Lidovky.cz

Maska Guye Fawkese proti elitám

  20:39

Archetyp bezejmenného hrdiny, který se staví proti moci, ožívá. Například jako ikona hnutí Anonymous.

Přívrženci skupiny Anonymous použili masku anglického spiklence, který žil na přelomu 16. a 17. století, v Německu. foto: © István LékoČeská pozice

Na nejrůznějších demonstracích po celé Evropě, ze kterých se čím dál častěji stávají protesty proti současným - a nejen vládnoucím - elitám, sahají mladí lidé z nejrůznějších důvodů s oblibou po masce Guye Fawkese. Naposledy se to stalo letos na jaře v souvislosti se stíháním zakladatele Wikileaks Juliana Assangeho. Typická grimasa této škrabošky, jak ji známe dnes, je sice dílem jednoho kreslíře komiksů, které je staré sotva třicet let, nicméně postava Guye Fawkese představuje již po staletí archetyp bezejmenného hrdiny, který se staví na odpor moci.

Poslední člověk, který překročil práh parlamentu s upřímným úmyslem, vzpomínají Angličané s jistou jízlivostí na Gyue Fawkese, nejznámějšího účastníka „spiknutí střelného prachu“, které bylo odhaleno a zneškodněno 4. listopadu 1605. Cílem třinácti anglických katolických spiklenců podporovaných španělským královským dvorem bylo vyhodit do povětří sněmovnu lordů. A to přímo v den zahájení jejího zasedacího období 5. listopadu. Ten den měl být na půdě parlamentu rovněž sám král Jakub I. a veškerá protestantská šlechta.

Cesta na popraviště

Přestože většina pramenů uvádí Fawkese jako vůdce spiknutí, ve skutečnosti tuto konspirační akci řídil Robert Catesby. Na počátku vlády Jakuba I. mnozí katolíci doufali, že vůči nim nový král projeví víc vstřícnosti. Jejich naděje se však brzy rozplynuly. V zoufalství se rozhodli zosnovat atentát a za tímto účelem vytvořili skupinu složenou z důvěryhodných katolíků cvičených v boji. Samotný výbuch měl provést Fawkes, který bojoval deset let na straně katolických Španělů v Nizozemí proti protestantským holandským povstalcům.

Po dlouhotrvajícím náboru atentátníků si v březnu 1605 pronajali sklad ležící v suterénu přímo pod zasedacím sálem sněmovny lordů v parlamentu ve Westminsteru. Chtěli jít najisto, a tak sem v následujících měsících navozili neuvěřitelné množství střelného prachu, celkem šestatřicet sudů (2,5 tuny). O odbornosti atentátníků svědčilo kromě množství výbušného materiálu také jeho umístění – podle simulací provedených v moderní době by síla výbuchu odpovídala síle stejného množství TNT, přestože střelný prach je jako výbušnina mnohem slabší. Kdyby se jim podařilo prach odpálit, srovnali by se zemí pravděpodobně nejen jednací sál sněmovny lordů, ale i celý parlament, dvě stě metrů vzdálené westminsterské opatství a okolní budovy.

Někdo (jehož totožnost zůstává dodnes tajemstvím) však spiklence prozradil a v anonymním dopise týden před plánovanou akcí o atentátu informoval úřady. V noci 4. listopadu byla v suterénních prostorách provedena prohlídka, při které byl objeven Guy Fawkes a střelný prach. Ostatní spiklenci se pokusili o útěk, během několika dnů však byli všichni pochytáni nebo zabiti. Přeživší atentátníci byli mučeni a po skončení procesu vláčeni ulicemi a pověšeni, avšak ještě před smrtí byla jejich dokonávající těla sundána ze šibenice a rozčtvrcena.

Cesta do komiksu

Snad proto, že byl přistižen se střelným prachem, stal se Guy Fawkes v očích lidu brzy zosobněním spiknutí. Již druhý den po odhalení spiknutí se konaly po celém Londýně shora povzbuzované radostné oslavy jako vyjádření díků za zázračnou záchranu krále. Nedlouho poté byl 5. listopad také uzákoněn svátkem, který se začal nazývat dnem Guye Fawkese. Toho dne se zapalovaly oslavné hranice, na nichž byla rituálně upalována alegorická postava představující hlavního spiklence. Výraz „guy“ přešel dokonce do obecného jazyka a stal se synonymem neupraveného, odpudivého pobudy. Později toto slovo ztratilo pejorativní nádech a dnes znamená jednoduše chlapík nebo kluk.

V následujících stoletích se den Guye Fawkese změnil v jakýsi pouliční festival či podzimní masopust a ze spiklence, považovaného zpočátku za teroristu, se stal zároveň lišácký lidový hrdina bojující proti mocným. Vnímání postavy Guye Fawkese s definitivní platností změnil romantický román oblíbeného dobového autora historických příběhů Williama Ainswortha z roku 1841. Nazval ho Guy Fawkes aneb vlastizrada se střelným prachem a Fawkes je v něm vylíčen jako kladný hrdina. Od té doby se stal někdejší nenáviděný zrádce historickým dobrodružným hrdinou, jímž v myslích Britů zůstal až do 20. století.

Není divu, že když v roce 1982 ilustroval kreslíř David Lloyd komiksovou řadu Alana Moorea V jako Vendeta, vybral si za vzor maskovaného hrdiny právě Fawkese. Příběh se odehrává v devadesátých letech, která byla tehdy blízkou budoucností. Po další světové válce jedna fašistická strana zlikviduje britskou demokracii a nastolí policejní stát. V tu chvíli vstupuje na scénu tajemný V v masce Guye Fawkese, který sérií efektních akcí skoncuje s utlačovateli a jako vrchol všeho vyhodí do vzduchu rezidenci ministerského předsedy v Downing Street číslo 10.

Cesta do politiky

Ačkoliv se i samotný komiks těšil u příznivců tohoto druhu literatury značné oblibě, u široké veřejnosti vstoupila tato postava a maska ve známost především díky jeho filmové verzi z roku 2006. Od té doby nosí tuto masku převážně lidé protestující proti mnohem mocnějšímu protivníkovi, čímž zároveň podtrhují svoji vlastní nezaujatost. Nejčastěji po ní sahají členové skupiny Anonymus, která se organizuje na internetu, nemá žádné formální vedení a prostřednictvím svých efektních performancí protestuje mimo jiné proti činnosti scientologické církve či proti prezekuci WikiLeaks a stíhání Juliana Assangeho.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.