Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Poučíme se u sousedů? Lihový monopol po německu.

Na výrobu, distribuci a použití alkoholu dohlíží v Německu Spolková monopolní správa pro líh. Renomé branže si hlídají i sami producenti.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Lukaserben

26. 9. 2012 16:52
Tak teď už konečně chápu...
... jak je to možné, že Němci neprodukují ve "tvrdém" nic co by stálo za chlastání. Při dané postupu to prostě není možné, protože všechny kvalitní a chuťově specifické pálenky musí skončit coby chemicky naprosto neutrální špiritus. "BfB má ze zákona povinnost za pevně stanovenou cenu převzít líh vyrobený v palírnách, vyčistit ho, upravit a zhodnotit (zvýšit obsah čistého alkoholu na 96, respektive na 99 procent). Vzniká tím takzvaný „neutrální alkohol“, jehož kvalita a vlastnosti odpovídají veškerým zdravotním a potravinářským předpisům." Opravdu je to cesta, kterou se chceme vydat? 
0 0
možnosti

Ondrap

26. 9. 2012 6:51
A pomohlo by to?
A pomohl by vůbec takový systém v ČR? Nenašel by se zas nějaký způsob, jak to obejít?Nicméně, důvod, proč to takhle Německo dělá, rozhodně není ochrana spotřebitelů, ale především snaha zabránit únikům na spotřební dani. Kdyby byla spotřební daň 0, tak by fakt nikdo neměl naprosto žádnou motivaci vyrábět něco z metanolu, rozdíl mezi výrobní cenou ethanolu a nějakých podobných látek je docela malý, za možnost jít do kriminálu se těch pár korun fakt nevyplatí.Takže kvůli tomu, že chce stát vybírat spotřební daň (komu tady jde o peníze?) tak je potřeba totálně reorganizovat celý trh s lihem....otázka pak je, jak moc se v takovém případě vůbec výběr té daně vyplatí.w
0 0
možnosti
"...výroba lihu z kvasnic, popřípadě z jiných surovin..."
Proboha! On se líh v Německu (viz živnostenské palírny) vyrábí z kvasnic? To je nesmyslný překlad z němčiny, a nebo autor o technologii lihového kvašení vůbec nemá ánung?8-O
0 0
možnosti

Schwalbe

25. 9. 2012 13:44
Proč nemůžeme převzít německý zákon?
No prostě proto, že v české povaze je zakódována představa, že my nepotřebujeme od nikoho žádné rady, zlaté česká ručičky, český "kutil" všechno zvládne atd. Samozřejmě také platí známé pravidlo, že návody se čtou až když selžou všechny pokusy.Na to jsme doplatili již mnohokrát od r. 89, kdy naši zákonodárci vytvořili něco, co se prokazatelně ve vyspělých zemích neosvědčilo. U nás např. každý, jehož firma zkrachuje, může založit obratem novou. V BRD něco naprosto nemyslitelného. To je pouze jeden příklad, je jich mnoho.Takže z metanolové krize budeme hledat zaručeně vlastní cestu, která nás neomylně dovede dříve či později zase do nějakého průšvihu.
0 0
možnosti

Pm58

25. 9. 2012 13:27
Malý a výkonný stát
Problém u nás je heslo, že trh vše vyřeší a co nejméně zasahovat do podnikání.Úspory snižováním stavů kontrolních orgánů není cesta, ale důsledné vybírání daní. Heslo malý a výkoný stát nevyšlo a to jsou důsledky 25 mrtvých.
0 0
možnosti
Třesky plesky! Na otravu alkoholem zemře ročně několik set lidí
Těch 25 (zatím) je jenom malá kapka v moři mrtvých alkoholiků, kteří se sami otrávili v důsledku vlastní (drogové) závislostí na alkoholu.Vy snad máte pocit, že metanolová kauza je důsledkem uskutečnění "malého a výkonného státu"? Vždyť jsme (v přepočtu na obyvatele) snad jedním z nejzbyrokratizovanějších států v EU! Po Řecku, samozřejmě...Ach jo.
0 0
možnosti