Problémy v Portugalsku podkopávají důvěru v euro

Po Řecku a Irsku bude Portugalsko s největší pravděpodobností další zemí eurozóny, která bude muset požádat o finanční pomoc.

Portugalskému premiérovi Josému Sócratesovi se ve středu nepodařilo prosadit v parlamentu škrty, které by pomohly udržet rozpočet země na uzdě. Krátce poté rezignoval na funkci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © REUTERSČeská pozice
Portugalskému premiérovi Josému Sócratesovi se ve středu nepodařilo prosadit v parlamentu škrty, které by pomohly udržet rozpočet země na uzdě. Krátce poté rezignoval na funkci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do popředí se znovu dostávají hlasy mluvící o brzkém zániku evropské měny Uplynulý týden byl do značné míry opakem toho předešlého. Jakoby příchod jara poznamenal i náladu na finančních trzích a přinesl na burzy více důvěry i optimismu. Většina akciových indexů smazala své předchozí ztráty a výrazně posílila. Pozitivní atmosféra však rozhodně nepanovala na Pyrenejském poloostrově. Portugalsko bude s největší pravděpodobností po Řecku a Irsku další evropskou zemí, která bude muset požádat o finanční pomoc. Znovu se tak do popředí dostávají hlasy mluvící o brzkém zániku evropské měny.

Koruna si ke konci března vybírá slabší chvíle. Po většinu týdne oslabovala a i celkové objemy obchodů byly na nízké úrovni. Vůči euru se česká měna v první polovině týdne pohybovala kolem 24,40 koruny a ve čtvrtek odpoledne oslabila k hodnotám 24,50 koruny za euro. K dolaru vytvořila zpočátku týdne své letošní maximum, poté však začala ztrácet. Největší propad zaznamenala koruna vůči měně svého severního souseda. Ke zlotému oslabila o více než deset haléřů.

Sazby beze změny

Klíčovou událostí na domácí scéně bylo zasedání bankovní rady ČNB, kde se rozhodovalo o nastavení úrokových sazeb. Podle očekávání zůstaly beze změny na rekordně nízké úrovni. Z rozhodnutí centrální banky je zřejmé, že inflační tlaky zatím nejsou tak výrazné, aby výrazným způsobem ovlivnily cenovou stabilitu v domácí ekonomice.

Kromě zasedání bankovní rady byl ve čtvrtek zveřejněn konjunkturální průzkum za březen 2011. Důvěra v domácí ekonomiku se opětovně snížila, a to jak mezi podnikateli, tak především mezi spotřebiteli. Ti se v příštích 12 měsících obávají zhoršení celkové ekonomické situace.

Na světových trzích se dění uklidňuje, což je patrné z růstu akciových indexů, komodit a posilování rizikovějších měn. Zlato i stříbro atakovaly svá historická maxima. Vývoj ceny ropy se stabilizoval, když po většinu času se obchodovalo kolem 115 USD za barel.

Portugalsko na hraně

Na eurodolarovém měnovém páru obchodování probíhalo nad hranicí 1,40 dolaru za euro. Americká měna posílila ve středu, kdy portugalský parlament neschválil další úsporná opatření menšinové vlády. Portugalsko je nyní v nezáviděníhodné situaci. Zemi klesl rating a za své dluhopisy musí platit úrokovou sazbu přesahující osm procent. Hraničí téměř s jistotou, že bude muset požádat o finanční injekci.

Situace v Portugalsku však oslabila euro pouze krátkodobě. Ve prospěch posilování evropské měny hovoří jestřábí rétorika centrálních bankéřů. Na dubnovém zasedání Evropské centrální b anky se předpokládá zvýšení sazeb.