Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Policie ve srabu a generálské prýmky

Prezident republiky jmenuje policejního prezidenta do hodnosti brigádního generála. Nepůjde o politickou korupci? ptá se Zdeněk Ondráček.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Odpadlík

13. 10. 2013 9:56
Pravdou je,
že Červíček má "průser jako vrata" a s novou politickou garniturou prostě letí. Řekl bych, že už pouze zachraňuje výsluhu :-)
0 0
možnosti

Arny

6. 10. 2013 16:10
Jakápak politická korupce?
Od kdy je předehra (třeba i v podobě povýšení) k vyhození z funkce politickou  korupcí?
0 0
možnosti

6. 10. 2013 11:03
Jasná odpověď.
Je to špatné (záměrně špatné) zákonodárství. Také vinou přemíry zákonů, nařízení a právníků.
0 0
možnosti

Sseremeto

5. 10. 2013 21:38
Není mi známo, u které součásti policie autor pracoval,
jak jsem zde již uvedl, byl jsem ve služebním poměru u bezpečnostních složek státu 21 let. Prošel jsem si toho celkem dost. Proto se dívím, co autor vlastně napsal. Že někde seděl u pivka s policisty a poslouchal jejich nářky. Mj. jsem pracoval i na ÚOOZ SKPV PČR, nikdy jsem se nesetkal s tím, že by mi nadřízený bránil vyšetřovat jakoukoliv kauzu. Prostě jsem ho vždy přesvědčil, že se jedná o důležitou věc, kterou je ntno vyšetřit, má úspěšnost? 99%.  Policisté, kteří si stěžují na to, že je jim bráněno neschopnými vedoucími v tom, aby objasňovali trestnou činnost lžou nebo tím obhajují svoji vlastní neschopnost dotáhnout věc do konce.Autor článku zde vůbec nezmiňuje, že provádění důkazního řízení v rámci trestné činnosti a u přestupků je radikálně odlišné. U přestupků nelze uplatňovat postupy dle tr. řádu apod.  To není o penězích, ale o tzv. nebezpečnosti jednání pro společnost a naopak, pokud se někdo dopustí přestupku, tak mu policie nemůže zasahovat do jeho práv takovým způsobem, jako u zvlášť závažného zločinu. Kdo by asi souhlasil s tím, aby byla při spáchání, popř. podezření ze spáchání přestupku, prováděna domovní prohlídka, telefonní odposlech, sledování osoby....?! Naštěstí nejsme policejní stát a hned vás nezastřelí, když někam chcete jet a někomu se to nelíbí. A že je Červíček generál? Jedna věc je politická korupce, druhá věc je, s kým žije, třetí věcí jsou jeho zásluhy atd. .....PS: Chci zde sdělit, že v případě toho, že by mi nadřízený bránil v mé povinnosti, které vyplývají ze zákona o PČR, tak bych na něj podal trestní oznámení, pane autore a vaši spolupopíjející policisté, dělejte svou práci pořádně nebo běžte dělat něco jiného a ne ostudu poctivým policistům!
0 0
možnosti

