Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Podezřelý je ten, kdo není podezřelý

Nálepka s německy napsaným 1984. Jetzt (1984. Teď) v centru Prahy. foto: István Léko

Pokrokáři se dle vzoru sovětských komunistů snaží zavést nové pořádky například v resortu spravedlnosti. Německý autor nálepky (1984. Teď) vyfocené v centru Prahy chce kolemjdoucím zřejmě namluvit, že společnost se nachází v situaci jako svět ve slavném dystopickém románu britského spisovatele George Orwella (1903–1950) z roku 1949.
  16:53

Všímej si hlavně aury!

Německý autor nálepky (1984. Teď), která byla vyfocena v centru Prahy, chce kolemjdoucím zřejmě namluvit, že společnost se už nachází v situaci jako svět ve slavném dystopickém románu britského spisovatele George Orwella (1903–1950) z roku 1949. Všudypřítomné kamery jako symbol totality dnes většině lidí nevadí, představují totiž to nejmenší zlo ze všech možných.

Přichází doba dvojí mluvy, kterou známe z dob komunismu: Slova, která opouštějí má ústa, si nevykládej na základě běžné verbální racionality, ale všímej si hlavně jejich metakomunikační aury!

Přemýšlení ještě zakázané není, ale za ideozločin, tedy za jiný názor, než prezentuje mainstream, garantovaně přichází veřejné lynčování na Facebooku a Twitteru, v některých zemích i okamžitá ztráta zaměstnání, či dokonce policejní vyšetřování. V USA a v dalších státech vyspělého Západu vznikají Závody nové minulosti a chrlí na trh výrobky, které jsou u části konzumentů značně populární.

Pokrokáři se podle vzoru sovětských komunistů (Podezřelý je ten, kdo není podezřelý.) snaží zavést nové pořádky v resortu spravedlnosti, například upřímné odmítání (Nejsem rasista!) je označeno za jednoznačné přiznání (Jsem rasista!). Přichází doba dvojí mluvy, kterou známe z dob komunismu: Slova, která opouštějí má ústa, si nevykládej na základě běžné verbální racionality, ale všímej si hlavně jejich metakomunikační aury!

Autor: