Protipirátský výbor Kongresu USA: Švýcarsko na černé listině

Dle amerických kongresmanů se z alpské země stává magnet na všelijaké pochybné weby.

Američtí kongresmani z protipirátského výboru koncem minulého týdne zveřejnili seznam zemí, ve kterých řádí pirátství. Vévodí mu stejně jako každý rok Čína, Rusko a Ukrajina. Snad poprvé v dějinách internetu se však na seznamu zloduchů – The Congressional International Anti-Piracy Caucus – objevily i Itálie a Švýcarsko. Zejména alpská země působí na seznamu podobně nemístně jako Rakušan Josef Fritzl na výjezdním zasedání Dětského fondu Organizace spojených národů.

Podle protipirátského výboru Kongresu USA jsou prý švýcarské zákony natolik bezzubé, že se ze země stává „magnet na všelijaké pochybné weby“. Zpráva dává mimo jiné najevo, že pokud země nezačne aktivně chránit držitele autorských práv, minimálně ti čtyři kongresmani, kteří seznam sestavili, se se Švýcarskem přestanou kamarádit.

V případě Švýcarska však možná jde o pomstu za prohlášeníšvýcarské vlády na konci minulého roku. Tehdy Švýcaři v podstatě oznámili, že stahování filmů a hudby u nich zůstane legální, přestože v něm hudbu, filmy a hry ilegálně downloaduje každý třetí teenager. Navzdory tomu však nemají pocit, že by pirátství jakkoli škodilo jejich kultuře a že peníze, které lidé tímto způsobem ušetří, obratem investují například do návštěv koncertů či kin. Pirátství prý škodí zejména zahraničním společnostem, které se však musejí novému chování konzumentů přizpůsobit.

Rozhodně prý není na švýcarské vládě, aby se starala o příjmy zahraničních firem. Ty se musejí vyrovnat s tím, že nové technologie lze i zneužít. „To je cena, již platíme za pokrok,“ konstatuje analýza, kterou si bernský kabinet objednal u švýcarského Ústavu pro duševní vlastnictví. A vůči zahraničním koncernům podotýká, že ten, kdo bude spoléhat na staré byznysové modely, boj o trh prohraje. Není divu, že se v USA naštvali.


Ufonek USA = Buzerant světa? 15:38 25.9.2012
mcl Ilegálně downloaduje? 15:33 25.9.2012
Urvisu 13:21 25.9.2012
jindrichmelar kéž by 5:49 25.9.2012

Počet příspěvků: 6, poslední 25.9.2012 03:38 Zobrazuji posledních 6 příspěvků.