Ondráček Zdeněk

6. 10. 2013 5:48
Odpověď
Já u policie pracoval více jak 23 let, a z toho 17 let jako vyšetřovatel, a to od okresu, přes kraj až na útvaru s celorepublikovou působností. Takto zaslepen jsem byl také a myslel jsem si, že vše je v pořádku. Můj postesk nad stavem se přeci nezmiňuje o vyšetřování zvlášť závažných zločinů ani zločinů, ale tzv. bagatelní tr. činnosti. Pokud Vám mezi prostými policisty na obvodech nebo na bývalých okresech zbyl ještě nějaký kamarád, tak se jich zeptejte, jaký je stav. Věřte, že já ostudu poctivým policistům nedělám, já se jen snažím jim pomoci, protože vím o čem ta práce je a vím co znamená frustrace.
0 0
možnosti
Policie meziu dvěma kameny mlýnskými
Vážnost policie u občanů roste, ale pomalu. Papundeklový stát ji záda kryje málo. Ovšemže bych chtěl nulovou toleranci, tedy sbírat vajgly i u malých škod, ty archivovat, a v případě škod velkých byt připraven. Ideální je archiv mobilních spojení a pozic u telefonů, ale asi novinka, nebo noční můra, že i policista bude v síti. V drobných věcech ovšem je na místě kompetence postižených či svědků, jež slabším a zranitelným nenechají ubližovat. Dřívě míval tramvaják pod sedačkou kladivo, když byla nesnáz, sahal levačkou nejdříve pro něj. Stejně muž cti dbalý nepochybí, když včas aktivuje fotorežim svého mobilu. Pokud nechce rovnou utéci, musí počítat se svědectvím u soudu a tu každá opora paměti dobrá. Kdysi jsem svědčil v Liberci, na chodbě měli ještě obraz Stalina (rok 1977) řečnícího soudruhům. Jsa zavolán dovnitř, poprvé v mém životě, vychrstl na mne předseda dotaz, zda se cítím vinen dopravní nehodou, jež jsem viděl a kde oběť (dítě) jsem vozil po špitálech, než se v č.lípě uvolili mi ji přijmout. Vinen jsem nebyl, a možná ani nikdo, před otcem dítěte brzdilo auto, neb auto před ním vyjelo do pole, otec dítěte v Trabantu se pokoušel také brzdit, což dost pošetilost, nakonec to strhl do protisměru, kde sestřelil protijedoucího. A podobných story mám tucet, např. v době bez telefonizace, kde kontakt jen telegramem, terorizovala policie mou matku, že mi jde poděkovat, za pomoc při nehodě. Ovšemže jsem bydlel dávno jinde a zrovna u žádné nehody jsem rok nebyl. Za týden k ní vtrhli znova s jinou zám inkou. To třeba si opakovati, aby člověk porozuměl nejen pozici policie, ale i státu s jeho hanebnou hlavou, která v podobném balaganu byla a je jako doma. Zmatek nejen v mozku  abusem etanolu, ale pro pocit domova i podobný  kolem. Funkční stát je cosi jiného, než revoluční pomatenost.
0 0
možnosti

Protikorupcnik

5. 10. 2013 9:36
Souhlas
Typickým příkladem je v současné době protikorupční policie. Po odchodu Martince mnoho policistů věřilo v obrat. Ovšem s nástupem nového vedení jim začíná docházet, že tito lidé jsou tam nasazeni jen k závěrečné likvidaci. Nový ředitel Komárek vzešel z "transparentního" výběrového řízení, kdy předložil nejlepší koncepci. Jeho největší devizou je však bezedná loajalita a rodiná pouta na Kučeru. Tento expert prošel mnoha funkcemi a všude při jeho odchodu popukaly bujeré několikadenní oslavy. Je zajímavé, že jím navrhovaná reorganizace porušuje všechny interní akty např. o poměru vedoucích pracovníků vůči podřizeným. Je s podivem, že policejní prezident podporuje navyšování vedoucích míst na které jsou dosazování loajální, ale absolutně nefundovaní kamarádi. V rámci tzv. reorganizace jsou měněni vedoucí pracovníci, kteří měli svůj vlastní názor, který se v policii nenosí. Pan John s velkou pompou oznamoval, že sňal z policistů oznamovací náhubek, který se však znovu vrací. Ale ani jiné policejní útvary na tom nejsou nejlíp. Veškerá zahájení úkonů musí jít až cestou ředitelů. Přece se nemůže stát, že by se např. v odposleších mohli objevit vedoucí pracovníci PČR, aniž by se taková informace nedala využít. Vasja má pravdu, že policie je v rozkladu. Ale bohužel si myslím, že nějaká náprava je v nekonečnu.
0 0
možnosti

Furio

6. 10. 2013 13:52
U protikorupční jednotky bylo naposledy dobře
za Evžena Šírka. Od té doby je v područí politické mafie!
0 0
možnosti

Djadjavasja

5. 10. 2013 9:14
Policie
Základní otázkou je proč je policie ve svrabu. Protože obsazování vedoucích postů je organizováno klientelistickou skupinou. Hlavní požadovanou vlastností je loajalita a rektální alpinismus. V dnešní době nemá vzdělaný a poctivý policista možnost nějakého karierního růstu. Proto řady policie stále opouští spousta schopných policistů, kteří jsou znechuceni buzerací ze strany neschopných nadřízených. Ti se samozřejmě dostali na svá místa na základě "kvalitních" výběrových řízení, jejichž výsledek byl znám předem (viz. Lessy a komedie ala John). Další otázkou je moralní charakter vedoucích pracovníků. Proč se nikdo z investigativních novinářů nepozastavil nad svědectvím pana Gregora, který nechtěl oznamovat trestnou činnost Ratha ve Středočeském kraji. Není to snad kraj, ze kterého vzešel současný náměstek policejního prezidenta pro trestní řízení? Myslím si, že současné vedení policie je organizovaná struktura, kde se všichni vzájemně vydírají kompromitujícími informacemi. Dokud se nepovede toto rozbít půjde policie nadále po cestě do pekel.
0 0
možnosti