Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Prožíváme největší spiknutí proti svobodě slova od pádu komunismu

Kam se hrabe malá česká válka na mnohem dokonalejší útok na svobodu slova, který dnes prožívá Británie, píše Benjamin Kuras.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Enkidu

27. 3. 2013 14:35
České noviny
Hlavní české noviny maji vlastníka v zahraničí a stará pravda je "koho chleba jíš, tak toho píseň zpívej". 
0 0
možnosti
Skvělé, pane Kurasi, děkuji.
Jenže, o tom by novináři měli psát denně. Namísto toho jste docela osamocenou vlaštovkou. Copak dělá Syndikát novinářů ? Co český Pen klub ? Už si spontánně nasadili náhubky jako ČT a ČRo ? Smutné.Sylva ŠauerováP.S.: Přečetl jste si tu diskusi dole ? Ještě se něčemu divíte ?
0 0
možnosti

M11í32r66a 26K49o74z42á17k

25. 3. 2013 9:50
Každý brání své koryto
tak i Kuras. novinařina je v naších poměrech je výnosným zdrojem obživy bez rizika, když držíte lajnu šéfů. Dle Kurase jsou novináři neomylní, charakterní a tudíž každá kritika je neoprávněná a je tím  ohrožena svoboda. Čeho, asi pomluvy, nebo Goebsovského principu opakováním lží, přeměnou na "pravdu". Ale přece každý má právo vyslovit svůj názor a proti novinářům máme tu nevýhodu, že jsme odkázání na jejich milost, zda náš názor otisknou a to ještě v podobě, která se jim zamlouvá. Stačí si jen vzpomenout jaké pozdvižení v jejich branži vyvolal návrh, aby byla uzákoněna možnost odpovědi na článek, který se vás dotýká. Hned byl použit oblíbený argument s omezením svobody, protože noviny jsou soukromé a vy nemáte právo chtít aby otiskli vaší reakci. I když je tento princip v mnohých zemích uzákoněn. Tak se to u nás přehrálo na soud, což v naších poměrech je je fraška při jejich rychlosti a podělanosti dostat se do křížku s takovým novinářem, který určitě na vás stvoří něco a kolečko se opakuje. Vzpomenete si na nějakého novináře, že byl odsouzen, že překrucuje, nebo lže?
0 0
možnosti

Vladimir1950

24. 3. 2013 19:53
Zajímavý článek
Je pravda, že na jednu stranu dokážou novináři, pokud nejsou slouhové některé politické strany nebo lobby pomoci. Bohužel, takových je málo a v dnešní době se moc neprosazují. Na ty ostatní se vztahují Zemanovy invektivy o novinářském "hnoji"..Je jasné, že moc mají politici, ne novináři. Politici nelibě nesou, když jim někdo vidí pod pokličku. Proto třeba "náhubkový zákon" z dílny "experta" z plzeňských práv Marka Bendy. To je bič z ODS  na ty novináře, co nejde podplatit.Na druhé straně uplatit média a novináře je v dnešní době  běžné, otázkou je jen výše odměny..Tohle bych nenazýval  spiknutím, ale "vzájemně prospěšnou koexistenci" :-))Pro normálního občana je to výraz pro gauneřinu nejhrubšího zrna..
0 0
možnosti

Hlinsky

24. 3. 2013 9:23
Zeman má pravdu, Kuraš to nechápe
Náš tisk je ve vlastnictví všech možných zájmů, jen ne českých. A proto především vymývá mozky aby byl zajištěn status quo ( chudí - bohatí) . Aby náhodou někdo nepochopil, kdo je zde hlavní zloděj.
0 0
možnosti

23. 3. 2013 8:07
Dokud se o problému bude
Dokud se o problému bude veřejně psát a mluvit, tak je to pořád dobrý.Špatný to bude ve chvíli, kdy se o tom začne jenom šuškat po hospodách.
0 0
možnosti

