Lidovky.cz

Další fáze znechucení: Leták kutnohorský

Blízký východ

  17:05

Dnes je větší totalita než před rokem 1989, myslí si strana, která se pyšní podporou prezidenta republiky. Paradox?

foto: © Přemysl HoudaČeská pozice

Když procházíte kutnohorským historickým jádrem a jste již nasyceni památkami, můžete se bleskurychle přesunout do žhavé přítomnosti. V jednom z klenutých podloubí poblíž Palackého náměstí ji reprezentuje nenápadná a již notně omšelá vývěska Strany práv občanů Zemanovci.

Nenechme se však zmást vnější omšelostí, obsah je aktuální a stojí za to. Na nástěnce nepřehlédnete prezidenta Miloše Zemana; je zvěčněn hned dvakrát. Jednou v družném hovoru s občany, podruhé pózuje s místní představitelkou strany; v obou případech se usmívá. Nechybí ani obligátní stranické programové provolání, ale je tu ještě něco.

Obyčejný leták formátu A4 vytištěný na kancelářské tiskárně; nese nadpis (nedokončenou větu) „Chtěl někdo z vás v roce 1989:“. Za dvojtečkou to začne. Osmadvacet jiskřivých tezí. Vybírám, jak jsem 27. března 2014 přečetl.

Chtěl někdo z vás v roce 1989:

  • aby místo dětí k NÁM přicházeli imigranti z Rumunska, Ukrajiny, Vietnamu, Slovenska;
  • aby tady byla diskriminace a totalita větší, než tady byla;
  • aby zdraví bylo jen pro bohaté;
  • aby nám ukradli vodárny, plynárny, energetiku, doly, pískovny, prameny, cementárny, cihelny, ocelárny, banky, obchody či tisíce podniků;
  • aby národní podniky předali zahraničním vlastníkům a ti si odváželi 500 miliard výnosů a zisku ročně;
  • aby se lidé báli každého dalšího dne;
  • aby člověk měl strach vyjít sám večer na ulici;
  • aby schopní a inteligentní lidé emigrovali;
  • aby vodu zdražili na osmdesátinásobek ceny z roku 1989;
  • aby rozpoutali skrytou občanskou válku a rozeštvali národ;
  • aby tady bylo desetitisíce narkomanů, gambleři, prostitutky v příhraničí u hlavních silnic, bezohlednost, pokrytectví a běžně vítězila lež a nenávist…

Stačí. Do jisté míry se to podobá textu, který v roce 2012 koloval po internetu a sociálních sítích. Anonymní autor se tehdy ptal: Kdo zpřístupnil lékařskou a lázeňskou péči pracujícím? Kdo vybudoval železniční síť, kterou nám záviděla celá Evropa? Kdo zajistil, že u nás bylo tak málo vražd a loupežných přepadení? Kdyby si dal autor práci a na tyto otázky podloženě odpověděl, možná by se divil, kdo to tedy vlastně byl, kdy, za jakou cenu a na čí náklady. Téma však rezonuje.

Pouze 37 procent obyvatel Česka si myslí, že změny po roce 1989 přinesly více užitku než ztrátPodle výzkumu CVVM zveřejněného v březnu si pouze 37 procent obyvatel České republiky myslí, že změny po roce 1989 přinesly více užitku než ztrát. O argumentech pro takové mínění, zvláště pak sociálních a bezpečnostních, lze jednotlivě polemizovat a třeba jim i přiznat váhu. Právě tak lze diskutovat, zda se obhájci současného politického řádu vlastně nestávají minoritou.

„Kutnohorský leták“ je však přece jen jiný. Nejenom proto, že visí na vývěsce politické strany, jež si dává do štítu prezidenta republiky. Chce právě SPOZ navrátit bývalé národní podniky zpět „národu“, vyhnat nadnárodní kapitál a vystěhovat Vietnamce zpět do Vietnamu?

Všimněme si té znepokojivé snůšky národovectví a nostalgie. Otevřeně řečeno: staré známé směsi na cionalismu a socialismu. Opravdu ji chtěl někdo z nás v roce 1989?

  • Tento text vyšel v příloze Česká pozice sobotního vydání deníku Lidové noviny.

V tištěném vydání České pozice dále naleznete:

  • Argumenty developera Luďka Sekyry, proč Praha potřebuje „chobotnici“ zesnulého architekta Jana Kaplického.
  • Analýzu boje o nástupce duchovního vůdce, jenž má vliv na desítky milionů šíitů na Blízkém východě, od Břetislava Turečka.
  • Důvody, proč se nebránit otevřené diskusi o vodním koridoru Dunaj–Odra–Labe.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.