staci
podle me, je stavajici pristup majitelu psu, velky pokrok oproti drivejsku. naprosta vetsina majitelu zejmena v vnitrnich prazskych ctvrtch psi hovna zbira. to pred dvaceti lety vubec neexistovalo. povinost majitele hovno po svym psu uklidit je prirozena a funguje. zakaz volneho pohybu psu, je obrovske omezeni a zasah do svobody, neprimerene opatreni. podobne tomu, jako naridit vsem chodcum helmy a plosne zakazat vstup na silnici, protoze XY, jiste si lze predstavit i "presvedcive" argumenty. na nic z toho, spolecnost nema pravo, protoze to na jedne strane neni nezbytne a zasahuje to do samotnych zakladu svobod a prirozenosti jednotlivce .. o hovna, je treba se postarat jinak nez vyrezavanim krovi do ktereho lidi z nouze chodi srat nebo zakazem pobihani psu. misto vozitek na hovna za statisice a komecnich firem (a naslednymi stiznostmi na vysoke naklady), by mohli za zlomek ceny zamestnastnat dlouhodobe nezamestnane a zabily by tri mochy jednou ranou.
0 0
možnosti
KI

Karel Iv

16. 9. 2013 12:47
Přesně tak, navíc hovno v
Přesně tak, navíc hovno v parku na trávě není žádný problém. Naopak je to hnojivo. Chodím do stromovky, psů je tam jak psů a nikdy jsem do hovna nešlápl. :-)
0 0
možnosti
MK

Marek Kyncl

16. 9. 2013 5:22
Nejvážnější problém zde zaněl
Nejvážnější problém zde zaněl pouze okrajově, a to, že Praha má katastrofální nedostatek pouliční zeleně. Proto se jaksi nedaří řešit mnoho problémů takovým způsobem, jako ve Vídni nebo v Mnichově.  Přitom problém s pouliční zelení není dědictvím hostorie, a už vůbec ne té komunistické, kdy se na tento problém v urbanictice bralo mnohem vě+tší zřetel než dnes. Můžeme tedy spouštět histerie proti psím hovnům, ale skutečnost, že všichni obyvatelé města (nejen ti čtyřnozí) trpí tím, že žijí na jedné velké zaasfaltované place, se tím příliž nezmění.
0 0
možnosti

16. 9. 2013 3:07
Jenom psí problém ?
 A co taxikáři, MHD, městská policie a tím pádem i úřednictvo a politici, kteří nejsou schopni tyto problémy řešit !
0 0
možnosti
KI

Karel Iv

16. 9. 2013 12:48
Psí problém neexistuje. Psy
Psí problém neexistuje. Psy nejsou problém, naopak jsou pro spokojený život důležití. 
0 0
možnosti
JT

Jarda T

15. 9. 2013 10:30
Ono je to o něco složitější
Co se týká napadení, a to jak psa, tak člověka, většinou jde o velkovýrobu velbloudů z komárů. Málokdo z lidí má dnes skutečné zkušenosti s tím, jak se psi v určitých situacích chovají. A většina tzv. napadení není projevem agresivity. Jde o manifestační útoky. Pouze v minimu případů se jedná o skutečný útok, kdy i sedmikilový psík dokáže docela zajímavé věci. A spousta "napadených" lidí ani nepozná, že je nadšený pes láká ke hře. Vztahy mezi psy jsou samozřejmě o něco složitější, ale, alespoň částečně socializovaný pes má zábrany, které mu brání být při útoku sskutečně nebezpečný. Ty souboje jsou do značné míry rituální. Ale samozřejmě vím, že existují psi, kteří díky svým majitelům socializováni nejsou, a v tom případě lze problémy očekávat. Na druhou stranu je potřeba si uvědomit, pominu li vlastnosti chovatelů, že spousta pravidel, která platí zejména ve větších městech té socializaci úspěšně zabraňují.A psí exkrementy? To je velmi zvláštní kapitola. Málokdo si dnes uvědomuje, že poplatek, který město za psa inkasuje byl původně zaveden jako platba městu za to, že metaři uklízejí i tyto věci. Každý majitel psa tedy platí za to, že se město stará o čistotu v míře úměrné počtu psů. Současný stav, kdy je majitel povinen platit za službu, kterou stejně musí vykonávat sám, je - mírně řečeno - dosti podivný. Tím se samozřejmě nebráním tomu po psech uklízet. Ale jde pouze o lidskou slušnost a ohleduplnost. A těžko chápu vyhlášky, které mi dávají za povinnost vykonávat službu, za kterou jsem podle stejné vyhlášky povinen zaplatit.
0 0
možnosti
B

Benoit

15. 9. 2013 6:34
Bojím se, že to dopadne
Bojím se, že to dopadne klasicky počesku - převezme se všechno, kromě vytvoření zmíněných psích zón, díky kterým to ale (převážně) ve Vídni funguje. 
0 0
možnosti
K

Křivan

15. 9. 2013 6:32
U Rakouska jsme se měli
U Rakouska jsme se měli poučit hned po roce 1989, především, ale jak se dělá mezinárodní politika.PS. K těm pejskům, co takhle zohlednit velikost a váhu. 
0 0
možnosti
B

Benoit

15. 9. 2013 6:44
Dle mého názoru si většího
Dle mého názoru si většího psa ve městě víc hlídáte (lidi z něj mají respekt a asi by se zbláznili, kdyby hned na první pohled nenašli majitele). Naopak takový yorkšír si žije vlastním životem někde 20 metrů za vámi a to je to neuklizený hovno pak. Myslím, že zohlednit váhu je blbost. 
0 0
možnosti
PM
Spíše ozelenit střechy, chov je neuroza a ta dána i prostředím
Pes je šelma, pokud se krmí masem, exkrement nevidím. Je minimální, pes s ním šetří na místa pro něj zásadní. Když se krmí navoněné a ochucené piliny, je lejno větší, než samy původní  granule. Třeba rozlišit slepce a seniory, kde v druhém případě je sociální efekt zřejmý. Pořád lepší špinavá ulice, než senior nalezený měsíc po smrti v bytě. Tak VIP zony, školák s psiskem může doběhnout kamkoliv. Praha má mimořádně degenerovaná plemena, podvraťák má výhody, ale snad na vsi. Město si žádá odpovídající plemeno v odpovídající kvalitě. Ne kopie televizního seriálu. Odpovídající výcvik. Když jsem s autem v Praze, obvykle platím parkovné, co brání, aby i návštěva měla pro psa, koně, velblouda, lamu, pštrosa, tygra .....denní lístek, týdenní, měsíční?  V tramvaji mne bez lístku vyhodí, ač já člověk a ne pes. Lístek může být v každé trafice. V našem městě ještě nedávno sídelním a hlavním, je pes příjemným oživením, příležitostí konverzace, dokladem, že psovod je místní a tak i zdroj informací, navíc při venčení má čas. Psovodi sledují okolí, které důvěrně znají, a když vidí něco neobvyklého, ohlašují kam třeba. Policie jim vlídně poděkuje, že jejich pocitů si váží, že to prověří popř. spojí s dalším. Upgradovat město místodržitelské bude ještě fuška.
0 0
možnosti