Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Proč jsou Vánoce natolik nekřesťanské?

Člověk stojí nad povinnostmi, závazky a odpovědností vůči druhému a nový způsob života ovládla jeho svoboda. A té je podřízena i rodina.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Josef Pepa Nos

23. 12. 2013 7:30
Hlubina bytí a nekonečná vzdálenost Boha?
Ani náhodou! JDE O NICOTNÝCH 30 CM OD HLAVY DO DUCHOVNÍHO SRDCE, KTERÉ JE UPROSTŘED HRUDI.Takto je už předem, dokonce ještě před narozením ba i početím definována lidská bytost.A pokud tuto definici odvrhne - důsledky toho bývají více než strašné.
0 0
možnosti

Wajrou

22. 12. 2013 19:00
Pravdu mají všichni
video: Teal Scott: Prečo si duchovní účitelia tak protirečia?
0 0
možnosti

21. 12. 2013 9:36
Laciný a pokrytecký článek. Ufff!
Co je, proboha, na nakupování dárků dětem a nejbližším osobám tak špatného?  Není to naopak krásná tradice?Článek je toliko snůškou snobských plků. Kritizuje krásné odbobí roku, ve kterém se lidé navštěvují, vzájemně se obdarovávají, někteří dokonce neváhají posílat tradiční papírová vánoční přání.Mám tu atmosféru rád. Mám rád lidi.
0 0
možnosti

Lubor Konas

19. 12. 2013 11:42
X-mas
Díky, opět moc poučný a zajímavý čtení, hned bych si obě knížky přečet, ale kde brát čas a nekrást, naštěstí jste tu Vy Terezo !  ( :
0 0
možnosti
Tradice je tradice.
O zrušení biblických dějin se Praze usiluje už mnoho staletí. A vždycky se jedná o majetek, který církev dostala od lidí věřících. Když v březnu 1925 Národní shromáždění naprosto vážně jednalo o zrušení všech církevních svátků, domnívali se lidé na venkově, že užvatlaný tatíček Masaryk se posadí na místo Pánaboha. Nakonec došlo ke kompromisu pohanské Prahy s křesťanskou Moravou a Slovenskem a byla zrušena jen polovina svátků. Vánoce a velikonoce zůstaly, i když okleštěné. Přestože s náboženstvím je ČR na úrovni Číny, vánoce s obžerstvím si soudruzi ponechávají, protože ani Zápotockému se nepodařilo svět přesvědčit, že Ježíšek se narodil vousatý. Lidi mají prostě rádi tradice, vzpomínky z dětsví, a když to z nich nevymlátili masarykovci, nacisti ani komunisti, pochybuji, že to vymlátí současní pohani.
0 0
možnosti

Odpad

17. 12. 2013 17:52
pitomosti
clanek je typickym zmatenim kterym nas krestanstvi neustale oblazuje. vanoce jsou svedectvim jeho zlodejiny - kradeze. ukradlo svatek, ritual slunovratu zalozeneho na skutecnem zaklade a propagandou z nej vytvorilo vanoce, ktere jsou ted jakoby prazdne, postavene na nicem. reseni je stavet na skutecnosti- slunovrat neni vymysl, vanoce jsou vymysl. v tom je zakopany pes a duvod pocitu nefunkcnosti vanoc. vratme je odkud byli ukradene a budou nam fungovat na veky.
0 0
možnosti
Protože určující hybná síla západní společnosti se změnila
Článek obsahuje hlubší zamyšlení jdoucí za rámec otázky v titulku, ale sama otázka v titulku nutně vede k otázce: "Proč  určující hybnou silou západní společnosti už není náboženství a církve,  ale byznys?"  Odpověď známe od historiků, filozofů a ekonomů. Ale protože lidé jsou stále lidé, kteří a) mimořádně silně reagují na symboliku,  b)  ke spokojenosti i snazšímu navigování (ovládání, manipulaci, udržování poslušnosti, klidu nebo soudržnosti) potřebují "hry" a  c) milují tradice, pocit pevných bodů a těšení se na ně,  proto se určujícím hybným silám společnosti - chudé i ekonomicky dobře situované -  hodí rituály,  v případě křesťanské společnosti rituál Vánoc. V komerční společnosti, stejně  jako kdysi dávno, ve společnosti motivované (vedené, usměrňované, ovládané) náboženstvím. Křesťanské náboženství se chopilo rituálu zimního slunovratu,  byznys se chopil rituálu Vánoc.
0 0
možnosti

16. 12. 2013 11:27
Křesťanská tradice a kultura
Křesťanská tradice a kultura je mnohem víc, než jenom víra v dědu sedícího na obláčku. Lidé kteří slaví Vánoce v duchu opravdových křesťanských tradic, nemají důvod vykřikovat své asociální postoje do světa, ani nemají potřebu kompenzovat si své mindráky na webových diskusích. Nejsou prostě tolik slyšet, což ale neznamená, že neexistují, nebo že jsou v menšině. 
0 0
možnosti

Jiri12

16. 12. 2013 6:49
Problém lze ilustrovat na Masarykovi, který
jako mladý muž byl hrdý na to, že je katolík, potom poznal Charlottu - unitářku, ale nepřestoupil k unitářství, nýbrž k evangelíkům, aby se nakonec i s nimi rozešel a hledal individuální náboženství BEZ PROSTŘEDNÍKA. Přitom se považoval celý život za silně věřícího (nebo spíše VĚDOUCÍHO - víra je slepá, a on věděl, že Bůh JE) a o to opíral i řadu svých prací (Problém nesmrtelnosti duše u Platona, Problém sebevražednosti, atd atd). Vypadá to tak, že dnešní člověk obecně hledá nějakou oporu, morálku, ale hledá svůj individuální svobodný přístup bez prostředníka - a že jen "slaboši potřebují faráře" (cituji Karen Amstrongovou), místo faráře hledá Učitele a staršího Bratra, a to je těžká cesta:-)TGM říkal "myšlení bolí"...Někteří ovšem hledají jistotu - "nechci přemýšlet, řekni mi, co mám dělat" - a tuto tzv. "jistotu" nalézají v sektách a katolictví.
0 0
možnosti

J28o73s13e82f 27H82u51s

15. 12. 2013 23:09
Pro paní Matějčkovou:
Dobrý den. Jen bych rád upozonil, že podstatné jméno "svoboda" se rozhodně nepojí se zájmenem "JENŽ". Vím, že je to dnes trendy, ale pokud to člověk neovládá, není zakázáno použít spojení "svoboda, KTERÁ.....". :)
0 0
možnosti

D50a18v58i13d 53K77a52s47l

17. 12. 2013 10:05
ad jenž
Dobrý den, zájmeno "jenž" se vztahovalo k člověku, nikoliv ke svobodě. Větu jsme přeformulovali. Pěkný den, David Kasl
0 0
možnosti