Priority Zelených jsou součástí politiky vyspělé Evropy

Na článek Tomáše Hlaváče Volební nabídka strany Zelených zaplnila prostor nalevo od komunistů zareagoval místopředseda Strany zelených Michal Berg. Podle něho je to naprostý nesmysl.

Michal Berg 17.7.2017
Předseda Matěj Stropnický vystoupil 22. ledna v Hradci Králové na tiskové... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Matěj Stropnický vystoupil 22. ledna v Hradci Králové na tiskové... | foto: Martin Veselý, MAFRA
Předseda Matěj Stropnický vystoupil 22. ledna v Hradci Králové na tiskové... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Analýza programů politických stran je v předvolebním období potřebná. Je ale otázkou, jaký má smysl dehonestace plná zavádějících nebo rovnou lživých tvrzení, kterou ve svém názorovém článku Volební nabídka strany Zelených zaplnila prostor nalevo od komunistů týkajícím se programu Zelených předvedl Tomáš Hlaváč.

Je zcela jistě možné přistupovat k analýze volebního programu s politickým názorem, nicméně umístit program Zelených „doleva od KSČM“, aniž by bylo toto tvrzení podloženo jediným konkrétním srovnáním s komunistickým programem, je nejen urážka, ale pochopitelně také naprostý nesmysl. Podobně na vodě stojí i kritika velké části konkrétních opatření, při které Tomáš Hlaváč prokázal vysokou míru neznalosti faktických reálií.

Sociální inženýrství

Začněme něčím méně důležitým. Není pravda, že snaha omezit světelný smog zhoršuje kvalitu osvětlení ulic. Světelný smog způsobují zejména zbytečné velkoplošné světelné reklamy, které s kvalitou osvětlení ulic nemají nic společného. Podobně diletantský je Hlaváč při zmínkách o „jednodušším vyvlastňování pozemků pro liniové stavby, zejména cyklostezky“. Jak k tomuto dospěl, když celý volební program slovo „vyvlastňování“ vůbec neobsahuje, je záhadou.

Snaha kritiků přišít Zeleným „sociální inženýrství“ stojí přitom přesně naopak: Není sociálním inženýrstvím nutit vegetariány jíst ve školách a nemocnicích masovou stravu?

Hlaváč také vyvozuje, že povinnost mít v nabídce bezmasé jídlo ve veřejných jídelnách se týká restaurací. V programovém bodě je přitom jasně popsáno, že tento požadavek se týká jídelen ve školách, nemocnicích, ústavech sociální péče, nebo věznicích. Shodou okolností v tomto roce byl obdobný zákon zaveden v Portugalsku.

Ironizující poznámku, že se opatření nebude týkat domácností, by bylo možné přejít taktním mlčením, kdyby to nebyl symptom širšího problému. Snaha kritiků přišít Zeleným „sociální inženýrství“ stojí přitom přesně naopak: Není sociálním inženýrstvím nutit vegetariány jíst ve školách a nemocnicích masovou stravu?

Výjimka z registru smluv

Nyní ale k podstatnějším bodům z volebního programu, ke kterým se Hlaváč vyjadřuje. Podpora sítě regionálních bank není nic jiného než pohled za hranice do Německa a Rakouska. Zde tvoří regionální „landesbanken“ a „sparkassen“ významnou a stabilizovanou část bankovního odvětví.

Odstranění výjimky z registru smluv, kterou si dokázal u poslanců prosadit ČEZ, v žádném případě nespustí žádnou vlnu arbitráží zahraničních investorů

Odstranění výjimky z registru smluv, kterou si dokázal u poslanců prosadit ČEZ, v žádném případě nespustí žádnou vlnu arbitráží zahraničních investorů. Každý ze subjektů má možnost v registru smluv nezveřejnit obchodní tajemství, na toto zjištění stačí do příslušného zákona nahlédnout.

Zmínka, že „burzu Zelení zatím zavřít nenavrhují“, je opět zavádějící a zbytečná, ale pro vykreslení Zelených jako strašáků podnikatelského prostředí dobře poslouží. Po dalším strašení „znárodňováním“ ve věci zdravotních pojišťoven (systém jedné pojišťovny přitom používá zhruba 15 evropských zemí včetně Dánska, Itálie nebo Švédska) Hlaváč přidává na emočním důrazu použitím výrazu „stamiliardy“ a „tunel století“ ve spojitosti se sociálním bydlením.

Zákon o sociálním bydlení

Zákon o sociálním bydlení je v civilizovaných zemích naprosto běžný, a nebýt ostudné liknavosti aktuální vládní koalice, Česko jej už dávno mohlo mít – Sobotkova vláda jej měla v programovém prohlášení. Stát přitom nyní utrácí 13 miliard ročně do kapes majitelů ubytoven právě pro to, že smysluplná podpora sociálního bydlení naprosto chybí.

Zákon o sociálním bydlení je v civilizovaných zemích naprosto běžný, a nebýt ostudné liknavosti aktuální vládní koalice, Česko jej už dávno mohlo mít – Sobotkova vláda jej měla v programovém prohlášení

Vedle sociálního bydlení se ale program Zelených věnuje i dostupnému nájemnímu bydlení, přičemž Hlaváč tento rozdíl nijak nezaznamenal. Je to mimo jiné právě nedostatek nájemních bytů, co způsobuje růst cen nemovitostí. Hlaváč sice přisoudil pouhým čtyřem Zeleným zastupitelům na pražském magistrátu magickou moc, kterou údajně způsobili nárůst cen bytů v Praze, ale možná by bylo smysluplnější reflektovat realitu.

K přehřátí realitního trhu přispělo zejména pumpování peněz do ekonomiky v podání ČNB, což se centrální banka nyní snaží krotit omezením zákonných podmínek pro hypotéky. Každý rok se navíc do Prahy přistěhuje více než deset tisíc lidí, poptávku generují navíc i krátkodobé pronájmy přes Airbnb. Tyto faktory, nikoli čtyři zelení zastupitelé, stojí za nárůstem cen nemovitostí v Praze.

Urážlivý a manipulativní pamflet

Je pravděpodobné, že některá opatření navrhovaná Zelenými se Hlaváčovi – profesí finančníkovi – nelíbí natolik, že mu stojí za to sepsat urážlivý a manipulativní pamflet

Města či země, které mají vyšší podíl nájemního bydlení, jsou vůči výkyvům realitního trhu značně odolnější. Například Vídeň je považována za jedno z nejlepších míst k životu právě proto, že má město pod kontrolou náklady na bydlení. Zelení na pražském magistrátu prosadili vznik fondu nájemního bydlení, ze kterého bude financována výstavba nových bytů, a podobně by chtěli tento problém řešit i v dalších městech.

Je pravděpodobné, že některá opatření navrhovaná Zelenými se Hlaváčovi – profesí finančníkovi – nelíbí natolik, že mu stojí za to sepsat urážlivý a manipulativní pamflet. Všem ostatním ale stačí letmý pohled do vyspělé Evropy, aby zjistili, že priority Zelených – tedy čistá příroda, moderní stát a jistoty a bezpečí – jsou zde dávno součástí mainstreamové politiky.Počet příspěvků: 2, poslední 20.7.2017 03:33 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.