Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Petr Pithart: Potřebujeme nad sebou „tatíčka Masaryka, prezidenta budovatele“

První polistopadový předseda české vlády a dlouholetý senátor v rozhovoru vysvětluje, co je příčinou nedotknutelnosti českých prezidentů.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Magda

5. 9. 2013 7:55
Dvojdomek
už by měl zalézt do kanálu, už mám těch tzv. disidentů plný zuby. Nechápu proč se tady furt lidi udělávají z Masaryka. Nebejt tohohle snaživýho dědy  a jeho levicovýho Beneše, máme tu monarchii a byl by celý století klid.
0 0
možnosti

Martinn

6. 9. 2013 19:16
Nebyl ani tehdy!
Zrovna s monarchií dobré zkušenosti nemáme...
0 0
možnosti

Leoš Jaroš

1. 9. 2013 21:23
Ještě, že je internet,
jinak by našinec ani nezjistil, kde a s kým vlastně žije obklopen médii pravdy a lásky. Má to určitě jednu výhodu. Nepotřebují žádný ÚV. Stačí rozeslat bližní své po všech politických partajích, založit pár nových a šířit své myšlenky lavinovitě a nekompromisně.  Tak zhruba 15 let penetrovat. Pak se národ okolkuje na špatné, tedy proti nám. Jsou hajzlíci všude. Makají, dřou a nekradou. Tak je to mele, je jim krouceno krkem, jsou jim zavírána ústa a občas i nakopáno, když né vykopáno. No, a na ty dobré, tedy s námi, bez ohledu na to, co je dobré pro společnost i národ a co nikoli. Ti myslí na sebe a na nás vyvolené. Daňový poplatník naše skvělé nápady a myšlenky zaplatí.  Pak se dozvíme, že referendum lze použít výhradně proti národu, myšleno tedy v náš prospěch. Ústava je pro národ zneužívána, tedy pokud je náhodou rozhodnutí v náš neprospěch. A pak je zcela jasné, že do čela země prezidenta vynesla vlna, aniž bychom hovořili o tom, že ta kulturní a mediální masáž vynášela na vlně někoho úplně jiného, kdo má občanskou společnost zažitou a proto se svými noslehy předal zdravotnictví kompletně dodavatelům, školství byrokratům, kulturu inženýrům moci, sociální sféru zbavil potřebných a  financemi zadusil ekonomiku tak, že i pro MMF je to příliš konzervativní.  Je tak noblesní, že na té znetvořené privatizaci jenom trochu parazitoval.  Po dvaceti letech fofru to chce chladné hlavy a krapet slušnosti, jinak je ztráta paměti a zkáza nevyhnutelná.
0 0
možnosti

Martinn

1. 9. 2013 19:34
Kdo, že to moralizuje?
Člověk, který útočí na TGM jako na něco přežitého? Nebát a nekrást je opravdu minulost nebo jde o žhavou současnost a právě proto je nepohodlný? Člověk, který zásadním a negativním způsobem ovlivnil politické klima v zemi, kterého se nelze zbavit? Člověk, který se v pozici předsedy vlády nechal vypeskovat za udání korupčníka? Člověk, který nenastavil morální hranice rozkrádání státního majetku když mohl? Člověk, který obhajuje nedemokratický mafiánský systém politických stran? PP měl i dost důležitou roli při rozdělení kdy zaprodal Československo a Moravu. Rozbití společného státu však prosperitu odneslo spolenčeně s dnešním takřka 45 % státním dluhem a vysáváním Moravy jako kolonie Česka.Hodnoťme lidi konečně podle činů. Škodovka nebyla jeho dílem, on to podepsal díky své funkci. Lze pouze konstatovat, že těmto privatizacím nebránil což se posléze ukázalo jako klad.  Čímž jsou jeho veškeré zásluhy vyčerpány. Jeho autorita je pro mne nulová. Cokoliv řekne má vzadu štíří ocas...
0 0
možnosti
Šetřte emoce,
četl jste asi jiný článek. Pithart neútočí na TGM, ale na modlu z TGM udělanou. Nebát se a nekrást z politiků neopakuje nikdo jiný, než on. Opakuje si to pro sebe, pravda, protože to není prvoliniový bojovník, ale politolog, analytik, člověk, který promýšlí pár tahů dopředu, a ví, že je čeho se bát. Nebojí se jen ploskolebci. S tím vypeskováním jste se ztrapnil - račte vyjevit své ledví: co by takový člověk měl dělat proti rozhodnutí soudu? Chtěl byste se vrátit do období pokynů z  partajního či vládního sekretariátu in puncto rozsudků? Račte se vyjádřit, jste-li toho schopen. Jste asi mladý, že si nepamatujete jeho roli při rozdělování státu. Anebo naopak, už máte pořádnou sklerózu. V každém případě jste mimo mísu a kálíte si na pařáty. A Škodovka? On jen nebránil? Jste nebetyčně trapný: to byla jím řízená vláda, jestli si uvědomujete ten rozdíl. Napsal jste svůj příspěvek tak blbě, že v reakci na něj vypadám, jako bych Pitharta pouze chtěl chválit. Nechtěl, ale to byste musel o něm napsat nějakou oslavnou kravinu, abych to mohl shodit.
0 0
možnosti