Ctenarcp

23. 3. 2013 7:25
Když spiklenci, tak sem se jmény. Kdo s kým a za kolik?
Pane Kurasi, nemá cenu se přít, zda politici usilují o kontrolu nad informacemi šířenými médii. Tak to bylo a je. Ale nekontrolují jen tisk. Třeba Major Zeman se po komunistickém vzoru vysílal s ideologickým vysvětlením také po Velké plyšové socialistické revoluci. PROPAGANDA:  Seriál vznikal v době hluboké normalizace k 30. výročí vzniku SNB. Jeho cílem bylo propagovat a obhajovat činnost bezpečnostního aparátu socialistického Československa a očernit odpůrce komunistického režimu. Na natáčení seriálu se také podílelo pomocí Tiskového odboru i Federální ministerstvo vnitra. Jako v mnohých jiných dílech z této doby v něm byla řada skutečností uváděna do smyšlených souvislostí, nebo některá fakta zcela měněna. Většina dílů seriálu je sice natočena na základě skutečných událostí s řadou nepozměněných faktů, ale jejich celkové, ideové vyznění je poplatné době a účelu vzniku seriálu. To je důvod, proč je seriál označován jako propagandistický. KONTRA-PROPAGANDA:  Poprvé po roce 1989 se seriál na území dnešního Česka vysílal až v letech 1999–2000 (na Slovensku už v roce 1998 na soukromé televizi Markíza), což vyvolalo vlnu diskuzí a kontroverzní reakce. Česká televize, která jej vysílala, jej doplnila také dokumentem, v němž byly jednotlivé díly konfrontovány s historickou realitou, a krátkým přehledem dobových událostí; vzniklý komponovaný pořad měl název Třicet návratů http://cs.wikipedia.org/wiki/30_p%C5%99%C3%ADpad%C5%AF_majora_Zemana http://zpravy.idnes.cz/navrat-majora-zemana-0r1-/domaci.aspx?c=990917_163241_nazory_pet Naprosto nesouhlasím s Vaším tvrzením, že: "Novináře můžete nečíst nebo vypnout, politici jsou na váš každodenní život přisátí jako pijavice". Přes tiskové odbory a veřejnoprávní média se šíří propaganda. Co se stalo s BBC zpochybňující existenci zbraní hromadného ničení v Iráku? http://en.wikipedia.org/wiki/Hutton_Inquiry    ;
0 0
možnosti

Kevil

22. 3. 2013 21:43
Svoboda slova v ČRstánu neexistuje
Anonymní diskuse na hlavních serverech novinky, idnes, lidovky, aktualne aj. byly zrušeny. Na stránkách politických stran o žádnou diskusi už vůbec nestojí.  V obcích nemají opoziční politici žádnou šanci vyjádřit svůj názor. Dvacet let od sametové revoluce se chystá zákon o přístupu opozice do radničních novin...
0 0
možnosti
Foto

Aspik

23. 3. 2013 10:02
strach
Exemplárním příkladem těch, kdo se bojí jiných názorů jsou církve. Nenašel jsem nikdy na stránkách věřících prostor pro otevřenou diskuzi. Asi by cesta měla vést přes sílu argumentů, ne přes zákazy a tresty. Potenciální postihy mění režim práce všech mozků, i těch nejlepších, a ne k lepšímu. Z dobrých argumentů se rodí autority, na které pak soudní lidé dají. Je tedy třeba i vychovávat dostatek soudných lidí, aby měli nezanedbatelný vliv.
0 0
možnosti

22. 3. 2013 17:51
Kritika médií v obecné rovině je útok na svobodu slova.
Kritika jednotlivých vydavatelů či novinářů za konkrétní nepravdivé články naopak svobodu slova nikterak neomezuje, nýbrž naopak - pomáhá zajištit věrohodnost médií.
0 0
možnosti

Babaq

24. 3. 2013 12:48
Ano, ale podtrhněte si slovo
Ano, ale podtrhněte si slovo "jednotlivých" a "konkrétní" a znovu se zamyslete nad obsahem článku. Tady totiž už nejde o jednotlivosti a konkrétní případy, tady jde preventivně o všechny, kteří by případně mohli na něco přijít a nedej bože to i zveřejnit.
0 0
možnosti

Ufonek

22. 3. 2013 17:30
Opravdovou hrozbu svobodě slova
tvoří všelijací spasitelé bojující proti teroristům, pedofilům* a pirátům. A hlavně ti bojující za "slušnou společnost" popř. "společenský pořádek" (jako to již dlouho dělají soudruzi v Číně).Nejdřív lidem vymažou mozek pomocí jakési strašné (ale z většiny imaginární) hrozby, kvůli které nastane až skoro apokalypsa, pokud honem rychle nezrušíme půlku ústavních práv, a vymývají a vymývají dokud se jim nakonec nepodaří prosadit naprosto zbytečný zákon "pro dobro dětí/autorů/národní bezpečnost", který ale ve finále způsobuje (po)malé, ale jisté omezení svobody. Všechno často jen protože tak mohou vydělat o dolar více (Popř. ten, kdo je platí).Se "zlobivými médii" je to velice podobné. Poškození pověsti  jakožto obvinění a regulace médií je hlavně nástroj mocných, jak utišit kritiku a dissent - tedy ty, kteří odhalují jaké prasárny ten který politik dělá. Což je běžná praxe v té krásné a pokrokové zemi, jakou je matička Rus.*Ano, s pedofily je to jinak, ti opravdu tvoří problém, ale dnešní cenzura a nezákonnost držení nahrávek dětské pornografie (i když držení nahrávky vraždy je plně ok) nic neřeší.
0 0
možnosti