Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Polská jaderná elektrárna: Děkujeme, nechceme!

Vláda současného premiéra Donalda Tuska chce vybudovat dvě. Lidé z obce Gąski, kde by jedna mohla být, ji však v místním referendu odmítli.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Judr. Marek Kalina

4. 3. 2012 8:01
Místní referendum???
Myslím, že je neuvěřitelně naivní a v podstatě nesmyslné pořádat k takovým otázkám místní referendum, podobně jako k radaru, úložišti jaderného odpadu, apod.. To jsou prostě natolik významné stavby pro společnost, které mají ohromnou náročnost na výběr místa, nemohou stát skoro nikde. Proto je ze zbývajících míst by odborníci měli vybrat to objektivně nejlepší. Místním vesničanům ať dají peníze, klidně hodně peněz, ale ptát se jich s možností zablokovat objektivně ideální řešení je imho zhůvěřilost...
0 0
možnosti

Pepan25

5. 3. 2012 15:44
Souhlas
Sice existuje existuje dost lidí, kteří by si jako já rádi koupili rekreační chatu v lokalitě, kde bude uložiště jaderného odpadu kvůli nezanedbatelným výhodám (dobré cesty, dost peněz na rozvoj, čistý vzduch, nic další už v lokalitě nedovolí postavit), ale bohužel u většiny převáží NIMBY, takže místní referendum je opravdu nesmysl: zastupitelstvo akorát lehce posbírá kladné body.
0 0
možnosti

Elvis

5. 3. 2012 19:09
Humanitní canc
Problém je s tím objektivním ideálem, který podle mě nelze snadno stanovit. Je to něco, co je pro blaho většiny? Nebo co stanoví nějaká neosobní autorita (strana, odborníci, bůh, trh...)? Nebo něco, co se prezentuje jako veřejný zájem, ale vydělá na tom jen menšina? Není to zdaleka jednoduché a to se může jednat o daleko méně kontroverzní projetk (přenosová soustava). Na jednu stranu máte objektivně ideální místo pro výstavbu atomové elektrárny, na druhou stranu je otázka, jestli je objektivně ideální stavět atomovou elektrárnu. Jak ukázal právě zmíněný radar, naše politické elity byly ochotné bojovat do roztrhání těla proti vůli většiny obyvatel za objektivně ideální výstavbu vojenského objektu 60 km od hlavního města. Nakonec Obama zavolal ve 3 ráno Fisherovi, že USA vyhodnotily radar v ČR jako (objektivně?) nepotřebný. Co je potom objektivně ideální?Ideální je podle mě: a) místní přesvědčit, že pro společnost (a tudíž i pro místní) je daný projekt opravdu potřebný. Jedná se o strategické rozhodnutí, ovlivní zemi na desetiletí, proto je žádoucí projekt dostatečně diskutovat a představit a stejně tak jeho alternativy. b) vhodně místním kompenzovat, že musí nést externality. Jak ukazuje západní zkušenost, část diskutování, hodnocení alternativ a vysvětlování je velmi podstatná pro přijetí projektu. Častěji se však o ní jen mluví a málokdy se skutečně realizuje. Je také těžké ji uskutečnit, pokud si diskutující vzájemně nevěří (veřejnost vs soukromníci vs politici).
0 0
možnosti