Praha by ráda 100 procent v Pražské plynárenské. Chtějí ale Němci prodávat?

Největší česká municipalita vedená ODS se rozhodla podnikat, což v regulovaném byznysu není až tak špatný nápad.

István Léko 18.4.2012
Primátor Bohuslav Svoboda chce vyvolat jednání se zástupci centrály společnosti E.ON v Düsseldorfu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČTK, ČESKÁ POZICEČeská pozice
Primátor Bohuslav Svoboda chce vyvolat jednání se zástupci centrály společnosti E.ON v Düsseldorfu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hlavní město Praha chce získat 100 procent akcií ve společnosti Pražská plynárenská a už dokonce vybralo firmu, která pro magistrát ocení hodnotu podniku. Veřejnou zakázku, kterou Praha vypsala na zpracování tržního ocenění vlastnických podílů v Pražské plynárenské, vyhrála Česká spořitelna. Banka tuto práci provedla zadarmo, přesněji za 1 korunu. Přitom nabídky ostatních uchazečů se pohybovaly od 200 tisíc do 390 tisíc korun. Vyplývá to z dokumentů, které má ČESKÁ POZICE k dispozici.

Hodnota plánované akvizice se může podle názoru investičních bankéřů pohybovat až kolem šesti miliard korun. Transakce má však háček: Praha zatím neví, zda je německá společnost E.ON vůbec ochotna menšinový podíl v Pražské plynárenské prodat.

Práce za korunu není charitativní gesto

Vraťme se ale nejdříve k malému tendru na oceňovatele. K tomu, aby se jednání o odkupu podílu v Pražské plynárenské mohlo uskutečnit, potřebovala Praha ocenit podíly akcionářů. Na tento úkol proto koncem loňského roku vypsala veřejnou zakázku malého rozsahu. Do soutěže se přihlásilo pět uchazečů: Apogeo Esteem, Česká spořitelna, Patria Corporate Finance, PricewaterhouseCoopers a UniCredit CAIB.

Obálky se otevíraly začátkem ledna. Všechny nabídky byly po obsahové stránce úplné, nikdo nebyl vyloučen. Uchazeči byli hodnoceni podle nejnižší nabídkové ceny (váha 60 procent) a podle stručného nástinu metod ocenění a formy výstupu (váha 40 procent). Apogeo Esteem nabídlo nejvyšší cenu (390 tisíc korun), PricewaterhouseCoopers o deset tisíc méně, Patria Corporate Finance 250 tisíc, UniCredit CAIB 200 tisíc a Česká spořitelna 1 korunu. Při takovém cenovém rozdílu nabídek nebylo co řešit, hodnotící komise se rozhodla pro Českou spořitelnu. Valuace podniku je již hotová, nyní ji dostalo k dispozici vedení Pražské plynárenské, posléze ji obdrží magistrát.

Ostatní uchazeči tuto už ani ne dumpingovou nabídku České spořitelny chápou jako šikovný marketingový tahŽe by ze strany České spořitelny vůči magistrátu šlo o charitativní gesto v časech úspor? Spíše jde o chytrý tah, který může zvýšit šanci, aby banka následně Praze radila při vyjednávání a dokončení celé mnohamiliardové transakce nebo městu zajistila financování akvizice. Odměna za toto poradenství však už za 1 korunu jistě nebude, financování tak velkých obchodů je pro banku rovněž velký byznys.

„Je nám líto, ale podmínky obchodních vztahů s konkrétními klienty zásadně nesdělujeme ani nekomentujeme,“ odpověděl ČESKÉ POZICI Jan Holinka z tiskového oddělení České spořitelny. „S Prahou máme dlouhodobě široké vztahy a čas od času jí poskytneme nějakou laskavost,“ sdělil ČESKÉ POZICI nejmenovaný vysoce postavený manažer České spořitelny.

Ostatní uchazeči podle informací ČESKÉ POZICE tuto už ani ne dumpingovou nabídku České spořitelny chápou jako šikovný marketingový tah, jelikož všem účastníkům trhu je jasné, že ocenění tak velkého podniku nestojí jednu korunu. Samozřejmě, že i ostatní zájemci o ocenění mohli nabídnout takovou částku, ale na základě jakési nepsané stavovské cti prý postupovali standardní cestou.

Česká spořitelna zřejmě vsadila na to, že při ocenění sice přijde o několik set tisíc korun, ale zahojí se později. Ten, kdo oceňuje, získá obvykle i mandát pro investiční poradenství nebo na financování transakce. Těžko si totiž představit, že by si jiný uchazeč o poradenství vzal detailní ocenění České spořitelny a šel s ním vyjednávat s prodávajícím. Výše odměny pro investičního poradce se při podobných transakcí pohybuje kolem jednoho procenta, což v tomto případě může činit i několik desítek milionů korun.

Otazník jménem E.ON

E.ON a další německé energetické firmy po ukončení jaderného programu v zemi deklarovaly divestiční strategii v objemu mnoha desítek miliard eur

Magistrát brzy plánuje vypsat tendr na investičního poradce, jenže podle informací ČESKÉ POZICE hodlá ještě předtím primátor Bohuslav Svoboda vyvolat jednání s příslušnými zástupci centrály společnosti E.ON v Düsseldorfu, zda jsou Němci vůbec ochotni minoritní podíl v Pražské plynárenské prodat. E.ON a další německé energetické firmy sice po ukončení jaderného programu ve své zemi deklarovaly divestiční strategii v objemu mnoha desítek miliard eur, zatím však neexistuje žádný seznam, v němž by byl právě menšinový podíl v Pražské plynárenské uveden. Nebo přesněji: takový seznam je možná k dispozici úzkému vedení firmy E.ON v Německu, ale určitě ho neviděli pražští radní. Znamená to tedy, že politici sice deklarovali záměr získat 100 procent akcií Pražské plynárenské, ale Němci zatím neřekli nic.

V podniku Pražská plynárenská vlastní Praha 51 procent akcií, zbytek drží německý energetický gigant E.ON Czech Holding. Politici nové koalice ODS a TOP 09 se hned po převzetí moci na magistrátu dohodli, že k úplnému ovládnutí Pražské plynárenské učiní patřičné kroky. Nebyl to ale jejich nápad, záměr se narodil už v hlavách bývalého vedení magistrátu. Největší česká municipalita vedená ODS se tedy rozhodla podnikat, je však třeba připomenout, že například v Německu se také znovu začínají velmi rozmáhat takzvané stadtwerke. Navíc podnikat v regulovaném byznysu není tak špatný nápad. Motivem tohoto kroku radních může být i snaha definitivně vyřešit nepříliš dobrý vztah mezi Prahou a německým akcionářem, kteří si dodnes nedokázali k sobě nalézt nejlepší cestu.

Bližší rozbor možné transakce si můžete přečíst v článku Vratislava Ludvíka Praha by měla koupit podíl E.ON v Pražské plynárenské.


emmanuel cunt A bude na to Praha mít 17:08 14.4.2012

Počet příspěvků: 1, poslední 14.4.2012 05:08 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.