Proč chce Vladimír Dlouhý z Goldman Sachs na Hrad

Aktualizováno. Bývalý ministr průmyslu a obchodu ohlásil kandidaturu na prezidenta. Jistě si uvědomuje, že nemá šanci dostat se do druhého kola voleb.

Martin Shabu 23.6.2012
Trhy východního bloku „odstřelil“ tehdejší místopředseda federální vlády Vladimír Dlouhý na zasedání RVHP v lednu 1990 v Sofii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČTKČeská pozice
Trhy východního bloku „odstřelil“ tehdejší místopředseda federální vlády Vladimír Dlouhý na zasedání RVHP v lednu 1990 v Sofii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktualizováno. Bývalý politik někdejší vládní pravicové strany ODA a nynější zástupce americké investiční banky Goldman Sachs v České republice Vladimír Dlouhý se po „týdnech rozmýšlení“ definitivně rozhodl ucházet o funkci prezidenta republiky. Uvedl to v pátek zpravodajský server iDnes. Bývalý ministr průmyslu a obchodu prý kandidaturu oznámí v nadcházejících dnech a jeho volební tým už pracuje na sbírání potřebných hlasů pro nominaci.

„Nezlobte se, ale nebudu to komentovat,“ řekl v pátek serveru iDnes Dlouhý, který v soukromých rozhovorech z minulých let vždy naznačoval, že jednou by se rád vrátil do vysoké politiky. Zpráva je zajímavá i proto, že vedle Jana Fischera a Miloše Zemana se jedná o dalšího, již třetího, člena totalitní KSČ, který chce získat podporu občanů ve snaze stát se hlavou státu.

Pěkný zářez v CV

O zájmu bývalého ministra průmyslu a obchodu Dlouhého a člena poradního orgánu vlády (NERV) jít do prezidentských voleb informovala jako první ČESKÁ POZICE už letos v únoru. Redakce uveřejnila zprávu o tom, že si údajně nechal vypracovat průzkum veřejného mínění, jak by v přímé volbě uspěl. Na zaslané dotazy ČESKÉ POZICE ohledně své další politické kariéry však tehdy nereagoval. Podle informací ČESKÉ POZICE utajovaný průzkum, který měl testovat šance Dlouhého na prezidenta, nedopadl dobře.

Dlouhý je velice chytrý muž a jistě si uvědomuje, že nemá šanci dostat se do druhého kola prezidentských volebJak si tedy vysvětlit čtyřměsíční pauzu a opětovný zápal pro boj o Hrad? Jednou z interpretací může být například to, že si Dlouhý zadal u jiné agentury průzkum, který mu zřejmě přisuzuje lepší šance na úspěch.

Avšak ve světle Dlouhého dosavadní kariéry se zdá pravděpodobnější, že tímto rozhodnutím hodlá pouze upevnit dosavadní pozici ve struktuře svého současného zaměstnavatele. Dlouhý je velice chytrý muž a jistě si uvědomuje, že nemá šanci dostat se do druhého kola prezidentských voleb. Proto je jediným vysvětlením jeho kandidatury získat do životopisu i zajímavý řádek o tom, že byl kandidátem na českého prezidenta. Takové vylepšené curriculum vitae zní v očích západních organizátorů mezinárodních konferencí lákavě a jistě pozitivně ovlivní i výši honoráře pro přednášejícího manažera Goldman Sachs Vladimíra Dlouhého.

Aktualizace: V noci z pátku na sobotu Dlouhý svou kandidaturu oznámil oficiálně na Facebooku i na osobních webových stránkách, kde uvedl mimo jiné vize pro Českou republiku na příštích pět až deset let. A proč se dle svých slov pro kandidaturu na prezidenta rozhodl? Citujeme ze stránek www.vdlouhy.cz:

Domnívám se, že mám vlastnosti a zkušenosti člověka, kterého teď Česká republika a její občané potřebují.

  • Jsem přesvědčen o schopnostech našich lidí. Odmítám poraženectví, závist a sebepodceňování. Máme v naší zemi na víc.
  • Jsem rozhodný, pracovitý a důsledný. Obstál jsem ve vysoce konkurenčním prostředí v soukromé sféře.
  • Hovořím pěti jazyky (třemi plyně, dalšími dvěma se běžně domluvím) a díky své profesi mám mezinárodní rozhled. Dokáži se podívat na naši zemi i pohledem zvenčí.
  • Jsem respektovaným ekonomem, členem řady českých i mezinárodních poradních orgánů (NERV, Evropská skupina Trialaterální komise, Der Dialog Evropa – Rusko, European House - Ambrosetti). Ekonomika je v současné době klíčovým tématem pro naši zemi.
  • Nejsem spojen s žádnou politickou stranou. Jsem přesvědčen, že dnes má mít prezident nadstranickou, sjednocující roli.
  • Účastním se veřejného života. Podporuji vzdělávání a výměnu zkušeností na mezinárodní úrovni, charitativní činnost. Veřejně se vyslovuji k důležitým, zejména ekonomickým otázkám v mediích a na akademické půdě.
  • Mám zkušenosti z politického života při transformaci naší země. Zažil jsem úspěchy, přiznal si a překonal chyby a dílčí prohry. Vytvořil jsem si a udržuji množství důležitých kontaktů po celém světě.

emos1a2 Dlouhý . . . 13:33 25.6.2012
Adin Vyhlídka Snížená schopnost úsudku u obyvatelstva. 9:08 24.6.2012
Vladimir1950 Dlouhého nemusím 6:32 24.6.2012
selinux škoda, že 21:48 22.6.2012
ctenarCP Černá konta ODA - 1998 20:19 22.6.2012

Počet příspěvků: 6, poslední 25.6.2012 01:33 Zobrazuji posledních 6 příspěvků.