Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Proč se Česko zatím nedopracovalo k rozumným reformám?

Pozoruhodný text na iHNed: Je-li stávka krokem k rostoucí participaci, mohla by být dobrou investicí do reformní budoucnosti.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Auriga

16. 6. 2011 21:13
slozitost
Theo, v podstate s Vami souhlasim, priklad povinneho clenstvi (samozrejme jenom v pripade, ze chci volit) jsem uvedl jako technicky nejjednodussi z forem prime demokracie. Ve virtualnim parlamentu by pak nesedely stovky zastupcu, ale kazda strana by hlasovala svou vahou (podobne jako na valne hromade akcionari). Jine formy jsou samozrejme politicky i eticky vhodnejsi a vyspelejsi, ale jejich implementace by mohla zabrat desetileti (jsem pro, ale tato desetileti uz muzeme stravit v nejake nizsi forme prime demokracie).A slozitost je i mym druhym argumentem: Copak je realne v dnesni dzungli ohlidat, jestli parametr 95% je podvodem, nebo "kyzenou" podporou alternativnich zdroju? A nejen ohlidat, ale rovnez presvedcit verejnost nebo zakonodarce, ze je to tak? Jedina moznost, kterou vidim, je dusledny vyklad Ustavy jako zakladu prava a eliminace vsech zakonu, vyhlasek, atd. ktere jdou proti Ustave (system takto fungoval v Americe temer 200 let, nez se povedlo Ustavu zaplevelit nesmysly). Chtelo by to ovsem americkou ustavu a ne ceskou).
0 0
možnosti

Theo

17. 6. 2011 18:14
Složitost je daň za možnosti
Aha, tak to bylo myšleno jako přechodné, nikoliv definitivní řešení... Mno nesouhlasím s ním ani tak, byť v tomto světle dává větší smysl. Přímou bezpartajní demokracii nepovažuji za technicky nijak složitou. Skutečným problémem je jednoznačně legislativní řešení - není od koho opisovat. Obávám se ovšem, že než se dostaneme k řešení praktických otázek, uplyne ještě hodně vody (a poslanecké lavice ošoupe ještě hodně volených zadků). Chápu ale, že pro systém postavený na politických stranách může být tato přechodná forma jednou z mála možností k jeho přerodu.V reálném světě je 95%ní podpora kýženou podporou (alternativních zdrojů energie nebo čehokoliv jiného). Nic víc nic míň. Že byla dosažena podvodem? To je signál, že v systému je potřeba cosi upravit. Že byla dosažena nezájmem potenciálních voličů-oponentů? Asi to není tak důležité téma, nebo mu bylo věnováno málo pozornosti. Je mi jasné, že teď nevidím řadu problémů, které s praktickým provozováním něčeho podobného vyvstanou, ale to podle mého názoru není důvod se tím nezabývat (jaderné elektrárny také vygenerovaly řadu problémů, které v době jejich zavádění nebyly jasné, a řeší se teď za pochodu, ačkoliv dopředu bylo jasné, že nějaké problémy nastanou. Přesto jsme je zavedli). Současně mi ale jisté potíže dělá představa 10ti milionového zákonodárného sboru :)Celkově je toto téma asi natolik rozsáhlé, že je nemožné jej diskutovat, potažmo zde. Je ale příjemným zjištěním, že je nás více, kteří nad těmito problémy uvažují.
0 0
možnosti

Auriga

16. 6. 2011 15:48
neprima demokracie
Kdyz existuje 10 solarniku, kteri pohadkove zbohatnou na nenapadne zmene v zakone a milion lidi, kteri jim diky tomu daji za nic 200kc kazdy mesic, jaka je sance, ze v zastupitelske demokracii vyhraje onen milion (zbylych 9 milionu je negramotnych) lidi? Jaka je sance, ze tento milion prolobbuje v parlamentu zakon tak, aby byl spravedlivy (tedy defacto, aby vubec nebyl)? A jaka je sance, ze se to povede tem 10 podvodnikum? A jaka je sance, ze se vycerpaji moznosti, na nichz lze stavet podobne podvody?Proc uz davno nemame primou demokracii s povinnym clenstvim volicu ve "sve" strane? Dnesni technologie by to umoznily realizovat za par tydnu...
0 0
možnosti

Theo

16. 6. 2011 20:09
Přímá demokracie?
Těch 10 solárníků, jak píšete, mohli pohádkově zbohatnout právě díky nedostatečné formě kontroly občanů nad zákonodárstvím. Pokud tomu článku správně rozumím, pak je v něm navrhováno jako protiopatření větší demokratizace kontroly (a pokud možno i rozhodování), která by napříště podobným excesům měla zamezit. Problém je stále stejný: nebyli jsme a nejsme ochotni věnovat čas hlídání okolního dění, čehož naši volení zastupci namnoze zneužívají tím že si prostě dělají co chtějí a my se pak jen divíme, jak je tohle, sakra, možné? Představa demokracie = volby je naprosto zcestná a někde v těch místech demokracie končí. Povinné členství ve "své" straně zavání pokusy předchozích sociálních inženýrů pravicového i levicového střihu a nemá s přímou demokracií nic společného. Jednak je naprosto zcestná představa, že v přímé demokracii by za lidi opět měly rozhodovat pouze strany (a přesně tímto směrem tento požadavek jde), druhak komplikuje morální integritu občanů ("v tomhle souhlasím se Zelenýma, ale tady jsem zase pro řešení z ODS, co mám dělat?") a třeťak naprosto neřeší problém těch, kteří se nechtějí nebo nemůžou přiklonit ani k jedné ze stran. Určitě by se dalo lecos napsat i k těm "solárníkům", ale to si nechám k nějakému jinému článku, kterého se to bude tematicky týkat.
0 0
možnosti

Jozef Gáfrik

16. 6. 2011 10:50
co myslel timto:
„Polovinu české ekonomiky ovládá zahraniční kapitál, kterému je v zásadě jedno, jak se tu vládne, dokud jsou zaměstnanci vzdělaní a levní, podnikatelské prostředí elementárně stabilní a silnice pro export sjízdné. (…) Tuto polovinu česká politika (naštěstí) ignoruje. A zejmena slovem ''nastesti''?
0 0
možnosti

Theo

16. 6. 2011 20:26
Na to není težké přijít
Polovinu české ekonomiky tvoří jen několik málo odvětví (například automobilové, nebo strojírenské, ale také bankovnictví), které je ovládáno zahraničním kapitálem (Škoda je ovládána VW, Mittal má kořeny v Indii, např. Škodu JS vlastní Ruské konzorcium, Česká spořitelna patří rakouské Erste Bank apod...) a nemalá část subdodavatelů je rovněž vlastněna ze zahraničí. To štěstí spočívá v tom, že kdyby se česká politika začala zblízka zaobírat touto částí ekonomiky, mohlo by se dost rychle stát, že nám ti pracně sehnaní zahraniční vlastníci kapitálu (dřív se jim říkalo strategičtí partneři), zkrátka utekli. I s penězi, výrobními prostředky, know-how, atd... Proto je to "štěstí" (v neštěstí způsobeném tím, že podstatnou část českého průmyslu nevlastní Češi :/)...
0 0
možnosti