Mifrah

1. 9. 2013 17:45
Bída ducha nových Jakešů
Nevraživost některých "diskutujících" k názorům někoho jiného jen dokumentuje hrůznou problematiku naší politické scény i občanské společnosti. Než abychom s někým věcně diskutovali nad zadaným problémem, tak jen z principu své "osobní" antipatie zaútočíme na jeho ledví a bušíme co to dá! Tak jednají strany, úřady i soudní aktéři. Tak jednají i lidé mezi sebou jednotlivě i v při demonstracích. Tady již z principu nemůže vyrůst či etablovat se opravdová autorita, uznávaná většinou obyvatelstva. Z předpokládané vrozené moudrosti i ona musí emigrovat. Na politiku pro lidi pak bohužel zůstává jen hrstka těch, kteří v ní vidí z větší části svůj osobní prospěch. To se v případu PP říci nedá a nikdy to tak nebylo.  Tak se tedy jenom zeptám těch "investikativních" diskutérů - kdežepak jste byli, když pan PP tak špatně působil v politice, která se opírala o deklaraci demokracie? Copak vy jste dobrého pro republiku udělali s pochopením a souhlasem těch druhých? Kolik máte za sebou sympatizantů, kteří podporují váš názor, nebo jste sami "jak ten kůl v plotě"? 
0 0
možnosti

Brok

1. 9. 2013 17:21
Děkuji
Dobře vedený rozhovor, názory pana Pitharta jsou mi hodně blízké.
0 0
možnosti
Foto

Tono

1. 9. 2013 9:09
To, že Petr Pithard je výrazná osobnost
asi už není sporu, s jeho názory mohou diskutovat tak ti, kteří tomu rozumí nebo se tomu  věnují profesionálně (ústavní právníci, politologové, senátoři...). Zaplať pánbůh za tyto osobnosti, máme jich málo, bohužel...
0 0
možnosti

Animas

1. 9. 2013 5:30
Pitharte, ty i Čalfa potřebujete kolem sebe mříže,
za to že jste odstranili v roce 1990 § znemožňující rozkrádání majetku.
0 0
možnosti

Sseremeto

31. 8. 2013 22:18
Jen zírám Karl,
jste asi jeden z těch, který by převálcoval a zabil kohokoliv, kdo má jiné názory než vy! Máš jiný názor, tak tam hodím rakety, tanky a zabiji tě.... Jakým právem chtějí USA vstoupit na území Syrie? V zájmu jejich zprofanované věty "v zájmu USA" ? Nechci zlehčovat 1200 lidských životů, kteří zemřeli při nepokojích v Sýrii. Mám však otázku, víte, kolik nevinných lidí, dětí, zabili vojáci USA v posledním konfliktu v Afganistánu? Vůbec zde nechci zmiňovat Granadu, Vietnam, Koreu a spoustu další míst, kde USA vraždili! Jsou to statisíce a jim najednou vadí "jen" 1200 lidí? Vždyť je to demagogie! Uvědomme si, že jednoho dne se také může stát, že se posraným amíkům přestane líbit to, co se děje v Česku, vlítnou sem, postřílí, co se bude hýbat a zase beztrestně potáhnou za dalšími válkami...   
0 0
možnosti

