Profesor Fanta: Kácení na Šumavě skončí mezinárodní ostudou

I mezi kvalifikovanými lesníky se nachází řada kritiků bezuzdného kácení. Profesor Josef Fanta analyzuje problém z pozice lesnického experta.

8.8.2011
 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: Česká pozice

Není docela pravda, že spor o bezzásahové zóny Národního parku Šumava pramení z rozdílného pohledu lesníků a přírodovědců. Zatímco v táboře ředitele parku přírodovědce nevidět, mezi kritiky bezuzdného kácení je řada lesníků. Patří k nim i emeritní profesor Josef Fanta, jehož lesnická profese zavedla do různých lesů a pralesů Evropy. Z kůrovce nemá žádnou fobii: „Kde je smrk, tam je kůrovec. Je to součást přírody.“

Samozřejmě velice rozlišuje, zda se kůrovec nachází v jádrové zóně národního parku nebo v hospodářském lese. Novodobý osud Šumavy považuje za velice nešťastný, protože ho provázejí neustálé skokové změny. Kácet, nekácet, kácet… Za největší chybu minulosti považuje rozsekání jádrových zón parku na 135 malých kusů. S tím se dle něj bude příroda Šumavy vyrovnávat desítky let.
A působení současného ředitele? „Za prvé nemá vzdělání, aby mohl přírodním procesům porozumět a za druhé porozumět nechce,“ říká Fanta. A uzavírá: „Obávám se, že celá záležitost na Šumavě skončí velkou mezinárodní ostudou.“ Naslouchejme.

I mezi kvalifikovanými lesníky se nachází řada kritiků bezuzdného kácení. Profesor Josef Fanta analyzuje problém z pozice lesnického experta.

Jan Kundera

Počet příspěvků: 4, poslední 18.4.2014 10:48 Zobrazuji posledních 4 příspěvků.