Lidovky.cz

Antisemitismus v českém fotbalu

Nálepka na zdi při vstupu do metra Budějovická v Praze. foto: István Léko

V Praze bývají vidět protižidovské projevy na samolepkách vylepovaných fanoušky. Na té na zdi při vstupu do metra Budějovická jsou příznivci pražské Sparty poprvé v antisemitském kontextu. Její autor pracuje s motivem „Happy Merchant“ (šťastný obchodník) hollywoodského producenta Nicka Bougasa s pseudonymem „A Wyatt Mann“.
  17:34

Nenávist a sport

V ulicích Prahy jsou stále často vidět protižidovské projevy na samolepkách vylepovaných fanoušky, kteří nenávidí fotbalovou Slavii, proto na stadionech skandují „Jude Slavia“. Na nálepce na zdi při vstupu do metra Budějovická však příznivce pražské Sparty vidíme poprvé v antisemitském kontextu. Autor samolepky pracuje s motivem „Happy Merchant“ (šťastný obchodník), který vytvořil hollywoodský producent Nick Bougas pod pseudonymem „A Wyatt Mann“.

Antisemitismus ani jiné formy nenávisti na sportovní akce nepatří. Přítomnost antisemitismu na fotbale je typickou ukázkou samoúčelnosti a iracionality. Čím konkrétně našemu týmu pomáháme skandováním „Jude Slavia“?

Ten nakreslil například velice výživný „komiks“ Zázraky Švindlkaustu (The Tales of Holohoax), z nějž pochází i řada dalších rasistických memů. „U této samolepky se autor snažil vyobrazit tzv. ultras Sparty jako zbabělé Židy, kteří raději vedou silácké řeči na Facebooku, místo aby v nějaké bitce ukázali, co v nich skutečně je,“ řekl odborník na antisemitismus Zbyněk Tarant ze Západočeské univerzity v Plzni.

Podle něho jedním ze starších antisemitských stereotypů Žida je „zrádce či zbabělec, co odmítá bojovat“, byť dnes už není toto téma tak populární. Naopak, Židé jsou dnes častěji vykreslováni jako „váleční štváči“, mimo jiné pod vlivem antisionistické, protiizraelské rétoriky. „Antisemitismus ani jiné formy nenávisti na sportovní akce nepatří. Přítomnost antisemitismu na fotbale je typickou ukázkou samoúčelnosti a iracionality. Čím konkrétně našemu týmu pomáháme skandováním ‚Jude Slavia‘?

Padne díky tomu více gólů? Pomůže to hráčům lépe se soustředit na hru? Nabízí se otázka, zda si tak trochu nelžeme do kapsy, když se pohoršujeme nad záběry fotbalistů, klečících na výraz odporu vůči rasismu. Pokud fanouškům vadí, že se do fotbalu tahá politika, co kdyby začali sami u sebe a přestali do fotbalu tahat ideologii, proti které museli naši prarodiče, ti skuteční hrdinové, bojovat s nasazením vlastních životů,“ míní Tarant.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.