Sseremeto

31. 8. 2013 22:02
Pithart a kecy a kecy a ......
zde vidíte dalšího člověka, který pracoval x let v politice a myslí si, že sežral Šalamounovo hovno. Vraťme se k tomu, kolik procent voličů bylo při první volbě senátorů? Momentálně to nevím, myslím si, že hodně málo. Kolik procent voličů bylo při první přímé volbě prezidenta? Také neznám to číslo, ale tuším, že několikrát převýšilo procenta voličů senátu. Pithart je ten samý dinosaurus, kterých je tady spousta a jeho názory jsou mimo mísu, stejně jako on. Je to jeden ze zakladatelů a podporovatelů zlodějin z 90. let, je zásadně proti možnosti občanů mluvit do více věcí, než jsou volby 1x za 4 roky. Remcá proti referendu, protože by mu někdo vzal hračku, kterou je stát. Pokud by bylo referendum o senátu, tak se nejspíš zruší, proč také ne? K čemu tady senát je, když nic nezmůže? Pouze další trafika pro "(vy) volené!! Poslance by nikdo nezrušil, protože tady někdo ty zákony musí tvořit.     Za další exces považuji to, že Mlynář by neměl kandidovat ve volbách. Proč? V ČR jsou vyjmenované funce a povolání, kde je zakázáno být členem politické strany, pokud si dobře pamatuji, kancléř prazidenta do tohoto výčtu nepatří. Lidi, proberme se! Proč nám kdokoliv má diktovat, zda budeme politicky činní nebo ne? Pithatr může, protože je tam dlouho, a ostatní ne, protože jsou noví? Co je to za demokracii? Vracíme se zpt o pár měsíců, kdy policie zadržela Nagyovou a spol..., všichni byli překvapeni, že se "sáhlo do vysokých pater politiky", já tvrdím - TO JSOU NADLIDÉ NEBO CO? - nejsou, ale cítí se tak a konají tak, vč. Pitharta!    V některém mém minulém příspěvku jsem psal, že nevím, koho budu volit, dosud to nevím, ale nechci tam staré struktury, i když jim je třeba 37 let nebo tam jsou 23 let.... Mohu vám zde napsat, že, zřejmě na základě mých příspěvků zde jsem byl osloven, zda bych nechtěl kandidovat do poslanecké sněmovny. Řekl jsem, proč ne? Ještě o tom budu hodně přemýšlet, ale pokud to bude dle mého přesvědčení, půjdu do toho. 
0 0
možnosti
Senát se zatím drží, ne jako marketingové struktury vládo-parlam
Masaryk nespadl z nebe, již jeho volba příjmení byla dobrým "pokrokovým" tahem. US intervence do Velké války nás stála desetitisíce životů, pomníky dosud čitelné. Ale propaganda to dokázala otočit, velkorysost monarchie směrem k federaci a personální unii vyložena jako slabost. Jan Masaryk ještě dekorován za statečnost pod legitimním velením, ale PR šli svou cestou, nejprve podle cara, později Lenina. Už to vakuum v dějepise by mělo varovat. Tak bych se referendění nesmál, je ideálně manipulovatelné, stačí prachy a pohůnky už seženete vždycky. Zejména pokud Rusko dostává na frak, opuští poslední post v cizině (Syrii) a sází na Evropu. Miniaturní země se kupuje snadno, stejně jako chudá nevěsta. Náhodné události příležitostných svědků jsou v systému dlouhodobých zájmů a potřeb logičtější. Rusko nemá spojence, má jen bídu svrab a občas i mor. Musí žít v zahraničí. Rok lidskotvářných komunistů  ´68 byl jedním z mnoha ruských tahů, že ho potom típli a šli tankama, i to jejich volba. Ovšemže i v Rusku jsou frakce, občas nějaký tajemník přecení své síly, tak i nejednota v zahraniční politice, ale jen dočasu. Brzy se "národ" sjednotí. Z opozice komunistům tehdy už žije málokdo, tedy kdo tehdy jezdil do ruska, na university, mluvil s papaláši a viděl jim do karet. Tak se historie píše jako staré pověsti české. Moskva setrvale pracovala na jiných scénářích komunismu i pro porobené. Podobně armáda cvičí útok, i když sousední země je aktuálně spojenec. Těch modifikací byla řada, mně se líbila jedna středověká opřená o Aristotela, drželi ji ještě politruci z ČVUT po ´70, aby byli pro študáky zajímaví , protože brežněvovský podbradek fakt vyučovat nešel. To jako by někdo přednášel Zemana.
0 0
možnosti